A CIG Pannónia adózott eredménye a tavalyi 795 millió forintról 828 millió forintra növekedett 2022. harmadik negyedév végére, ami 4 %-os növekedésnek felel meg – derül ki a társaság ma közzétett harmadik negyedévre vonatkozó gyorsjelentéséből. Az extraprofitadó 275 millió forintot ért el a biztosítónál, e nélkül számolva egy év alatt már 39%-kal, 308 millió forinttal nőtt az eredmény 2021 első három negyedévéhez viszonyítva.
Több mint 13 milliárd forintnyi magyar unit-linked biztosítást érint az orosz-ukrán háború, ugyanis a hazai biztosítók eszközalapjaiból is jó párat fel kellett függeszteni az orosz kitettségek miatt. Vannak olyan eszközalapok, amelyek továbbra is kereskedhetőek, és vannak, amelyeknél nem tudni, mikor áll helyre a forgalmazás. Alábbi cikkünkben összegyűjtöttük, mely biztosítói eszközalapokat érinti a felfüggesztés, és megnéztük, milyen lehetőségeket ad ilyen helyzetekre a törvény az ügyfeleknek.
Teljesítheti idén a magyar biztosítási szektor az MNB korábbi 5 éves kivetítésében szereplő fő számot, miután a díjbevétele várhatóan meghaladja az 1300 milliárd forintot. Érdemben javultak a unit-linked termékek megmaradási számai (átlagosan 7,12 évesek voltak a tavaly megszűnt szerződések), a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások (MFO) azonban nagyon lassan indulnak be, még csak ötezres darabszám környékén jár a piac - mondta ma az MNB igazgatója.
Az MNB összesen 49,5 millió forint bírságot szabott ki a Groupama Biztosítóra, egyebek közt kgfb állománykezelést, az IT-biztonságot, a javadalmazási politikát, kockázatkezelési rendszert, illetve az ügyféltájékoztatást és a panaszkezelést érintő jogsértések miatt. A feltárt szabálytalanságok alapvetően nem befolyásolják a biztosító megbízható működését - derül ki az MNB közleményéből.
Az MNB összesen 60 millió forint bírságot szabott ki az Aegon Biztosítóra, többek közt a befektetési életbiztosítási és kgfb állománykezelést, kiszervezési tevékenységet, az IT-biztonságot, az ügyféltájékoztatást, panaszkezelést, illetve (több üzletágban) az ügyfélszerződések egyes tartalmi elemeit érintő jogsértések miatt. A biztosító a vizsgálat során több hiányosságot orvosolt, pénzügyi mutatói, profitabilitása, tőkemegfelelése továbbra is megbízható képet mutatnak - derül ki az MNB közleményéből.
Bár sokan az életbiztosítási piac visszaesésétől tartottak a koronavírus-krízis miatt, ez úgy tűnik, nemhogy elmaradt, de 2020 második negyedévében rekordmagasra ugrott az életbiztosítások új értékesítése Magyarországon. Az online eladás is felzárkózott az offline mellé, és úgy tudjuk, sok kockázati terméket kereső ügyfelet pedig sikerült átforgatni nagyobb jutalékterhelésű megtakarítási életbiztosításokba. A megugrott értékesítéssel együtt számos érdekes anomália is felütötte a fejét: jelentős összegek vándoroltak például ázsiai részvényalapokba, ami - ahogy az előző válságból is megtanultuk - nem feltétlenül a legprudensebb választás egy lakossági öngondoskodó ügyfél számára.
Bár az idei év eseményei a biztosítói eszközalapokat és a befektetési alapokat egyaránt megviselték, néhány szereplő kifejezetten gyengén teljesített a tőzsdei összeomlás viharában. A MoneyMoon legfrissebb adataiból kiderül, hogy akadtak olyan biztosítói eszközalapok, melyek a bikapiacon is gyengélkedtek, de a mostani összeomlásban még inkább leértékelődtek. Néhány portfólió az aktív kezelés ellenére konstans alulteljesítő, sőt, egyes eszközalapoknál az aktív elnevezés és a többletdíjak levonása ellenére semmilyen aktív vagyonkezelés nem történik. A MoneyMoon arra is rávilágít, hogy egyes esetekben a rosszul működő stop-loss / start-buy mechanizmusok tízmilliárdos veszteségeket okoznak a unit-linked biztosításokba fektető ügyfeleknek.
