Péntek éjjel, gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra megszüntette a kormány a KÁT és METÁR rendszerekben az inflációval növelt kötelező átvételi árak rendszerét. Az Erste elemzője most kifejtette, hogy mindez hogyan hat a kiegyenlítői piacon rendkívül fonto szereplő, a tőzsdén is jegyzett Alteo számára.
Megkezdődött a Baltica 2 nevű tengeri szélerőműpark építése, a lengyel-dán beruházásként megvalósuló, 1,5 gigawatt kapacitású projektet 2027-re helyeznék üzembe – jelentette be a lengyel kormányfői hivatal csütörtökön. "Ez az egyik legnagyobb beruházás Lengyelország történetében" – hangsúlyozta az esemény sajtótájékoztatóján Donald Tusk lengyel miniszterelnök, ami kapcsán fontos tudni, hogy ez egyúttal a világ egyik legnagyobb szélerőműparkja is lesz.
Még a február 23-i előrehozott választások előtt elfogadhatja a Bundestag azt a kormányzati energiaügyi csomagot, amelynek egyik kulcseleme a szélerőműparkok bizonyos előzetes engedélyezési eljárásainak eltörlése. A javaslatot a parlamenti frakciók többsége – köztük a kormányzati pozícióra esélyes CDU/CSU is – támogatja. A törvénytervezet azonban – a megújulóenergia-iparág szerint – több helyszínen „általános és aránytalan” elutasításokat eredményezhet, és így számos új szélerőmű megvalósulását akadályozhatja - írta meg a Bloomberg.
Nagy esésben vannak a mai kereskedésben az európai szélerőművek részvényei, miután Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépésének első napján leállította az új amerikai tengeri szélenergia-projektek támogatását. Az egyik legnagyobb veszteséget az Orsted szenvedte el, amely a jelentős amerikai kitettsége miatt esett különösen nagyot, írja a Reuters.
Kínában minden eddiginél nagyobb ütemben, 45,2%-kal nőtt a beépített naperőművi kapacitások, és szintén rekord ütemben, 18%-kal nőtt a beépített szélerőművi kapacitások volumene 2024-ben - jelentette be kedden a Nemzeti Energiaügyi Hivatal. Ez nagy előrelépést jelent afelé, hogy Kínában idén tetőzzön az áramtermeléshez kötődő karbonkibocsátás, ugyanis az előrejelzések szerint idén már olyan szintre felfut a megújuló energiatermelési kapacitások szintje, hogy az fedezi növekvő kínai áramigényt.
A szélenergia termelés csökkenése és az atomerőművek leállítása után Friedrich Merz, a CDU konzervatív párt vezetője ötven gáztüzelésű erőmű gyors megépítését szorgalmazza. Az ambiciózus terv a zöldülési célokkal nehezen egyeztethető össze, ám a politikus szerint elengedhetetlen az ország energiabiztonságának megőrzéséhez - írta meg a Reuters.
A német AfD párt vezetője, Alice Weidel azt mondta, hogy hatalomra kerülésük esetén nem támogatnák tovább a németországi szélerőműparkokat, ami összhangban áll a választási programjukkal is. A szélturbinák háttérbe helyezéséről szóló gondolatot a megújuló energiaipar képviselői és a politikai ellenfelek egyaránt élesen bírálták, rámutatva, hogy az intézkedés növelné Németország függőségét az importált fosszilis energiahordozóktól- írta meg a Financial Times.
A túl gyorsan növekvő nap- és szélerőművi kapacitások drasztikusan megnövelték a negatív áras órák darabszámát Európában, ami alávág a további megújuló energiás kapacitások telepítésének, és végső soron a 2030-as klímavédelmi célok teljesíthetőségének is – mutatnak rá az Aurora Energy elemzői a Bloomberg összefoglalója szerint. Emiatt az Apxo Holding szakértője azt vetette fel: a megújuló energiás támogatási rendszerek átalakítására is szükség lehet, hogy például ne érje meg akkor is termelni az áramot a naperőműveknek, amikor negatív a nagykereskedelmi áramár. A megszaporodó negatív áras órák miatt drasztikusan romló naperőművi megtérülési kérdésekről, és a támogatási politikák átalakításának lehetőségeiről a Portfolio átfogó elemzést írt az ősszel, hasonló következtetést felvetve, év végi összefoglalónkban pedig arra mutattunk rá, hogy megfelelő méretű energiatároló kapacitások kiépüléséig a negatív áras órák darabszáma várhatóan csak tovább fog nőni, ami a naperőművi telípítési hajlandóságra is rányomhatja a bélyegét.
