Az ukrán katonák a frontvonalakon súlyos hiányokat tapasztaltak a kulcsfontosságú felszerelésekben, mint például a páncélozott járművek és a tüzérségi lőszerek. Egy ukrán zászlóalj parancsnoka szerint a járművek hiánya miatt nem tudták időben evakuálni a sebesülteket, ami halálos következményekkel járt. A Biden-kormányzat döntéshozatalát befolyásolták az Oroszországgal szembeni eszkalációs kockázatokról szóló belső viták és az amerikai készletek elégségességével kapcsolatos aggodalmak. A kongresszusi késedelmek hónapokig hátráltatták a 60 milliárd dolláros kiegészítő segély jóváhagyását.
A Biden-kormányzat áprilisban ígéretet tett a szállítmányok felgyorsítására, az ukrán tisztviselők szerint a tényleges szállítások továbbra is lassúak és szórványosak voltak.
A Pentagon adatai szerint szinte minden ígért felszerelést leszállítottak, de a kormányzati vizsgálatok hiányosságokat tártak fel a nyomon követési rendszerben. Az amerikai fegyverek korlátozásának lazítása körüli viták is késleltették a kritikus képességeket, például a nagy hatótávolságú rakéták szállítását. Biden például csak nemrég, ciklusa legvégén egyezett bele abba, hogy Ukrajna amerikai gyártmányú rakétákat lőhessen ki mélyen Oroszország területére.
Az ukrán erők az elmúlt hónapokban jelentős területi veszteségeket szenvedtek, bár nemrég sikerült némi előrehaladást elérniük Kurszk térségében. Az ukrán tisztviselők szerint a késedelmes és elégtelen segítségnyújtás akadályozta az ország képességét a hatékony ellentámadásra. A jövőt illetően továbbra is bizonytalanság uralkodik az amerikai támogatás folytatódását illetően, különösen Donald Trump esetleges visszatérésével az elnöki székbe. Az ukrán katonák és tisztviselők aggódva figyelik a fejleményeket, miközben folytatják a harcot a frontvonalakon.
Címlapkép forrása: Portfolio