Bár tavaly szép teljesítményt tudtak felmutatni, a 2020-as tőkepiaci vihar a biztosítói eszközalapokat is megtépázta, a portfóliók jelentős többsége komoly mínuszt mutat az év eleje óta. A MoneyMoon exkluzív adataiból kiderül az is, hogy sok biztosítónál tapasztalható az esések hatására a kockázati kitettség csökkenése, viszont a késve aktiválódó stop-loss megbízások miatt néhol komoly veszteségeket szenvedtek az ügyfelek. A szakértők azt javasolják, hogy az elméleti veszteségek miatt nem érdemes ugrálni az eszközalapok közt, hiszen rendszeres befizetések mellett akár még az előnyünkre is fordíthatjuk a volatilitást.
Az MNB ideiglenesen felfüggesztette a szlovákiai NOVIS Biztosító SENSUM befektetési életbiztosításának magyarországi forgalmazását. A jegybank vizsgálatának eddigi adatai szerint a biztosító nem a jogszabályban előírt számítási módszertannak megfelelően határozta meg a Teljes Költség Mutató értékét, valamint a termék egyes mögöttes eszközalapjainak várható teljesítményét – áll a jegybank közleményében.
Nem túl aktívak a Magyarországon működő biztosítók az alternatív befektetési szektorban, pedig számos olyan eszköz található ezen a területen, amely egy hosszú távú biztosítási portfólióba komoly hozamtermelési és diverzifikációs lehetőséget kínál. Ennek az oka elsősorban az, hogy a biztosítói tőke számottevő részének likvidnek kell maradnia, illetve az ügyfelek is a kockázatkerülő befektetéseket keresik, de hosszú távon lehet, hogy több biztosító is kiszélesíti az alternatív palettáját – derült ki mindez a Biggeorge Alapkezelő mai háttérbeszélgetésén, melyen az alapkezelő szakemberei mellett Oszkó Péter kockázati tőkebefektető és Móricz Dániel, a HOLD Alapkezelő befektetési vezetője is részt vettek.
Akár 20 évnyi takarékoskodás után is mínuszban jöhetünk ki, ha mellényúlunk, amikor az évi 130 ezer forintos állami támogatással kecsegtető nyugdíjbiztosítások közül válogatunk, hiszen a költségek egy alacsonyabb kockázatú termék hozamát simán fölemészthetik. Ha viszont hajlandók vagyunk kockáztatni, akár 10% fölötti hozamot is elérhetünk egy befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítással. Megnéztük, hogy teljesítenek a biztosítók húzótermékei.
A unit-linked, vagyis a befektetési egységhez kötött életbiztosításokkal kapcsolatos pénzügyminisztériumi rendelet jelent meg a minap a Magyar Közlönyben. Ennek értelmében július 1-jétől új előírások vonatkoznak a biztosítók tájékoztatási kötelezettségére e megtakarítási célú biztosítások esetében.
Felfüggesztette az MNB a Magyarországon határon átnyúló szolgáltatást nyújtó NOVIS Poistovna a.s. biztosító öt befektetési egységhez kötött életbiztosításának magyarországi terjesztését- számol be a felügyelet sajtóközleményben.
Több mint 90 ügyféllel kötött valótlan tartalmú életbiztosítási szerződéseket egy biztosításközvetítő, aki csupán a jutalék megszerzésének érdekében járt el. Miután 27 millió forintot zsebre tett, Nagy-Britanniába menekült, a brit hatóságok tegnap adták át a nőt a magyar rendőröknek - írja a Police.hu.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tíz éves stratégiai tervet rakott össze, melyben többek közt olyan számokat vázolnak fel, mint hogy ideális esetben 80%-ra növekedne az életbiztosítási és nyugdíjpénztári szerződések arányszáma az aktív dolgozók körében, GDP-arányosan pedig 10% fölé menne az életbiztosítási díjtartalékok és nyugdíjpénztári fedezeti tartalékok aránya. A megtakarítási termékek TKM értékei tartósan 0,5 és 5,75% közt maradnának, valamint előretörnének a kisebb biztosítási szereplők, akik a nagy biztosítók jelenlegi, 60%-os piaci részesedését leszoríthatják 55%-rav- hangzott el az MNB mai sajtótájékoztatóján.
Vannak biztosítások, amelyeknél még mindig hetekbe és papírok tucatjába telik, mire a biztosító kifizeti a kárt, hamarosan viszont akár pár percen belül a számlánkon lehet a térítési összeg anélkül, hogy az ujjunkat meg kellene mozgatnunk hozzá. Azoknak viszont, akik korábban biztosításokkal akartak trükközni (bizonyos adatok szerint ez a kárigények mintegy 10%-át érinti), sokkal nehezebb dolguk lesz. Megnéztük, miben forradalmasíthatja a biztosítási szektort a blockchain-technológia.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?