Navracsics: a területi egyenlőtlenségek nem csökkentek az EU-tagság 20 éve alatt

Navracsics: a területi egyenlőtlenségek nem csökkentek az EU-tagság 20 éve alatt

A Fideszben sokszor élénk viták folynak, de Orbán Viktor miniszterelnök, a kormány feje dönt végül, és ők végrehajtják a döntéseit. A magyar kormány ügyesen védi a nemzeti szuverenitást, és tudatos és jó Európa-politikát folytat. A tárcavezető jó jelöltnek tartja Szentkirályi Alexandrát a főpolgármester-választáson, továbbá bízik abban, hogy a 2021-2027-es ciklus EU-s forrásait is teljes egészében le tudják hívni – fejtette ki Navracsics Tibor, a magyar kormány területfejlesztési minisztere az Indexnek adott interjújában.

Gyökeres változás jön az EU-pénzeknél, Brüsszel teljesen más támogatási modellt akar

Gyökeres változás jön az EU-pénzeknél, Brüsszel teljesen más támogatási modellt akar

A tervezett EU-bővítés miatt az Európai Bizottság teljesen átalakítaná a felzárkóztatási politikát, így a támogatások elosztási rendszerét is, mivel a mostani 27 tagállammal működő unióban is problémák látszódnak a rendszerben. Magyarország esetében is látszik, hogy míg a nemzetgazdaság egésze közelíti az EU-átlagot például az egy főre jutó GDP-mutatónál, de egyes régiók még le is maradtak az elmúlt években. Elisa Ferreira kohézióért és reformokért felelős biztos szerint bár most is látszódnak sikerek, decentralizáltabb rendszer kell a jövőben, teljesítményalapú mutatókkal.

Nemzetközi kereskedelem: így küzdhetik le az akadályokat a magyar vállalatok

Nemzetközi kereskedelem: így küzdhetik le az akadályokat a magyar vállalatok

Az exportból származó forgalom 2023-ra elérte a 150 milliárd eurót, ami az előző évhez képest 4,5%-os növekedést jelent. Ennek tükrében a magyar vállalkozások is egyre inkább keresik a nemzetközi fizetések hatékony megoldásait, miközben olyan kihívásokkal kell szembenézniük, mint a devizák sokfélesége, a piac széttagoltsága vagy a szabályozásbeli eltérések – derül ki az iBanFirst globális pénzügyi szolgáltató kutatásából. A technológia fejlődésével és a sikeres helyi példákon keresztül lehetőség adódik ezeket az akadályokat az adott cég előnyére kovácsolni.

Ijesztő kapcsolatot találtak a koronavírus és a levegőminőség között

Ijesztő kapcsolatot találtak a koronavírus és a levegőminőség között

Egy új holland kutatás fényt derített arra, hogy az azok az emberek, akik rossz levegőminőségű területeken élnek - például utak vagy gyárak közelében - nagyobb valószínűséggel fertőződnek meg koronavírussal, tüneteik súlyosabbak, ami több kórházi kezeléshez és halálesethez vezet - írja a Dutchnews.

Mindenki erre készül Ukrajnában: most jön majd az igazi, mindent elsöprő orosz offenzíva?

Mindenki erre készül Ukrajnában: most jön majd az igazi, mindent elsöprő orosz offenzíva?

Az ukrán és nyugati médiában is egyre több cikket, elemzést lehetett olvasni az elmúlt hetekben arról, hogy az orosz haderő egy átfogó, mindent elsöprő offenzívára készül a nyáron, melynek célja lehet akár az is, hogy térdre kényszerítsék az ukrán haderőt és elérjék a végső győzelmet. Kijev erői már Szumit, Odesszát, Harkivet erődítik. Moszkva vezetői két év elteltével először nyílt háborúról beszélnek és állítólag több mint 100 ezer katonát készítenek elő az offenzívához, sőt, még az sem kizárható, hogy hamarosan újabb mozgósítás lesz. Mivel az inváziós irányok vélhetően még a tervezőasztalon vannak, nehéz jósolni bármit arról, hogy mennyire lesz eredményes az orosz „nyári hadjárat.” Az viszont biztos, hogy ha így haladnak a dolgok, egy olyan időszakban indulhat meg a támadás, amikor az ukrán hadsereg tényleg rossz állapotban van, így jó esélyekkel számíthatunk kisebb-nagyobb orosz sikerekre.