Az elmúlt napokban számos energetikai reformjavaslattal állt elő a három legnagyobb megújuló energiaipari érdekvédelmi egyesület, amelyeket az Energiaügyi Minisztériumnak címeztek, és például a Portfolio által elsőként megírt ügyben, a naperőmű telepítések földtörvénybeli korlátozásának ügyében is javaslatot fogalmaztak meg. Emellett belenyúlnának az ipari naperőmű szektor nagy része számára kulcsfontosságú, és egyúttal nagyon kényes ügybe, a Kötelező Átvételi Tarifa rendszerébe is, továbbá enyhítenék a szélerőmű telepítésekre vonatkozó szigorú szabályokat, valamint belenyúlnának az Energiahivatal kompetenciájába tartozó villamosenergia rendszerhasználati díjstruktúrába is.
Az Egyesült Államok újonnan megválasztott elnöke, Donald Trump élesen bírálta Nagy-Britannia energiapolitikáját, különösen az északi-tengeri olaj- és gázkitermelés visszaszorítását és a szélerőművek térnyerését. Trump felszólította a szigetországot, hogy nyissa meg újra az elöregedő északi-tengeri medencét a fosszilis energiahordozók kitermelése előtt, és egyúttal szabaduljon meg a szélerőművektől. Ez a kérés azonban éles ellentétben áll a brit kormány jelenlegi klímapolitikájával és megújuló energiára vonatkozó terveivel - írta meg a Reuters.
Az elmúlt évtizedekben tapasztalt dinamikus növekedés után Európa kezdi elérni a tengeri szélenergia-kapacitás bővítésének határait. A befektetők egyre inkább elkerülik azokat a piacokat, ahol már túl sok a zöld energia, mivel az alacsony energiaárak és ösztönzők nem teszik vonzóvá az új projektek megvalósítását. Ez a tendencia különösen érezhető olyan országokban, mint Dánia és Svédország, ahol a szélenergia-kapacitás kiépítése korábban rendkívül gyors ütemben zajlott - mutat rá összefoglalójában a Bloomberg.
Az olajipari óriás Shell jelentős stratégiai változtatásokat jelentett be, amelyek érintik a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházásokat és a vállalat szervezeti felépítését. A döntések hátterében a cég vezérigazgatójának, Wael Sawannak a törekvése áll, hogy növelje a vállalat jövedelmezőségét - számolt be a Reuters.
Magyarország a villamosenergia-szektorral kapcsolatos több kiemelt fontosságú törekvés tekintetében magasabb célszámmal rendelkezik, mint nem egy, az energiaátállás élharcosának tartott EU-tag, azonban jellemzően ezzel együtt is a Nemzeti Energia- és Klímatervekben rögzített célok alapján összeállított uniós ranglisták második felében található. Adódik a kérdés: hogyan lehetséges ez?
Nem múlik el nap mostanában, hogy ne olvasnánk arról, miért lesz rossz a világnak – és különösen azon belül nekünk itt Európában – Donald Trump második elnöksége. Sok igazság van ezekben a véleményekben, de most mégis megpróbálok inkább egy optimistább jövőképet bemutatni az energiaipari átmenetre vonatkozóan. Ebben a szcenárióban a globális klímavédelem intenzitása nem csökken jelentősen, és Európa akár még jobban is kijöhet a változásokból. Nem biztos, hogy így lesz, de ne adjuk fel a reményt!
Az új rendszerterhelési csúcs az elmúlt években a megszokottnál hidegebb időben megnövekedett fűtési igény és az elektrifikációs trend következménye. A rekord idején az áramigény legnagyobb részét import fedezte, a naperőművek a borús időben alig termeltek, viszont a szélerőművek jól teljesítettek.
Újabb részletek derültek ki a Nyugat-Magyarországra tervezett szélerőműpark telepítésekről. A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal honlapjára kikerült – majd később levett – információk alapján 13 településen mindösszesen 45 szélerőmű épülhet. – írta meg a Telex.
Mi kell az árak csökkentéséhez?
Így gondolkodhat Donald Trump?
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.