A Nemzeti Adóhivatal (NAV) munkájában nagyobb fókuszt kap az egyes adateltérések kiszűrése és javíttatása, melyhez 2025-ben egy új jogintézmény, az adategyeztetési eljárás is a hatóság rendelkezésére áll, amellyel tovább fehérítheti a gazdaságot - mondta Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke, amikor sajtótájékoztatón mutatta be a hivatal 2025-ös ellenőrzési tervét kedden.
Huszonhárom új, tőzsdén kereskedett befektetési alappal bővült a Budapesti Értéktőzsde BÉTa Piaca. Az új ETF-ek révén számos európai, amerikai, ázsiai és más feltörekvő piacok válnak elérhetővé a magyar befektetők számára, forint alapon. A termékek árjegyzését az OTP Bank Nyrt. biztosítja – derül ki a BÉT közleményéből.
2025. február 12-én az Európai Bankhatóság (EBA) közzétette végleges végrehajtás-technikai rendelettervezetét, amely alapvetően változtatja meg a nagy méretű európai bankok nyilvánosságra hozatali szabályait. Az uniós bankok nyilvánosságra hozatali követelményeit a banki tőkekövetelményekről szóló rendelet (CRR) írja elő, amelynek 2024-es módosítása felhatalmazta az EBA-t egy adatközpont létrehozására. Ez a központ 2025 második félévében kezdi meg működését, és egységes, központosított elektronikus hozzáférési pontként segíti a bankok prudenciális információihoz való hozzáférést. A kis méretű és nem komplex bankok 2025 végén csatlakoznak a platformhoz . A kezdeményezés célja az átláthatóság és a piaci fegyelem növelése, amely egyúttal az európai bankszektor stabilitásához is hozzájárul.
2,5 millió forintra bírságolta és figyelmeztett a felügyelet az ANY Biztonsági Nyomdát rendkívüli tájékoztatási kötelezettsége nem megfelelő teljesítése miatt.
Az Európai Beruházási Bank (EIB) aggódik az EU új fenntarthatósági jelentési szabályainak lehetséges hírnévromboló hatásai miatt, amelyek gyengíthetik a bank „klímabarát” imázsát. A szabályozás szerint a banknak egy zöld eszközarányt kellene közölnie, amely jelentősen alacsonyabb, mint a jelenlegi saját klímahatás-mutatója.
Rövid közleményt adott ki az idei államadósság-csökkentés kapcsán a Pénzügyminisztérium. Ebben lényegében bejelentik transzparensen, hogy az Államadósság Kezelő Központ ügyletének segítségével próbálják technikailag beállítani az idei év végére a csökkenő államadósságot.
A revíziós politikával, mint fogalommal a legtöbben a történelmi kontextusban találkozhatnak, ugyanakkor ez a kifejezés más, kevéssé ismert jelentéstatalommal is rendelkezik: rendkívül fontos fogalom a statisztika szótárában. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) időről időre felülvizsgálja a közzétett statisztikáit, becsléseit és az újonnan rendelkezésre álló források, új módszertani előírások vagy előre nem tervezhető események miatt módosítja a korábbi publikációt. Ezt teljesen transzparensen teszi, hiszen az európai és más nemzeti statisztikai hivatalok körében általánosan bevett és elfogadott gyakorlatról van szó, amely a statisztikák minőségének javítását és ezáltal – a statisztika céljával összhangban – a jellemezni kívánt valóság minél pontosabb tükrözését segíti. Ezek szerint nem pontosak a KSH publikációi? Mikor szükséges revíziót folytatni, és egyáltalán mi értelme a statisztikák utólagos korrekciójának? Mindezekre választ adunk a KSH revíziós politikáját áttekintő cikkünkben.
Több száz aggódó szülő, rokon és feleség tüntet jelenleg a kijevi Majdan téren, az eltűnt és fogságba esett ukrán katonákra akarnak figyelmet irányítani.
