Érdekes tanulmány jelent meg az SSRN-en, a szerzők tőzsdei adatok elemzése alapján arra jutottak, hogy szokatlan mozgások zajlottak a Hamász október 7-i terrortámadását megelőzően, egyes kereskedők short pozíciókat nyitottak a támadás előtti napokban, amikkel akár dollármilliókat kereshettek a tőzsdei zuhanásban.
A mesterséges intelligenciának három fő pillérét lehet kiemelni a pénzügyi szektorban, de az már most látszik, hogy a generatív AI nagy nyertese ez a szektor lesz. A Portfolio Future of Finance 2023 konferenciáján Agod Attila, az MSCI AI-kutatási részlegének vezetője kiemelte: az, hogy egy természetes nyelvi interfészen lehet már a mesterséges intelligenciával beszélgetni, teljesen kinyitja az ember és a gép kapcsolatát.
Elképesztő összegekre van szükség a zöld átállás megvalósítására, amit a gazdaság csak áldozatok árán, átcsoportosítással fog tudni megteremteni. Most még ugyan a költségoldalt terhelik a zöld projektek, a zöld vállalati működés, de később még ennél is komolyabb ára lesz annak, ha egy vállalat nem tud a fenntarthatóságnak megfelelően működni. Milyen átalakulást hoz a klímaváltozás a pénzügyi piacokon? Milyen új kockázatokat kell beárazni? Milyen banki hitelkihelyezési stratégiákra készülhetünk? Mit nyernek a bankok, és mit a vállalatok, ha minden elérhető forrást a zöldítésre fordítanak? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltek a szakértők a Portfolio Sustainable World 2023 konferenciáján.
Az Európai Unió új javaslatcsomagot dolgozott ki az ESG-minősítési iparág átalakítására az átláthatóság növelése érdekében. Az új szabályok előírják, hogy az ESG minősítéseket nyújtó szolgáltatóknak közzé kell tenniük módszertanaikat, és az Európai Értékpapír-piaci Hatóság fogja szabályozni őket - írja a Reuters.
Jelentős felértékelődési potenciált látnak a kínai részvényekben a Goldman Sachs stratégái, több mint 20 százalékos emelkedés jöhet a jelenlegi szintekről – írja a CNBC.
Remekül indult az év a világ tőzsdéin, és ez hatványozottan igaz a keleti piacok tekintetében: a szigorú kínai zéró-covid politika fokozatos elhagyása és a technológiai szektornál végbemenő szabályozói lazulás egy olyan környezetet teremtett, amiben valósággal szárnyalni tudtak az iránymutató indexek, különös tekintettel a kínai piacra. Egyre optimistábbak az elemzők és a Wall Street-i brókerek a rövid és a hosszabb távú kilátások tekintetében is, de azért bőven akad félnivaló a befektetők számára.
Bár még nincs vége az évnek, várhatóan az elmúlt 14 év legrosszabb hozamát fogják elérni idén a hegde fundok, igaz, a teljesítményük még így is jobb lesz, mint a részvény- és kötvénypiacoké – számol be a hírről a Reuters.
Kedvezőtlen makroadatok érkeztek Ázsiából, így a távol-keleti tőzsdék jelentős része csökkent a hétfői kereskedésben. Az európai tőzsdéken viszont mérsékelten pozitív volt a hangulat, aztán Amerikában az elmúlt két hét jelentős emelkedése után óvatossági pozíciózárások miatt mérsékelten csökkentek az indexek: a befektetők a szerdai Fed kamatdöntés és üzenet előtt a profit egy részét igyekezhetnek zsebre tenni. Magyarországon hétfőn és kedden is kereskedési szünnap van.
A feltörekvő piaci részvényértékeltségek ugyanazt a helyzetet mutatják, amit a 2008-as pénzügyi válságnál is látni lehetett – számol be a hírről a Bloomberg.
A BlackRock bejelentette, hogy az összes aktívan kezelt és indexkövető alapjában leállította az orosz értékpapírok vásárlását hétfőtől, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát - számol be a hírről a Reuters.
Az orosz részvénypiac jelenleg befektetésre alkalmatlan, ezért az MSCI szerdán arról döntött, hogy eltávolítja az orosz értékpapírokat a legfontosabb indexeiből. Ez további súlyos tőkekivonásokat eredményezhet az oroszágból.
„Befektetésre alkalmatlanná” vált az orosz részvénypiac, így „következő természetes lépésként” valószínűleg törli az MSCI az orosz indexeket.
Elindult az HSBC, a Deutsche Bank és a Swiss Re együttműködésében egy új ESG adatplatform, amelyben az az újdonság, hogy ingyenessé teszi elérhetővé az adatokat mindenki számára – számol be a hírről a Reuters.
A befektetés- és hitelminősítők nagyon jó eredményeket mutatnak jó pár negyedév óta és csendesen, de komoly emelkedés mellett vitorláznak a trend oldalvízén. A szektorukkal együtt az utóbbi hetekben már komoly felülteljesítőkké váltak, és jó pár esetben nagy intézményi vételeket is egyre gyakrabban látni a piacukon. A technikai elemzés segítségével megnéztük, hogy a piaci kereslet és kínálat mit árul el a következő hónapok kilátásairól.
Egyre több vállalat fektet nagy hangsúlyt a fenntarthatósági és ESG-szempontok beépítésébe a mindennapi működésbe, a Portfolio Sustainable World 2021 konferencián megszólaló szakértők szerint finanszírozási oldalról sokkal jobb feltételekhez jutnak azok a cégek, amelyek beépítik szemléletükbe a zöld iránt. Csakhogy a környezeti szempont mellett vannak egyéb terültek, ahol ég gyerekcipőben járunk: itthon például van már több zöld kötvény kibocsátás, de social bondokról vajmi keveset hallani.
A nagyobb energiahatékonysággal és alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátással működő épületek kerültek a középpontba az elmúlt években. Az új fejlesztéseknél már nem elég egy hangzatos épületminősítés, hiszen akár egy fejlesztőről, egy befektetőről, vagy az épület használójáról van szó, az adott vállalatnak komolyan számba kell vennie a nettó zéró kibocsátást támogató stratégiákra való átállási kockázatát. Will Robson, az MSCI ügyvezető igazgatója és az ingatlanpiaci megoldások kutatásának globális vezetője a Property Forumnak beszélt az ESG mutatók értékeléséről a kereskedelmi ingatlanok esetében, valamint azoknak növekvő szerepéről a szervezeti kockázatkezelésében.
Farkast kiáltott Ukrajna?
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Furcsa eszközöket fedeztek fel az orosz katonák.
Ukrajnában már beváltak ezek a fegyverek.
Finanszírozásról és pályázati lehetőségekről is szó volt a Portfolio novemberi eseményén.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?