Lezajlott a héten a technológiai innovációk apraját-nagyját felvonultató fogyasztói elektronikai kiállítás (CES) Las Vegasban, bemutatunk 10 terméket, amit különösen izgalmasnak találtunk.
Már rég nem az okostelevíziókról és táblagépekről szól csak az évente megrendezett fogyasztói elektronikai kiállítás (CES), amely Las Vegasba vonz mindenkit január elején, aki számít a technológia világában. Az utóbbi években az önvezető technológia és a mesterséges intelligencia fejlődésével együtt egyre inkább az autóipar viszi el a show-t, rendszeresen mutatnak be Vegasban új elektromos autókat, cutting edge technológiákat és olyan sci-fi-be hajló fejlesztéseket is, mint a repülő taxik. Mutatjuk a héten lezajlott CES legizgalmasabb újításait autófronton, képes beszámoló következik.
Idén is megtelt Las Vegas a technológia szektor legfontosabb szereplőivel, javában zajlik az iparág legnagyobb kiállítása, a CES. Talán nem meglepő, hogy a mesterséges intelligencia témája uralja a showfloort, a kiállítók standjaikon bizonyítják, hogy az AI nem csak egy buzzword, amit mindenre ráaggatnak. Az eseményen részt vesz a Portfolio is, elsőként bemutatjuk, hogy a Magyarországon jelentős tevékenységgel rendelkező Bosch milyen újításokkal készült az idei eseményre, milyen fejlesztések vannak a mobilitás és vezetéstámogatás, vagy az okosotthonok terén és hogy mire jók a homokszem méretű chipek, amelyeken már mesterséges intelligencia is fut.
A magyar tőzsde egyik kiemelkedő sztorija volt idén, hogy kis híján a Richter lett a BÉT második legnagyobb vállalata piaci kapitalizáció alapján, miután az év során egyre közelebb került a Molhoz. Miközben a Richter árfolyama idén történelmi csúcsokat döntögetett, a Mol papírjai az év második felében gyengélkedtek. Mutatjuk, hogy mi történt a két cégnél idén, mitől vált el ennyire a részvények teljesítménye, és mire számíthatnak a közeljövőben a befektetők.
Még 2020-ban röppentek fel az első hírek arról, hogy a magyar állam visszavásárolná a budapesti repteret, végül többéves egyezkedés, üzengetés és tárgyalássorozat után idén nyáron megszületett a megállapodás: a francia repülőtér-üzemeltetővel, a Vinci-vel közösen megveszi az állam a Budapest Airportot. Ambiciózus tervek vannak, az új tulajdonosok jelentős forgalomnövekedéssel számolnak a következő évekre, és megépülhet a hármas terminál, aminek előkészítése már meg is kezdődött.
A Magyar Telekom árfolyama majdnem megduplázódott idén, a 4iG sorra jelentette be űripari terveit és a cég elnöke, Jászai Gellért még Elon Muskkal is találkozott, a Yettel anyavállalatánál eközben megjelent egy új közel-keleti tulajdonos, és ősszel kiderült, hogy a hazai telekomcégek akciói még az inflációt is meg tudják mozgatni. Mutatjuk, hogy milyen éve volt a három nagy hazai távközlési cégnek és hogy mit hozhat a jövő, mire számíthatnak az előfizetők és a befektetők.
Idén ősszel új többségi tulajdonosa lett a PPF közép-kelet-európai telekommunikációs portfóliójának, amelynek része a magyar Yettel is. Mintegy egy évnyi bizottsági vizsgálatot követően októberben lezárult a tranzakció és a PPF Telecomban irányító részesedést szerzett az abu-dzabi székhelyű távközlési csoport, az Emirates Telecommunications Group (e&). A tranzakciót követően létrejött az e& PPF Telecom Group, amelynek vezérigazgatóját, Balesh Sharmát kérdeztük a jövőbeli tervekkel és a magyarországi célokkal kapcsolatban az új tulajdonos érkezését követően.
A kedvezőtlen gazdasági környezet közepette csökkenő bevétel mellett javuló EBITDA-ról számolt be az Opus Global 2024 első kilenc hónapjára a ma közzétett gyorsjelentésében. Míg az ipari termelési, a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazat gyengélkedik idén, a turizmus kiemelkedően teljesít a bevételnövekedés és az eredményesség tekintetében is.
Nagy lépésre szánta el magát a Gloster, a magyar tevékenységek helyett teljes mértékben a nemzetközi piacokra fókuszál a jövőben, az ehhez szükséges beruházások finanszírozását pedig a rendszerintegráció üzletág értékesítéséből finanszírozza. A lépés hátteréről, a külföldi piacokon mutatkozó lehetőségekről és a további tervekről kérdeztük a Gloster alapítóját és az igazgatóság elnökét, Szekeres Viktort.
Nagyszabású műholdprogramba kezd a 4iG alatt működő űripari és védelmi vállalat, a 4iG Űr-és Védelmi Zrt., a cég közlése szerint Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánkezdeményezésben és magánfinanszírozással megvalósuló műholdprogramját indítják el. A cél egy geostacionárius műhold, valami nyolc földmegfigyelési műholdból álló konstelláció pályára állítása 2032-ig, az innen származó adatokat pedig feldolgozná és értékesíteni a cég, amiből jelentős bevételt remél.
