Ma zárul a Napenergia Plusz Program (NPP), miközben hamarosan újabb energetikai támogatás nyílik meg a háztartások előtt. Eddig 20,6 ezer pályázónak ítéltek oda támogatást, összesen több mint 84 milliárd forint értékben, és már készül a következő, kevesebb papírmunkával járó otthonfelújítási támogatás is, amelyre 2025. január 20-tól lehet majd jelentkezni. Időközben egy kifejezetten vidéki lakóingatlanokat célzó program is elindult, így a lakosság számos új lehetőséget kaphat az energiahatékonysági beruházások megvalósítására.
Vizsgálja a kormány, hogy a Vidéki Otthonfelújítási Programot hogyan tudják kiterjeszteni a nyugdíjasok részére - mondta el közösségi oldalán közzétett videójában Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter.
A Magyar Államkincstárnál már igényelhető a Vidéki Otthonfelújítási Program keretéből a legfeljebb 3 milliós vissza nem térítendő állami támogatás, egészen 2026. június 30-áig. A kamattámogatással érintett, legfeljebb 6 milliós kölcsön iránti kérelem 2025. február 1-jétől nyújtható be a bankoknál.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) három vidéki városban átfogó beruházásba kezd, szúrta ki a Világgazdaság a Magyar Közlöny mellékletében, a Hivatalos Értesítőben.
Január közepétől többen és kevesebb papírmunkával pályázhatnak az uniós forrású, energiakorszerűsítési célú otthonfelújítási programra - jelentette be Steiner Attila államtitkár. Ahogy az októberben közzétett tervezetből már kiderült, 1990 helyett a 2006-ig megépült családi házakra lehet igénybe venni a támogatást, továbbra is feltétel a 30%-os energiamegtakarítás, és a támogatott munkálatok köre sem változott. Ettől az uniós programtól függetlenül indul el az 5000 fő alatti kistelepüléseken a nem uniós forrású vidéki otthonfelújítási program január 1-jén.
Nemzetközi trend, hogy a lakosság egyre inkább a városok körül koncentrálódik. Magyarországon a 2022-es népszámlálás szerint a lakosság közel harmada él Budapest, további kétötöde pedig megyei jogú városok vonzáskörzetében – azaz a lakosság 72,2%-a várostérségek lakója. Míg itt növekedett, addig országos szinten csökkent a népesség a megelőző népszámlálás óta eltelt 11 év alatt: külön érdekessége e trendnek, hogy ha csak a megyei jogú városokat vizsgálnánk, agglomeráció nélkül, azoknál is csökkenést látnánk. Tehát miközben az ország népessége csökken, akárcsak a legjelentősebb nagyvárosoké, addig e nagyvárosok ingázási zónái egyre nagyobb kiterjedésűek és egyre többen laknak bennük. A HÉTFA munkatársai annak jártak utána, miként változtak a nagyvárosaink vonzáskörzetei az elmúlt évtizedben.
Nem győztük kapkodni a fejünket az elmúlt 24 órában az otthonteremtési támogatásokkal és hitelekkel kapcsolatban megjelent jogszabályi változások és bejelentések láttán, hallattán. Ezeket a kormányzati intézkedéseket foglaljuk össze az alábbiakban.
Megjelent az új, Vidéki Otthonfelújítási Programról szóló rendelet, amelynek értelmében 2025. január 1-jétől 2026. június 30-áig az 5000 fő alatti településen élő szülők igényelhetik az akár 3 millió forintos felújítási támogatást, és ennek megelőlegezésére a 6 milliós kamattámogatott hitelt, energetikai elvárás nélkül. Van néhány újdonság a szabályozásban a korábbi, 2021-2022-ben élő programhoz képest.
A Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián elhangzott, hogy a jelenlegi támogatási ciklus forrásai példátlan fejlesztési lehetőséget biztosítanak az agrárszektornak, különösen a gazdaságfejlesztési beruházások terén, ahol az igények már túllépték az 1800 milliárd forintot. A kisebb gazdaságok támogatása kiemelt fontosságú, mivel ezek jelentik az ágazat alapját, és az új programok a fenntarthatóságra, valamint az öntözésfejlesztésre és ökológiai gazdálkodásra is fókuszálnak. A szakértők hangsúlyozták, hogy a pályázatok sikeres megvalósításához szükség van átlátható ütemtervekre és alapos pénzügyi tervezésre, különös tekintettel a hitelintézeti egyeztetésekre. Bár a forráskeretek szűkösek, az új stratégiai terv célja, hogy minél több gazdálkodó számára teremtsenek hosszú távú fejlődési lehetőséget az agráriumban.
