Magyarország jelentős eredményeket ért el a zöld átállás terén, különösen a napenergia-kapacitás bővítésében. A napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye már ebben az évben átlépte a 7400 megawattot, ami nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő. Az ország a napenergia áramtermelésben betöltött arányát tekintve világviszonylatban a harmadik, Európában pedig a második helyen áll - Lantos Csaba energiaügyi miniszter adott interjút a Mandinernek.
2023-ban tovább csökkent Magyarország primer energiafelhasználása, amit az enyhébb időjárás, a fosszilis energiahordozók visszaszorulása és a megújuló energiaforrások térnyerése egyaránt elősegített. A földgázfelhasználás több mint 10%-kal esett vissza, miközben a napenergia termelése tovább növekedett - derül ki a MEKH friss statisztikai jelentéséből.
A villamosenergia-elosztók digitális átállását ösztönző, 26,5 milliárd forintos pályázat indul februárban a zöldenergia hatékonyabb hasznosítása érdekében. A program célja, hogy korszerű megoldásokkal segítse a napenergia rugalmasabb hálózatba illesztését és a fogyasztási igényekhez való igazítását. A támogatási kérelmeket 2025. február 14. és március 31. között lehet benyújtani - hívta fel a figyelmet közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
A Mol tegnap adásvételi szerződést kötött az Optimum Vogt Kft.-vel, az Ib vogt Gmbh leányvállalatával, a Naperőmű Farm Kft. 100%-ának megvásárlásáról – derül ki a cég közleményéből.
A kormány a Napenergia Plusz Programban ingatlanonként legfeljebb 5 millió forintos támogatást ad a modern napelemes rendszerek telepítésére, a pályázat év eleji megnyitásától egy év áll az érdeklődők rendelkezésére arra, hogy elérjenek a támogatási kérelmek benyújtásáig. Az előregisztrált pályázók 2025. január 15-ig, tehát még egy hónapon át tehetik ezt meg, máskülönben nem kaphatnak állami hozzájárulást, figyelmeztetett az Energiaügyi Minisztérium.
Az Alteo megszerezte az Aerope Holding tulajdonjogát.
A Mol napelemes pályázatán az Alteót hirdették ki nyertesnek - közölte a társaság a BÉT-en.
A Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián az energiafelhasználás jelentősége és kihívásai álltak a középpontban, különös tekintettel a mezőgazdaság növekvő energiaköltségeire. Fehér Róbert, a 8G Energy vezérigazgatója rámutatott, hogy a megújuló energiaforrások, mint a napenergia, a geotermia és a biogáz, kulcsszerepet játszhatnak az ágazat energiaellátásának korszerűsítésében. Az előadók hangsúlyozták a komplex tervezés fontosságát, valamint az energiafedezeti stratégiák és az innovatív technológiák alkalmazásának szükségességét. Bali Gábor, az Energiq ügyvezetője kiemelte, hogy az agrárvállalkozások között nőtt a tudatosság az energiafogyasztás optimalizálása terén, ami segíti a kockázatok kezelését. Az Agri-PV rendszerek és más zöld megoldások integrációja hosszú távon hozzájárulhat az energiaellátás stabilitásához és fenntarthatóságához.
A nagyobb napelemes rendszerek összes beépített teljesítménye novemberben meghaladta a 4000 megawattot Magyarországon - írja az Energiaügyi Minisztérium MAVIR adatai alapján.
Az Európai Unió jól felkészült a 2024-2025-ös télre a villamosenergia-ellátás biztonságát tekintve, a rendszer megfelelőségi kilátásai erősek, ellátási kockázatok pedig csak bizonyos régiókban merülhetnek fel - áll az ENTSO-E, az európai villamosenergia-rendszerirányítók szövetségének jelentésében. A szervezet szerint összességében várhatóan a magyar villamosenergia-rendszer is biztonságos lesz a téli időszakban, fontos azonban megjegyezni, hogy az olajembargónak és egy esetleges földgázválságnak továbbra is lehetnek előre nem látható hatásai a magyar áramellátásra.
