Új történelmi csúcsra ugrott ma a réz árfolyama a chicagói árutőzsdén, elsősorban a kínálattal kapcsolatos aggodalmak és a kereskedelempolitikai bizonytalanságok táplálják a ralit. De miért fontos ez a fém, és mi kellett ahhoz, hogy soha nem látott szintre kerüljön a kurzus, és miért sokkal olcsóbb a brit piacon a réz, mint az amerikain?
A Citigroup elemzői szerint a réz ára a következő három hónapban elérheti a tonnánkénti 10 000 dollárt, miközben a globális piac szűkös marad, amíg nem tisztázódik az amerikai importvámok időzítése - közölte a Bloomberg.
Bár az elmúlt hetekben Donald Trump intézkedéseitől volt hangos a világsajtó, a háttérben viszont egy olyan folyamat is munkálkodik, amire jóval kevesebb figyelem irányul, mégis az év egyik legizgalmasabb befektetési sztorija válhat belőle. A fókuszban nem a történelmi csúcsról csúcsra járó arany van, hanem egy olyan fém, amelyet a gazdasági egészség indikátorának tekintenek: ez a fém nem más, mint a réz. De miért is olyan izgalmas most ez, és hogyan lehet befektetni a sztoriba?
A globális fémárak jelentős csökkenést mutattak, miután Donald Trump bejelentette, hogy vámokat vet ki Kínára, Kanadára és Mexikóra. A lépés kereskedelmi háborúval fenyeget, ami visszafoghatja a globális gazdasági növekedést és negatívan befolyásolhatja a fémek iránti keresletet - írta a Bloomberg.
A Citigroup szerint csökkenhet a réz ára a jövő évben a Trump-kormányzat által kivetett jelentős amerikai kereskedelmi vámok és a kínai gazdasági kockázatok miatt - írja a Bloomberg.
A kínai réz iránti kereslet növekedése várhatóan lassulni fog az elkövetkező években, majd az évtized végén tetőzik - állítja egy államilag támogatott kormányzati kutatóintézet. Ez az előrejelzés ellentmond a fém jövőjével kapcsolatos optimista várakozásoknak - írja a Bloomberg.
A nyugati és a kínai befektetők eltérően reagáltak Peking legutóbbi gazdaságösztönző bejelentésére. Míg a kínai befektetők bizakodóak, addig a nyugati befektetők szkeptikusabbak az intézkedések hatékonyságát illetően. Az eltérő hozzáállás jól tükröződik a nyersanyagpiacokon, különösen a réz árfolyamának alakulásában.
A rézgyártók áringadozásra figyelmeztetnek, amely a tiszta energiaátálláshoz létfontosságú fém piacát érinti – jelentették be az iparág legfontosabb éves eseményén, a London Metal Exchange héten a Financial Times szerint. A rezet sokan a világgazdaság egyik legfontosabb indikátorának tekintik, mivel széles körben használja fel a feldolgozóipar.
Egyre kiábrándítóbban alakul Kína gazdasági fellendülése, ez pedig jelentősen késleltetni fogja a réz árfolyamának várható felemelkedését - közölte a Goldman Sachs elemzője, miután a jövő évre vonatkozó előrejelzését tonnánként közel 5000 dollárral csökkentette. A hírről először a Bloomberg tudósított.
A réz ára jelentős emelkedést követően közel hathetes csúcsra ért el ma. Az áremelkedést több tényező is támogatja, köztük a friss befektetői kereslet és az amerikai kamatcsökkentés lehetőségével kapcsolatos piaci optimizmus - tudósított a Cnbc.
Eddig sosem látott mértékben ömlik a kínai réz az exportpiacokra, ennek hatására esik is a gazdasági egészség fontos mutatójának tartott fém árfolyama - de mi okozta az éles trendfordulót?
A nyugati országok törekszenek diverzifikálni a rézpiaci beszerzési forrásaikat a legfontosabb szereplőnek számító Kínától, ez azonban költségnövekedést és az energetikai átállás késleltetését okozhatja - figyelmeztet a Wood Mackenzie. A természeti erőforrásokkal foglalkozó adatelemző cég szerint Kína teljes kiváltása a rézellátási láncban "megvalósíthatatlan" lenne, írta meg a Cnbc.
A réz árfolyama történelmi csúcsa közelében áll, a kínálat szűkös, így logikus lenne új rézbányák nyitása, csakhogy ez nem olyan egyszerű, mint ahogy azt a Nevada Copper példája is mutatja.
A Trafigura Group szerint a réz közelmúltbeli áremelkedését nem indokolta a valós kereslet és kínálat, hanem inkább sepkulatív befektetések álltak a háttérben. Ennek ellenére szűkös piacra számítanak a korlátozott kínálati miatt, különösen a koncentrátumhiány következtében - tudósított a Bloomberg.
A mögöttünk álló hónapokban több fontos és sokak által követett nyersanyag árfolyama is nagyot ralizott, többek között új történelmi csúcsra száguldott az arany és a réz is, de az ezüst árfolyama is évek óta nem látott magasságokban van. A rali kibontakozásával az elemzők is egyre bizakodóbbak, rövidesen jöhetnek akár az új csúcsok ezeknél az eszközöknél.
Amikor izgalmas nyersanyagpiaci befektetésről van szó, első körben vélhetően az aranyra, a földgázra vagy az olajra asszociál az ember, esetleg az uránra - a réz talán a top 5-ben sincs benne. Pedig nagyon úgy néz ki, hogy a zöld átállásban betöltött kulcsszerepe miatt óriási keresletnövekedés vár a gazdasági egészség fontos mutatójának tartott fémre, amit az akadozó kínálat vélhetően nem fog tudni kielégíteni, ennek köszönhetően jelentős hiány alakulhat ki a réz piacán. Az árak már reagálnak, ma új történelmi csúcsra került a réz árfolyama - de meddig tarthat az emelkedés, és ez milyen lehetőségeket teremt a tőzsdéken?
Robert J. Palladino első hónapja után beszélt a két ország közti kereskedelmi lehetőségekről.
Ackman újra megszólalt.
Itt vannak a legfrissebb reakciók.
Eltérő stratégiával készülnek az egyes országok.
Nagy dealekre számít.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.