Kiderült: hatalmas szabadságot kapnak a magyar betegek

Kiderült: hatalmas szabadságot kapnak a magyar betegek

A pandémia után újra felívelőben van az orvos-beteg találkozások száma. Erről a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára beszélt a közmédiának szerdán Balatonfüreden, egy szakmai konferencián.

Több EU-s országban már a TB is támogatja a magyar online bőrklinikát

Több EU-s országban már a TB is támogatja a magyar online bőrklinikát

A mesterséges intelligencia-kutatás jelentősen fejlődött az elmúlt időszakban: néhány év alatt természetessé vált, hogy a Chat GPT koherens, összefüggő szövegeket alkot, nem sokkal később pedig megjelent a Midjourney, amely egyes esetekben a kritikusokat is megtévesztően jó képeket alkot. A technológia bizonyos formái az egészségügyben is hasznosíthatók: erre épül többek között a magyar fejlesztésű AIP Derm, amely AI-algoritmus segítségével, fénykép alapján képes bőrbetegségeket diagnosztizálni szakorvosi felügyelet mellett. A vállalat két társalapítója, Kovács Máté és Fazekas István a Portfolio-nak elmondták: céljuk az Európai Unió összes tagállamában elérhetővé tenni a szolgáltatást. Ezen kívül fejlesztés alatt állnak új szakágak is, így hamarosan már nem csak a bőrbetegségek kezelésére lesz lehetőség a platformon, hanem más panaszokat is képes lesz ellátni az AI-alapú online kórház.

Egyre súlyosabb az orvoshiány Magyarországon

Egyre súlyosabb az orvoshiány Magyarországon

Egyre több a betöltetlen egészségügyi álláshely, egyre több beteg jut egy háziorvosra, miközben csökken a gyermekorvosi praxisok száma - derült ki a KSH elemzéséből. A legkisebb településeken élők számára nem mindig hozzáférhető helyben a háziorvosi szolgáltatás. A háziorvosi praxisok 10%-át helyettesítésben látták el, döntő többségében nem volt orvos, az ilyen jellegű helyettesítéses ellátások száma az utóbbi évtizedben közel háromszorosára emelkedett.

Égető probléma sújtja Magyarországot, amit még pénzzel sem lehet megoldani

Égető probléma sújtja Magyarországot, amit még pénzzel sem lehet megoldani

A háziorvosi ellátásnak fontos szerepe van a lakosság egészségi állapotának javításában, a betegségek korai felismerésében. Számos nemzetközi tanulmány igazolja (pl. Chang és szerzőtársai 2011 és Macinko és szerzőtársai 2007), hogy a háziorvosi ellátás pozitív hatását a lakosság egészségére. Ugyanakkor a háziorvosok hiánya globális egészségügyi probléma, elsősorban vidéki területeken. Fejlődő és fejlett országok egyaránt próbálnak megoldást keresni a házirovoshiány csökkentésére (WHO 2010), többek között oktatási programokkal és pénzügyi ösztönzőkkel. Jelen írásunkban a magyarországi háziorvosi letelepedési támogatás hatását elemezzük, előzetes eredményeink a KRTK-KTI holnapján elérhető műhelytanulmányunkban olvashatók.

Szigorítást javasol a MOK a negyedik hullám miatt: vissza a védettségi igazolványokkal!

Szigorítást javasol a MOK a negyedik hullám miatt: vissza a védettségi igazolványokkal!

A MOK-elnök szerint már most el kellene kezdeni a felkészülést a negyedik hullámra, és megkezdeni a kontaktkutatást, valamint a tesztelést, Kincses Gyula egyelőre egyetlen szigorítást javasolna: a védettségi igazolvány használatának visszahozását. A Magyar Orvosi Kamara tárgyalást kért a kormánytól az orvosi bérrendszer rendezésésről: az alapbérek színvonalával ma már nincs gond, azonban a bérrendszeren még több ponton finomítani kell, a pótlékok és a túlmunka szabályozását kellene rendezni - hangzott el az ATV műsorában.

Milliós orvosi bérek Magyarországon? Megjött a legújabb javaslat!

Milliós orvosi bérek Magyarországon? Megjött a legújabb javaslat!

Megjelent a Magyar Orvosi Kamara javaslata a közfinanszírozott ellátásban dolgozó orvosok javadalmazására. A MOK olyan bértábla elfogadását szeretné előmozdítani, mellyel „az egészségügy társadalmi funkcióját betölteni képes rendszerré válik”. Szerintük a javaslat kiemelt hangsúlyt fektet arra, hogy az ország gazdasági teljesítőképességét és a környezeti tényezők realitását egyaránt figyelembe vegye. A rezidenseknek közel 700 ezer forintos, a tapasztalt orvosoknak 1,5-2 milliós fizetést szeretnének.

"Az egészségügy már összeomlott"

Azért nem vesszük észre, mert a színvonal romlása már 30 éve tart, és valamilyen szintű ellátás mindig van, lesz. Mondjuk egy sámán, vagy egy ima - mondja Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő a Klubrádióban.

Orvoslétszám számháború: nem tudjuk, mennyi az annyi, de reform nélkül bármennyi is kevés lesz

Orvoslétszám számháború: nem tudjuk, mennyi az annyi, de reform nélkül bármennyi is kevés lesz

Sokan hitetlenkedve hallgatták, amikor Kásler Miklós nemrég tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy "jelenleg hatezerrel több orvos dolgozik az egészségügyben, mint 2010-ben. Elindult az orvosok visszaáramlása, jelenleg még nem nagy számban, de a tendencia kedvező, ugyanakkor az elvándorlás dinamikája jelentősen csökkent." A hitetlenkedés érthető, hiszen nemcsak a mindennapi percepció, az újságok címlapjai, hanem már a KSH jelentése is ellentmondani látszik, és a kórházak álláshirdetései is a növekvő hiányt támasztják alá. Ebben az írásban annak akarok utánajárni, hogy akkor mennyi is az annyi, de mint a viccben: itt is azt kell először tisztázni, hogy mi mennyi.

10-15%-os lehet a szakemberhiány a magyar egészségügyben

Meghaladja az öt százalékot a szakemberhiány az egészségügyben - írja a pénteki Világgazdaság a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira hivatkozva, hozzátéve, hogy a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara felmérése viszont 10-15 százalékos hiányról tanúskodik.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Érdekes időpontban kaphatnak
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.