Cyril Ramaphosa (címlapképünkön) januárban kihirdette a parlament által már elfogadott azon törvényt, amely megkönnyíti az állam számára a közérdekű földkisajátításokat. Koalíciós kormányában sem minden párt értett egyet a törvényjavaslattal.
Várjuk, hogy beszélgethessünk a Trump-kormánnyal földreform-politikánkról és a kétoldalú érdeklődésre számot tartó kérdésekről. Biztosak vagyunk abban, hogy ezeknek a megbeszéléseknek a jobb megértés lesz az eredménye
- írta Ramaphosa a hivatala által kiadott közleményben.
"Dél-Afrika alkotmányos demokrácia, amely mélyen gyökerezik a jogállamiságban, az igazságosságban és az egyenlőségben. A dél-afrikai kormány nem kobzott el földet". A törvény célja a földtulajdonlásban fennálló faji egyenlőtlenségek kezelése, amelyek még három évtizeddel az apartheid 1994-es megszűnése után is fennállnak - tette hozzá.
Pretoria azt állítja: a törvény nem teszi lehetővé a hatóságok számára, hogy önkényes kisajátításokat hajtsanak végre,
és először meg kell próbálniuk megegyezni a tulajdonossal.
A nemrég elfogadott kisajátítási törvény nem a lefoglalás eszköze
- ismételte meg hétfőn a dél-afrikai államfő. "Ez egy olyan jogi eljárás, amely az alkotmánnyal összhangban, tisztességes és méltányos módon biztosítja a földhöz való hozzáférést" - hangoztatta.
Ramaphosa beszámolt arról, hogy az Egyesült Államok által 20 éve elindított, az AIDS leküzdését szolgáló program, a PEPFAR-támogatáson kívül — amely Dél-Afrika HIV/AIDS-programja költségvetésének 17 százalékát teszi ki –, nincs más jelentős finanszírozás az Egyesült Államok részéről.
Mint arról beszámoltunk, Trump a Truth Social közösségi platformon jelentette be a dél-afrikai támogatások jövőbeli felfüggesztését, hozzátéve, hogy az mindaddig fennáll, amíg egy teljes körű vizsgálat nem tisztázza a helyzetet.
A bejelentés közvetlen piaci következményei is azonnal megmutatkoztak: a dél-afrikai rand 1,6%-ot esett az amerikai dollárral szemben.
Címlapkép forrása: Stefan Wermuth/Bloomberg via Getty Images