Húsz év után újra meghaladta az 1 millió tonnát a 2024-ben Magyarországon kitermelt kőolaj volumene, a tavalyi növekedés 13%-os volt, míg a földgáz esetén a 7%-os éves növekedéssel tavaly 1,9 milliárd köbméterre nőtt a hazai kitermelés – hozta nyilvánosságra az adatokat szerdán az Energiaügyi Minisztérium. Amint a tárca rámutatott: a hazai kitermelés növelésével erősödött az ország energiaszuverenitása, hiszen csökkent az importkitettség.
A gyorsan bővülő hazai napenergia-termelés az elmúlt öt évben jelentősen mérsékelte a fosszilis energiahordozók hazai árammixben elfoglalt részarányát, és mintegy 1,6 milliárd euróval fogta vissza Magyarország ezek importjához fűződő költségeit. Szintén a napenergia térnyerése és a továbbra is jelentős fosszilis energiaimport hatására 2024-ben az egész EU-ban nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a napi legmagasabb és legkisebb áramárak közötti különbség, ami miatt ugyanakkor Magyarországon rejlik az egyik legnagyobb üzleti lehetőség a napenergia akkumulátoros tárolásában.
Az Egyesült Arab Emírségek és a térség többi országa hatalmas lépéseket tesz a megújuló energiaforrások felé, miközben továbbra is kiemelkedő szereplői maradnak a globális fosszilis energiahordozó piacnak. Az Emírségek állami vállalata, a Masdar nemrég jelentette be a világ eddigi legnagyobb napelem- és akkumulátorprojektjét, amely 5 gigawatt napelemből és több mint 19 GWh elektromos tárolóból áll. Az ambíciók nagyok: az alacsony bázisról induló országok hamar felkerülhetnek a megújulóenergia-forrásokat legnagyobb arányban használók listájára, és 2030-ra a megújuló energiaforrások a régió teljes energiatermelésének 30%-át is kitehetik. A lépés arra is lehetőséget ad az arab országoknak, hogy a fel nem használt fosszilis energiahordozókat külföldre értékesítsék - írta meg a Financial Times.
Február végéig megszülethetnek az utolsó támogatói döntések is a január 15-én lezárt Napenergia Plusz Programban (NPP) – jelezte pénteken az Energiaügyi Minisztérium annak kapcsán, hogy ma tartotta első ülését az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs Lantos Csaba energiaügyi miniszter vezetésével.
Az EVE Power, a debreceni BMW-gyár legfontosabb beszállítója, megszerezte a környezethasználati engedélyt. A vállalat ígéretet tett az átlátható működésre, és üdvözölte a környezeti ellenőrző rendszer bevezetését. Emellett számos innovatív megoldást terveznek alkalmazni a környezet védelme érdekében - írta a Dehír.
Az Axpo aláírta az első magyarországi villamosenergia-vásárlási megállapodásait – jelentette be ma közleményében a társaság.
Kínában minden eddiginél nagyobb ütemben, 45,2%-kal nőtt a beépített naperőművi kapacitások, és szintén rekord ütemben, 18%-kal nőtt a beépített szélerőművi kapacitások volumene 2024-ben - jelentette be kedden a Nemzeti Energiaügyi Hivatal. Ez nagy előrelépést jelent afelé, hogy Kínában idén tetőzzön az áramtermeléshez kötődő karbonkibocsátás, ugyanis az előrejelzések szerint idén már olyan szintre felfut a megújuló energiatermelési kapacitások szintje, hogy az fedezi növekvő kínai áramigényt.
Kiadta hétfőn a MAVIR a naperőművek egész tavalyi éves kapacitás- és darabszám növekedési statisztikáit, amely megerősítette, hogy 2024-ben ismét óriási felfutásnak lehettünk tanúi mindkét adat tekintetében. Külön figyelemre méltó a saját célra termelő erőművek komoly növekedése, amelyek darabszámban már közelítik a nagy ipari méretű naperőművek felét, beépített teljesítőképességben pedig a negyedét. Az is látszik az adatokból, hogy tavaly 1500 megawattal (MW) ugrott a háromfajta naperőmű beépített teljesítőképessége Magyarországon, így a teljes állomány év végére már elérte a 7551 MW-ot, amelynek bő harmadát a lakossági napelemek adják, a darabszámuk pedig közel 300 ezerre emelkedett.