A kormány nem tervezi a jegyzők kormányhivatalok alá rendelését, ezzel cáfolva a korábbi sajtóhíreket – jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter az önkormányzatok napja alkalmából Gödöllőn megrendezett ünnepi konferencián. A rendezvényen a miniszter hangsúlyozta, hogy fontos a települések közötti regionális együttműködés, és arra kérte a polgármestereket, hogy a határokon túl is gondolkodjanak.
Részvénykibocsátásra készül az egyik közel-keleti légitársaság, az Etihad Airways, amely az első Öböl-menti légitársaság lehet a tőzsdén – írja a Reuters. Az Abu-Dzabi központú légitársaság legkorábban 2025-ben debütálhat a tőzsdén.
Hiányos információk állnak rendelkezésre az európai politikai pártok finanszírozásáról, ami visszaélésekhez vezethet, és gyengíti a pártokba vetett bizalmat is. Az EP-választások kampányadományainak kétharmadáról nem tudni, hogy kitől származik, vagy hogy szívességet kértek-e a támogatók a pártoktól – derül ki a Follow The Money és a Direkt36 közös kutatásából, amely szerint Magyarország viszonylag transzparens elszámolásra kötelezi a politikusokat.
Mennyire transzparensek a hazai tőzsdei vállalatok? Elég részletes a gyorsjelentés? Minden szükséges információt tartalmaznak a közzétételek? Jól végzik a dolgukat a befektetői kapcsolattartók? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a Portfolio éves rendszerességgel elkészülő transzparencia-felmérésében, amelynek során a cégeket szorosan követő hazai portfóliómenedzserek és elemzők értékelhetik a vállalatokat. Mutatjuk, hogy szerepeltek idén a legnagyobb magyar tőzsdei vállalatok.
Januárban végül az Európai Unió intézményei megállapodtak az új pénzmosás elleni szabályokról. A tagállamok számára kötelező érvényű direktíva jelentősen korlátozza majd a nagyösszegű készpénzes műveletekre vonatkozó előírásokat, valamint a kriptovalutáknál is jelentéstételi kötelezettséget írnak elő. Feláll egy új uniós hatóság is, amely közvetlenül is felléphet a terrorfinanszírozási vagy pénzmosási gyanú esetében, de az 178 000 milliárd dolláros kérdés, hogy nem egy eleve meghaladott rezsimet erőltet az EU a bankokra és a cégekre.
A 2023-as Korrupció Érzékelési Index (CPI) aggasztó globális képet fest, amelyből kiderül, világszerte egyre nagyobb problémát jelent a korrupció. A friss lista szerint továbbra is Magyarországon érzékelik a legáthatóbbnak a korrupciót az emberek az EU-tagállamok között, ráadásul az utolsó előtti Bulgáriában javult a helyzet, míg itthon egyetlen pontnyi változást sem mutatott ki a felmérést készítő Transparency International.
A Magyar Nemzeti Bank és a Gazdasági Versenyhivatal létrehozta a megújított Versenystatisztikai Adatbázist - jelentette be Virág Barnabás. A Magyar Nemzeti Bank alelnöke leszögezte, hogy a jegybank célja az infláció további letörése, ehhez pedig elengedhetetlenül fontos a verseny.
Az Európai Bizottság közzétette negyedik éves jogállamisági jelentését, amelyben minden uniós tagállam demokratikus intézményrendszerének helyzetét értékelték. A jelentés szerint a jogállamisággal kapcsolatos aggályok továbbra is fennállnak, ugyanakkor a korábbi ajánlások nyomán pozitív fejlemények és reformok is történtek. A tavaly megfogalmazott ajánlások mintegy 65%-át részben vagy teljes mértékben teljesítették tagállamok. Néhány országban azonban továbbra is vannak rendszerszintű aggályok, és közülük épp Magyarországot emelték ki.
Új lakossági ajánlatokat is ígérnek.
Itt vannak a legfrissebb reakciók.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Szerintük látványos szabotázs látható.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.