Azok, akik már beadták az előregisztrációs igényüket a Napenergia Plusz Programra, de elakadtak a pályázati folyamat különböző állomásain, sietniük kell, mert január 15-én lejár a jogvesztő határidő, ameddig benyújthatják a tényleges támogatási kérelmüket – figyelmeztetett pénteki közleményében az Energiaügyi Minisztérium. A határidő kitűzése azért fontos, mert így világos képet kap a támogató arról, hogy mennyi a valós támogatási kérelem, ha nem kötik le a teljes keretet a pályázók, akkor azt más célra is fel lehet használni.
Magyarországon - az EU többi országához hasonlóan -egy vállalat sem veheti félvállról a fenntarthatósági célkitűzések megvalósítását, és határozott lépéseket kell tenniük a CO2 lábnyomuk csökkentése érdekében. Nem minden cég tud azonban a saját telephelyén elegendő zöldáramot termelni, azt mindenképpen a piacról kell megvásárolnia, amit vagy hosszútávú zöldáram-vásárlási szerződéssel (PPA) vagy származási garanciák (GO) vásárlásával tud megtenni. A PPA-k a legtöbb esetben fix áron, konkrét, dedikált termelőktől juttatják el a megújuló forrásból származó energiát a vásárlókhoz, így minden az energia pontos eredetét és volatilis árképzést övező bizonytalanság megszűnik a vállalatok számára. A Portfolio Adriano Agostit, a GoldenPeaks Capital alapító elnökét kérdezte a konstrukció előnyeiről és az ország eddigi egyik legjelentősebb, évente 15 GWh zöldenergiát szolgáltató PPA szerződésének részleteiről, amit a Magyarországon több gyárat is működtető PACCOR tulajdonosával, a Faerch Grouppal kötöttek.
Az elmúlt hetekben többször is előfordult, hogy nagyon megugrott a villamosenergia ára Magyarországon, többször nálunk volt a legmagasabb egész Európában. Vajon miért alakult ki ez a helyzet, milyen fejlesztésekre lenne szükség, hogy kiegyensúlyozottabban alakuljanak az árak és mennyire támaszkodhatunk a napenergiára az atomenergiával szemben? Ezekről beszélgettünk Losonczy Gézával, a KPMG Energetikai tanácsadás üzletágának vezetőjével.
Az indiai Adani-csoport ellen felhozott megvesztegetési vádak miatt kialakult válság tovább mélyült hétfőn Indiában és nemzetközi szinteken is. A francia TotalEnergies bejelentette, hogy felfüggeszti befektetéseit a csoportba, miközben az indiai parlament működését is megzavarták a botrány miatt. A vádak szerint az Adani-csoport vezetői 265 millió dollár kenőpénzt fizettek indiai kormányzati tisztviselőknek szerződések elnyerése érdekében.
Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolója épül Szolnokon - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szombaton a minisztérium Facebook-oldalára feltöltött videójában.
Megjelent az Energiahivatal 2025. január 1-jén hatályba lépő új rendelete, amely egységesíti a villamosenergia átviteli- és az elosztási díjstruktúrát, rögzíti az okosmérővel rendelkező fogyasztók idősoros elszámolásának részleteit – emeli ki pénteki közleményében a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). Az idősoros elszámolás részletei kapcsán fontos, hogy nem 2026-tól, hanem 2027-től jönnek azok az új ösztönző szabályok, amelyek a napközbeni napenergia túltermelés mérséklését célozzák a díjak mozgatásán keresztül. 2025-ben a lakossági fogyasztók nem éreznek érdemi díjváltozást, hiszen például a legtöbbeket érinti kisfeszültségű tarifában az elosztói forgalmi díj 23,4 forintról 23,08 forintra változott.
Híreink a háborúról percről percre.
Nem sokon múlott a találat.
Elmélyítik a kapcsolatokat.
Továbbra is megállíthatatlan az orosz előretörés.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.