Pénteken leminősítette a Masterplastot és a kötvényeit a Scope Ratings a társaság romló hitelmutatóira hivatkozva. A vállalat és a kötvények CCC besorolást kaptak, ami annak fényében érdekes kérdéseket vet fel, hogy az MNB Növekedési Kötvényprogramjában való részvétel feltétele az, hogy legalább B- legyen a hitelminősítősi besorolás, ehhez képest a Masterplast már alacsonyabb kategóriában szerepel. Nem kis összegről van szó, hiszen a társaság összesen 15 milliárd forintnyi kötvényt bocsátott ki az NKP keretein belül, a kérdés, hogy mi lesz ezek sorsa.
A Magyar Telekom részvényei a dotkom lufi óta nem látott magasságban járnak, akárcsak az anyavállalat, a Deutsche Telekom papírjai. A nemet cégcsoport amerikai leányvállalata, a T-Mobile US árfolyama történelmi csúcson van, de a görög leányvállalat, az OTE részvénye is két éve nem látott magasságban áll. Megnéztük, hogy mi zajlik a cégeknél.
Nem okozott csalódást a Magyar Telekom harmadik negyedéves számaival, mind a bevételek, mind az eredmények szintjén látványos növekedésről számolt be a vállalat, az adózott eredmény pedig valósággal felrobbant idén. A kilátások sem rontották el a képet, a menedzsment megerősítette az idei évre megfogalmazott célokat.
A menedzsment célkitűzéseinek megfelelően kétszámjegyű ütemben növekedett a harmadik negyedéves bevétel és a kiemelten figyelt eredményességi mutató, a tisztított EBIT a Richternél - derül ki a társaság ma reggel közzétett gyorsjelentéséből. Ez egybevág az elemzői várakozásokkal, a bruttó fedezet azonban elmaradt a konszenzustól és csökkent a fedezeti szint, ami nagyrészt a nőgyógyászati szegmensnek tudható be. Az adózott eredmény a pénzügyi soron elkönyvelt veszteség következtében nagyot esett az előző év azonos időszakához képest, az év első három negyedévét tekintve azonban így is masszív a növekedés. A negyedéves eredményeket bemutató közleményben a Richter megerősítette idei várakozásait, annak ellenére, hogy az amerikai partner kissé visszavágta a Vraylar értékesítési előrejelzéseit, ugyanakkor pontosította a Richter, hogy a korábban megadott sáv alsó határához lehetnek közelebb az idei számok.
Kedden publikálja harmadik negyedéves gyorsjelentését a Richter, az elemzői várakozások alapján a bevétel szintjén kétszámjegyű növekedést könyvelhetett el a magyar gyógyszergyártó, és minden eredményszinten emelkedhetett a nyereség.
Beindult itthon a negyedéves gyorsjelentési szezon, sorra teszik közzé számaikat a hazai blue chipek, jövő héten a Magyar Telekomon a sor. Mutatjuk, hogy mit várnak az elemzők a harmadik negyedévre.
Fontos megállapodást kötött a közelmúltban a Richter a világ negyedik legnagyobb gyógyszergyártójának számító AbbVie-vel, a Vraylar sikere után újabb készítmények fejlesztésében működik együtt a két vállalat. A Richter eredeti kutatási stábjának 10 évre előre megvan a munkája, az AbbVie pedig, amely piacelsőséget célzott meg a neuropszichiátriában, finanszírozással is beszáll a fejlesztésekbe. Orbán Gábor, a Richter vezérigazgatója a Portfolio-nak beszélt a megállapodás részleteiről, hogy mi lesz a Richter szerepe és mikor várhatók az első gyógyszerek az együttműködésből, ami egyre izgalmasabb kérdés a cég húzóterméke, a cariprazine szabadalmának lejáratához közeledve.
Megkezdte a hazai gyorsjelentési szezont a blue chipek közül elsőként a Richter ma reggel, a gyógyszergyártó számai hozták a várt növekedést, sőt, felül is teljesítették az elemzői konszenzust. A gyógyszeripari bevételek kétszámjegyű ütemben emelkedtek, a vállalat több stratégiai akvizíciót is végrehajtott a negyedévben, és a kilátások sem okoztak csalódást, a menedzsment ugyanis megerősítette az idei évre vonatkozó előrejelzéseit.
Sorra jelentette be az akvizíciókat az elmúlt hetekben a Richter, különösen az egyik stratégiai üzletág, a nőgyógyászat területén. A divízió vezetőjét, Turek Pétert kérdeztük arról, hogy milyen lehetőségeket látnak a szektorban, miért pont ezt a területet választották, és hogy milyen szerepet szán a Richter a területnek a jövőbeni növekedésben. A Richter nőgyógyászati üzletágának globális vezetője azt is elmondta, hogy az Egyesült Államokban keresnek partnereket új termékbevezetésekhez, és hogy a felvásárlásoknak köszönhetően már a kutatási tevékenység is meglesz a Richternél, amit eddig hiányoltak az elemzők az üzletágban.
Szinte naponta érkeznek hírek 30-40 órás repülőjárat késésekről, repülőtereken veszteglő, tanácstalan nyaralókról, és olyan paródiába illő jelenetekről, mint amikor az egyszer már a repülőgépen ülő utasokat leszállítják, majd a tényleges indulásnál a reptéren felejtik. Azt hittük, hogy a Covid utáni időszak repülőtéri káoszait, amit a hirtelen felpörgő utasforgalom és a munkaerőhiány okozott, már magunk mögött hagytuk, és a légiközlekedési szektor szereplői kellően felkészültek az idei nyári rohamra. De úgy tűnik, hogy mégsem megy minden olajozottan, az iparági szereplők pedig egymásra, vagy az időjárásra mutogatnak. Összeszedtük, hogy mi vezetett az utóbbi hetek botrányaihoz, és hogy mit tehetnek az utasok és a légiközlekedési szektor szereplői.