Népesedési katasztrófa felé robognak a fejlett országok, Magyarországon a mamahotel a nagy gond

Népesedési katasztrófa felé robognak a fejlett országok, Magyarországon a mamahotel a nagy gond

A 20-29 éves magyar fiatalok több mint fele (56%-a) szüleivel él. Ez a ráta meghaladja a világ fejlettebb országait tömörítő Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban mért 50%-os átlagot – derül ki az OECD friss, különböző társadalmi mutatókat vizsgáló jelentéséből. Az elemzés idén kiemelten a termékenységi ráta, vagyis az egy nőre jutó gyermekek számának kérdésével foglakozott, amelynek alakulására hatással vannak a lakhatási költségek, ezen keresztül a mamahotelben élő fiatalok aránya is. A 2022-es adatok szerint az első gyermeküket átlagosan közel 29 évesen szülik a magyar nők, miközben az OECD átlaga 29,5 év. Ez az életkor itthon 2000-ben még 25 év volt.

Komoly átszervezésre készül a kormány a szülészeti osztályokon

Komoly átszervezésre készül a kormány a szülészeti osztályokon

A Belügyminisztérium egy friss tervezetet bocsátott társadalmi egyeztetésre a szülészeti ellátás átalakításáról. Mivel az orvoshiány egyre súlyosabbá válik, a javaslat szerint családiasabb, kevesebb orvossal működő szülészeti egységek jöhetnek létre, ahol a komplikációmentes várandósságokat gondozzák. Azonban a szakma és a nyilvánosság is megosztott a tervezet kapcsán, kérdés, valóban javulna-e a szülészeti ellátás, vagy csupán látszatintézkedésről van szó.

Hány évesen ideális gyermeket vállalni? - Friss kutatás adja meg a választ

Hány évesen ideális gyermeket vállalni? - Friss kutatás adja meg a választ

Túl fiatalon vagy a fogamzóképes kor vége felé gyermeket vállalni jelentősen kockázatosabb a magzat számára a Semmelweis Egyetem friss kutatása szerint. A leggyakoribbak és legveszélyesebbek a keringési rendszer fejlődési rendellenességei, illetve 20 éves kor alatti anyák esetében a központi idegrendszer, előrehaladott korban pedig a szív fejlődési rendellenességei, illetve az ajak és szájpadhasadékok is nagy arányban fordulnak elő a babáknál. A születési anomáliák kezelése milliárdokat emészt fel világszerte, ezért fontos lenne a szűrési protokollok életkorhoz igazítása – írja közleményében a Semmelweis Egyetem.

A koraszülötteket érintő fontos lépést szorgalmaz az ENSZ

A koraszülötteket érintő fontos lépést szorgalmaz az ENSZ

A koraszülöttek ellátásának javítását szorgalmazza az ENSZ felhívva a figyelmet arra, hogy a világon minden tizedik gyerek korábban születik a kelleténél, és a koraszülöttek közül majdnem minden tizenharmadik hal meg a születéskor.

Megfejtettük, miért ezt a váratlan bejelentést tette Orbán Viktor a családoknak

Megfejtettük, miért ezt a váratlan bejelentést tette Orbán Viktor a családoknak

A kormány adó- és családpolitikájába illeszkedő, de vadonatúj eszközt vetne be a kormány a legújabb családtámogatási program keretében, melynek elindítása 2023-ban várható. A rendelkezésre álló adatok alapján a kormány egy egyre romló demográfiai trendet igyekszik ezzel lassítani, megállítani, vagy éppen megfordítani: a gyermekvállalás későbbi életkorra való tolódását. Egy évtizedek óta tartó, több tényezőtől függő, éppen ezért jelentős tehetetlenségi erővel bíró tendenciának menne neki a kormány, ami alapján nem lesz könnyű dolga. Nem mindegy ugyanakkor, hogy milyen csomag részeként érkezik ez a lépés a családalapításban gondolkodókhoz és a gazdasági bizonytalanság összességében mennyiben ront az alap gyermekvállalási folyamatokon.

Áremelés a magánszolgáltatóknál: mennyibe kerül, ha valaki magánkórházban szeretne szülni?

Áremelés a magánszolgáltatóknál: mennyibe kerül, ha valaki magánkórházban szeretne szülni?

Már a járványt megelőzően egyre nagyobb szerephez jutottak a magánszolgáltatók az egészségügyben, a lecsengést követően pedig csak még többen fordulhatnak a magánklinikákhoz. A magánegészségügyi intézmények amellett, hogy részben tehermentesíthetik az állami ellátórendszert, hozzájárulnak a szektor kifehéredéséhez. A hálapénz rendszerének felszámolásának hatására még több beteg fordulhat magánellátókhoz, ahol immár legálisan fizet a többletszolgáltatásért. Ebben az egyik leginkább érintett terület a várandósgondozás és szülés. Az viszont már most látható, hogy a járvány gazdasági hatása, az infláció a magánegészségügyet sem kímélte: több klinikán jelentős, 20 százalékos áremelés is végbement a pándémia kitörése óta. A Pénzcentrum megnézte, hogyan alakulnak az árak a különböző magánszolgáltatóknál.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nyakunkon az újabb
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.