Kínálhat-e jövőt a fejlesztéspolitika a perifériák számára?

Talán még az olyan, különösebb szociális empátiával nem rendelkező, és a centrumokban, illetőleg a fejlett városi központokban élő – kétségkívül többségi – lakosság számára is nyilvánvaló, hogy a kevésbé fejlett térségek jövője az egész országot érinti. Ha a ballaszt átalakítható olyan motorrá, amely miatt a hajó gyorsabban halad, az mindenki számára előnyös. Ha viszont a ballaszt súlya nőttön nő, azt – közvetve-közvetlen – mindenki érezni fogja, miközben az ország az európai versenyképességi ranglistán egyre lejjebb csúszhat. Hazánkban a periférikus helyzetű térségek fejlesztése ugyan sosem állt a fejlesztéspolitika középpontjában, az uniós csatlakozást követően azonban sor került néhány olyan kísérletre, mely igyekezett felszámolni a periférikus jelleget, és csökkenteni az egyes térségek közötti területi különbségeket.

Budapest szerepe a nemzetközi politikában sokkal fajsúlyosabb, mint gondolnánk

Budapest szerepe a nemzetközi politikában sokkal fajsúlyosabb, mint gondolnánk

A diplomáciai tevékenységet ma is inkább nemzetállami feladatnak tekintik, miközben – különösen az utóbbi néhány évtizedben – számos más szereplő (civil, üzleti, multinacionális szervezet, települési és területi önkormányzat) jelent meg közvetlenül a nemzetközi térben. Nemzetközi kapcsolatrendszereik révén az önkormányzatok világszerte kiterjesztik mozgásterüket, tanulnak egymástól, átveszik egymás jó gyakorlatait, közpolitikai modelleket cserélnek.

Az utószezon jobban sikerült a turizmusnak

Az utószezon jobban sikerült a turizmusnak

Októberre megszépültek a nyárig szenvedő idegenforgalom számai Magyarországon. Míg a főszezonban a turisztikai szálláshelyek forgalma összességében kissé gyengébb volt, mint egy évvel korábban, szeptember-októberben egyértelmű javulás figyelhető meg az adatokban.

Lesújtó számok érkeztek Magyarországról: messze vagyunk a nyugati országoktól

Lesújtó számok érkeztek Magyarországról: messze vagyunk a nyugati országoktól

A felnőttek (25-64 évesek) mintegy 8%-a vett részt valamilyen oktatásban, képzésben Magyarországon egy tavalyi felmérést megelőző négy hétben, ami elmarad a közel 12%-os uniós átlagtól – derül ki az Eurostat adataiból. Az országos mutató mellett egyik magyarországi régióban sem éri el az EU-átlagot az oktatásban, képzésben résztvevő 25-64 évesek aránya. Az EU 2030-ra vonatkozó célkitűzése szerint ezen korosztály legalább 60%-ának kellene évente felnőttképzési, -oktatási programban részt vennie. Ettől a céltól még a tavalyi adatok szerint legmagasabb uniós mutatóval bíró stockholmi régió (38,1%) is jócskán elmarad, igaz utóbbi ráta a felmérést megelőző négy hét adatait tükrözi, míg az uniós célkitűzés 12 hónapos időszakra vonatkozik.

Amundi: tovább lassulhat a gazdasági növekedés

A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban az Amundi Alapkezelő írását olvashatják:

Gyökeres változás előtt a magyar fejlesztéspolitika, megváltoztatja a súlypontokat a kormány

Gyökeres változás előtt a magyar fejlesztéspolitika, megváltoztatja a súlypontokat a kormány

A kormány hamarosan bemutatja a teljesen újraírt magyarországi területfejlesztési koncepciót. Az új keretrendszer sokkal inkább koncentrál majd a kistelepülésekre, közepes méretű városokra, közben az állami szolgáltatásokat is rugalmasabbá és összehangoltabbá teszi. Egyelőre kevés részlet ismert még a megváltoztatott koncepcióból, de Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda ügyvezetője a Portfolio-nak bemutatta, hogy milyen elvek és felismerések mentén változik meg a magyarországi területfejlesztés.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Valamit tervez a kormány - Mi lesz az OTP-vel?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.