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) aggodalmát fejezte ki egy tervezett chilei megújuló energiakomplexum miatt, amely veszélyeztetheti az egyik legjelentősebb csillagászati létesítmény működését. A 10 milliárd dolláros beruházás az obszervatórium közelében valósulna meg, és a megnövekedett fényszennyezés súlyosan zavarhatja a megfigyeléseket - írta meg a Tachspot.
Hatott az Energiaügyi Minisztérium sorozatos figyelmeztetése, hogy január 15-én lezárul a Napenergia Plusz Program, mert az utolsó hetek hajrájában végül közel 750 pályázó adta be a kérelmét, és így az összes támogatási igény 23 ezer fölé nőtt, akik összesen 96,4 milliárd forintnyi forrást kértek. A tárca pénteki közleményéből egyúttal az is kiderült, hogy a 105,8 milliárdos keretösszegből 9,4 milliárd forint "beragadt", azaz nem kötötték le támogatási igénnyel a pályázók, így a tárca korábbi jelzése értelmében ezt átforgatják más célokra.
Az amerikai Stem bejelentette, hogy ötéves megállapodást kötött a magyarországi Neovolt vállalattal egy itthoni, 484 megawattos napelemes portfólió szoftveres üzemeltetésére. A partnerség során az amerikai vállalat fejlett szoftvermegoldásokkal és helyi szakértelemmel támogatja a Neovoltot, miközben tovább erősíti vezető szerepét a tiszta energia piacán Kelet-Európában - írta meg a Businesswire.
Újabb jelentős változás készül a naperőművek hazai szabályozásában, ugyanis lapunk több forrásból származó értesülései szerint egy új javaslat alapján az 5 megawattnál (MW) kisebb teljesítményű naperőművek esetében megszűnhet az a kötelezettség, melynek értelmében távvezérléssel szabályozhatóvá kell tenni a rendszert.
Rendkívüli bejelentést tett az Alteo: az energetikai szolgáltató új, ötéves stratégiája alapján a vállalat felkészült a méretugrásra és a terjeszkedésre, a társaság célja, hogy regionális szinten definiálja újra magát. A tervek alapján brutális EBITDA-növekedésre és a megújuló-portfolió látványos bővítésére van kilátás, mindezt többek között a tőkeerős tulajdonosi háttérnek is köszönhetően viheti véghez az Alteo. A grandiózus tervek apropóján interjút készítettünk Chikán Attilával, a vállalat vezérigazgatójával: a vezető kifejtette a friss stratégia fontos elemeit és izgalmas részleteket közölt a konkrét tervekkel kapcsolatban, de ezeken felül szó volt még az ambiciózus tőzsdei törekvésekről és a várható osztalékról is.
A magyar-román határ közelében, Ottlaka és Nagypél területén épülhet Európa legnagyobb napelemparkja, amely 1044 megawattos teljesítményével 800 millió eurós beruházást jelent. A munkálatok tavasszal vagy nyáron kezdődhetnek, miután mindkét érintett község kiadta az utolsó szükséges engedélyeket - írta meg az MTI.
A megemelkedett kamatok és a visszaeső áramárak miatt kinyúló megtérülési idő miatt jócskán esett a lakossági napelemek iránti igény Európa legnagyobb napelemes piacán, Németországban, ami komoly stresszt okozott már eddig is a napelem forgalmazók között, elbocsátásokat, cégbezárásokat okozva, mindez pedig a német klímacélokat is veszélybe sodorja – írja körképében a Financial Times. 2024-ben feltehetően 16 GW új napelemes kapacitás jött létre Németországban, ami bár magasabb a 2023-as rekordot jelentő 15 GW-nál, és sokkal magasabb, mint a háború kitörése évében, 2022-ben láttot 7,4 GW, de még így is elmarad attól az évi 19 GW-nyi ütemtől, amelyet minden évben telepíteni kellene 2030-ig ahhoz, hogy az ország 2045-re tényleg elérje a karbonsemleges működési célját.
Negyven megawatt kapacitású napelempark és a kapcsolódó tárolókapacitás fejlesztéséhez biztosít forrást a Trustify Befektetési Alapkezelő Kiskunhalason - közölte a társaság kommunikációért felelős ügynöksége.
Lebukott az étrendkiegészítőket áruló cég.
Milyenek az egyes szektorok kilátásai?
Az Európai Unió már konkrét lépéseket tett.
Az Nvidia mellett a Google és az Intel is pórul járhat.
2025 az otthonfelújítás éve lehet.
Hogy reagáljanak a vámfenyegetésre?
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.