Úgy tűnik, nem tartott sokáig a múlt heti brutális török kamatemelés hatása, mert már az azt követő napokban is gyengült a líra, ma pedig már 2%-os esésnél járunk, ami egyelőre még nem igazán hatott a forintra. Közben az újabb 200 milliárd dollárnyi kínai importtermékre vonatkozó megemelt amerikai tarifák amerikai terve borongós hangulatot okoz világszerte. Magyar szempontból a hét fő eseménye a holnapi MNB kamatdöntés, pontosabban az ahhoz társított közlemény és inflációs jelentés fő üzenetei lesznek: a piaci szereplők jelentős része arra számít, hogy a jegybank tesz majd valamilyen jelzést a nem-konvencionális eszköztára (swapállomány) leépítésére, annak várható ütemezésére.
A mesterséges intelligencia (AI) atomháborút okozhat 2040-re, figyelmeztet egy amerikai nonprofit elemzőcég, a RAND Corporation - írja a CNBC.
Bejelentette lemondását szerda este a Dél-afrikai Köztársaság korrupciós botrányok sorozatába keveredett 75 éves elnöke. Jacob Zumát csütörtökön a pártja várhatóan egyébként is megfosztott volna tisztségétől, így előremenekülésről is szól a döntés.
Az S&P hitelminősítő egy fokozattal lerontotta Dél-Afrika adósbesorolását, ezzel pedig bő másfél évtized óta először került újra befektetésre nem ajánlott, azaz bóvli kategóriába az ország. A hitelminősítő a pénzügyminiszter, Pravin Gordhan menesztését, illetve az ezzel együtt kialakult belpolitikai válságot nevezte meg elsődleges indokként. A kilátás negatív, vagyis további leminősítések jöhetnek. Péntekre országos sztrájkot hirdetett az ellenzék, vagyis közel sem biztos, hogy a politikai helyzet túl van a mélyponton.
Hónapok óta nehéz időszakot él a dél-afrikai rand, mely jelentős kilengéseket produkál. Kedden aztán hirtelen esett több mint 3 százalékot az árfolyam, ami a fokozódó politikai kockázatokkal magyarázható.
Míg a nemzetközi pénz- és tőkepiaci hangulat ma ismét jelentősen romlott a kínai növekedési aggodalmak miatt, addig a forint kisebb gyengüléssel megúszta az új hónap első kereskedési napját - akárcsak a lengyel zloty. Közben egyébként a magyar részvénypiac is kisebb csökkenéssel vészelte át a napok, mint a főbb nyugati indexek, a magyar állampapírok másodpiacán pedig csak minimális hozamemelkedés mutatkozott délutánig.
Miközben a forint a bizonytalan nemzetközi befektetői hangulat mellett egész jól tartja magát, kéthetes csúcsközelben ragadt az euróval szemben 309-nél, aközben a török lírát igencsak nyomasztja az előrehozott választások nagy esélye, emiatt a dollárral szemben új történelmi mélypontra bukott.
A nemzetközi befektetői hangulat a stabilizálódás jeleit mutatja a tegnap délutáni hirtelen jelentős romlás után, ez délelőtt elkezdett hatni a forint árfolyamára is. Az euróval szemben 306,5-ről erősödni kezdett a magyar fizetőeszköz, a lendület a késő esti órákig kitartott.
A délelõtti órákban még új kéthavi csúcsra ért a forint a vezetõ devizákkal szemben, de fontos technikai akadályhoz közelítve elakadt a lendülete és délután már esésbe váltott a mozgás. Ez persze nem meglepõ, mert már reggel felhívtuk a figyelmet arra, hogy több, nagyobb feltörekvõ piaci devizánál is fontos technikai akadályok tornyosultak és azoknál is esés alakult ki a délutáni órákra.
Az elmúlt napokban kibontakozott jelentõs nemzetközi befektetõi hangulatjavulásra csak alig tudott erõsödni a forint, így a ma délelőtt újra romló hangulatban pár perc leforgása alatt jelentõs gyengülést szenvedett el. Kora délután átmenetileg 313 felett is járt az euró árfolyama, majd több hullámban fokozatosan erősödni tudott a magyar fizetőeszköz. Ezt délután már segítette az újra javuló hangulat. A mai nap forintpiaci mozgásai mindenesetre ismét rámutattak arra, hogy a mélybe vágott és esetleg tovább csökkenõ jegybanki alapkamat fokozottan sérülékennyé teszik a forintot akkor, amikor a magas külsõ és belsõ adósságállomány, illetve a gazdaság alacsony potenciális növekedési képessége egyébként is kockázatokkal jár.
Fontosabb részletek
Közel egy jétig szinte mozdulatlan volt a forint az euróval szemben, de péntek délután végre megmozdult, mégpedig az erõsödés felé és végül csaknem heti csúcsán zárt 298,5-nél. Ez éppen amellett következett be, hogy a fejlett részvénypiacokon igencsak borongós volt a hangulat, és több nagyobb feltörekvõ piaci deviza is esett. A forint tehát láthatóan önálló életet él, akárcsak a magyar részvénypiac. Egy másik fontos mozgás is kibontakozott ma: háromhavi csúcsra erõsödött a svájci frank az euróval szemben, így a magyarországi frankhitelesek ismét kezdhetnek aggódni.
A tegnapi, napon belüli határozott forinterõsödés technikai elemzési alapon megteremtette az esélyét annak, hogy ma folytatódjon a felértékelõdés, de ez egész nap elmaradt, hiszen a forint lényegében nem mozdult ma az euróval szemben. Ez amellett sem következett be, hogy délután ismét határozottan javult a részvénypiaci hangulat, igaz közben a feltörekvő piacok számára kedvezőtlen fejleményként a dollár szárnyra kelt. A délutáni amerikai GDP-adat kezdetben rontott a hangulaton. A szíriai konfliktus kapcsán ma eddig vegyes tartalmú hírek érkeztek.
Azok a feltörekvő piaci devizák kerültek az utóbbi napokban a legnagyobb gyengülési nyomás alá, amelyek a legnagyobb külső egyensúlyi problémákkal rendelkeznek - állapítja meg a török líra és a dél-afrikai rand hanyatlása alapján friss kommentárjában a Danske Bank vezető elemzője. Lars Christensen arra a sokakat foglalkoztató kérdésre, miszerint a mostani gyengébb szintek jó vételi pontnak számítanak-e a devizapiacokon, nemmel válaszolt az ügyfeleknek kiküldött anyagban.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Régi célpontot szemeltek ki.
Már hajnalban hatalmas gyengülés indult a piacokon.
Kevin Hassett: Mexikó komolyan veszi, Kanada félreértelmezi Trump rendeletét.
Rendkívüli izgalmak az uniós gázpiacon, akár ellátásbiztonsági kockázatok is felmerülhetnek.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?