Az Európai Unió Tanácsának nagykövetei ma megállapodtak a RESTORE-javaslatról szóló tárgyalási álláspontban, amely a kohéziós alapok felhasználását könnyítené meg a természeti katasztrófák által sújtott tagállamok számára. A javaslat célja, hogy a helyreállítási és újjáépítési folyamatok gyorsabbá és rugalmasabbá váljanak az érintett régiókban.
Az Egyesült Államok következő mezőgazdasági minisztere Brooke Rollins lehet, akit Donald Trump megválasztott elnök jelölt a posztra.
Társadalmi egyeztetésre bocsátotta az Energiaügyi Minisztérium azt a 7,6 milliárd forintos keretösszegű EU-pályázatot, amelyen több tucat vidéki önkormányzat nyerhet támogatást informatikai rendszerek bevezetésére, amelyek segítséget nyújtanak számukra energiafogyasztásuk és termelésük összehangolásához.
A munkáshitel után társadalmi egyeztetésre bocsátotta a kormány az új, Vidéki Otthonfelújítási Program tervezetét is. 2025 elejétől 2026 közepéig az 5000 fő alatti településen élők igényelhetik az akár 3 millió forintos felújítási támogatást, és ennek megelőlegezésére a 6 milliós kamattámogatott hitelt, energetikai megkötés nélkül. Ha valaki igénybe vette már a 2021-2022-es otthonfelújítási támogatást, akkor a különbözetre lehet jogosult. Nagy változás, hogy 5 évig a felújított ingatlanban kell lakni, ha pedig az otthonfelújítási kölcsönt is igénybe veszi valaki, az akkori 3%-nál magasabb lehet, sőt változhat is az új hitel kamata.
Az Integritás Hatóság költségvetési csalás és hamis magánokirat felhasználásának gyanújával feljelentést tett három projekt ügyében, amelyek a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) keretében összesen 487 millió forint európai uniós támogatásban részesültek Kazár és Mátraverebély községekben. Az érintett projektek célja halastavak létesítése volt, összköltségük pedig 973 millió forintot tett ki – derül ki a szervezet közleményéből.
A magyar területfejlesztési politika az utóbbi évtizedekben jelentős eredményeket ért el a régiók közötti különbségek csökkentésében, különösen a kisebb települések gazdasági stabilitásának javításában. Azonban ha kisebb területi egységek, járások szintjén nézzük az országot, akkor erősebb különbségek látszódnak a felzárkózásban – mutatta be Mayer Gábor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium államtitkára a Portfolio, Euractiv és Blue Door Consulting által szervezett 1st Bruxinfo Day konferencián tartott előadásában. Külön hangsúlyt fektetett azokra az erőfeszítésekre, amelyeket a régiók közötti gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése érdekében a 2004-es EU-csatlakozás óta az állam tett, valamint arra, hogy a kisebb települések gazdasági stabilitása és az ott élők életminősége javítására jövőre elindul a kormány 65 milliárdnyi pluszforrást biztosító Versenyképes Járások Programja.
Elindult ma a pályázat a vidéki elektromos töltőhálózat bővítésére, amelynek keretében több mint száz helyszínen létesülhetnek nyilvános e-töltőállomások a következő években – hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium. A programban jövő május végéig igényelhetnek többletforrást a korszerű e-töltőállomások telepítését tervező üzemeltetők. A tárca rámutat, hogy a hazai elektromos töltőhálózat fehér foltjainak felszámolása egyszerre segíti a természet védelmét, a klímavállalások teljesítését, a gazdaság élénkítését és az energiaszuverenitás megerősítését.
Csapkodást láthatunk a piacokon.
Felragyoghat Európa csillaga.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Káros gazdasági hatásokra figyelmeztet a német gyártó.
A diverzitásért felelős hivatalokat verik szét először.
Már történelmi csúcs közelében az árfolyam.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.