Elhunyt Robert M. Solow, aki 1987-ben közgazdaságtudományi Nobel-emlékdíjat kapott azon elméletéért, amely szerint a technológia fejlődése volt a gazdasági növekedés elsődleges motorja az Egyesült Államokban a múlt században.
A PISA-felmérés 2022-es átlageredményeiről szóló előző írásomból az derülhetett ki, hogy a magyar diákok esetében kisebb elmozdulások ellenére sem romlásról, sem pedig javulásról nem lehet beszélni. A magyar tanulók teljesítménye alapvetően stagnált, relatív pozíciónk pedig csak azért javult, mert a korábban legjobban teljesítő országok oktatásának teljesítménye borzasztóan nagyot zuhant. Ez azt a látszatot kelti, mintha a magyar közoktatásban az elmúlt években nem történt volna semmi katasztrofális. Ha azonban az adatok mélyére ásunk, meglehetősen riasztó változások kerülnek felszínre.
Az OECD 2022-es PISA vizsgálata, amely háromévente – most kivételesen négy év után – a 15 évesek alapvető szövegértési, matematikai és természettudományi kompetenciáit (alkalmazható tudását) méri, kivételesen nem a magyar közoktatás eredményei miatt válthat ki megdöbbenést. Európa korábban a világ élvonalába tartozó közoktatási rendszerei ugyanis rettenetes, a PISA-mérések történetében példátlan mértékű teljesítményzuhanást produkáltak. Már nemcsak Magyarország hosszú távú versenyképessége miatt aggódhatunk, de egész Európáért is.
Közzétette a legfrissebb, tavaly felvett PISA-felmérések eredményeit az OECD, amelyekből az derül ki, hogy a 15 éves magyar diákok még soha nem teljesítették olyan rosszul a matematikai tesztet, mint a tavalyi vizsgálatnál. A felmérés másik két tudásterülete közül a szövegértésnél is romlott a hazai tanulók teljesítménye, valójában e téren az eddigi második legrosszabb eredményt érték el a három évente megtartott, 2000-ben elindított vizsgálatok történetében. Apró vigasz, hogy a harmadik tudásterület, a természettudományok esetében a magyar diákok jobban teljesítettek a legutóbbi, 2018-ban felvett teszthez képest. Továbbra is igaz, hogy a magyar diákok pontszámát nagyon jelentősen határozza meg a társadalmi-gazdasági háttér, vagyis az iskolarendszer esélykiegyenlítő teljesítménye gyenge.
November 2-án átnevezték a horvát dél-dalmát tengerparton található repülőteret, amelyet korábban Dubrovnik repülőtereként ismertek. Ezentúl minden utas a Ruđer Bošković repülőtérre fog érkezni - írta meg a Croatia Week.
A generatív mesterséges intelligencia a kreatív iparágak közül nemcsak a vizuális művészet paradigmáit írja át, hanem a zenegyártási folyamatot is újabb mechanizmusokkal teszi a széles tömegek számára sokkal hozzáférhetőbbé és olcsóbbá. A streaming oldalakon tömegével tűnnek fel AI által generált zeneszámok, amelyeket a legnagyobb lemezkiadók nem győznek tűzzel-vassal irtani. A zenekészítés demokratizálódása jó dolognak tűnik, az illegális letöltésektől két évtizeddel ezelőtt traumatizált iparág szereplői ugyanakkor felkészültek arra, hogy minden áron megvédjék a piaci részesedésüket. Cikkünkben utánajártunk, milyen generatív zenekészítő szoftverek érhetők el a piacon, és hogyan reagáltak az AI-robbanásra a zenevilág szereplői.
A nagy nyelvi modellek most már kifejezetten jó válaszokat tudnak adni a kérdésekre, de a számítási feladatokban még sokszor elhasalnak. A Google egy olyan megoldást talált a problémára, amely nagy mértékben növelheti a modellek teljesítményét - írja az Ars Technica.
Megjelent Magyarország legjobb alapítványi és magániskoláinak a listája, a tíz legjobb középiskola közé négy vidéki oktatási intézmény is bekerült.
Egy amerikai egyetemi docens úgy döntött, hogy nem tiltja meg a mesterséges intelligencia használatát a diákjai számára, hanem éppen ellenkezőleg: kötelezővé teszi azt - derül ki az npr.org írásából.
Már alig maradt valaki, aki még joggal reménykedhetne abban, hogy nem forgatja fel munkáját a mesterséges intelligencia. Legutóbb az orvosok, most pedig a magas beosztású üzleti vezetők kaptak egy kis ízelítőt abból, mire képes a „gépi értelem" - írja a Futurism.com
A napokban nyitották meg az Egészségügyi Világszervezet új Járványügyi Felderítési, Járványelhárítási Központját Berlinben, a német állam támogatásával. A lépésnek fontos üzenete van a jövőbeli járványok kezelése szempontjából, de más országok számára is jelzésértékű. Aktuális külföldi példák alapján ugyanis kijelenthető, hogy a tavaly felállított, jellemzően adhoc járványmodellező szakembergárda mögé most tesznek önálló intézményeket, hogy a meglévő tudás ne vesszen el és hatékonyan működjön az előrejelző rendszer.
Az ELTE matematika alapszakának végzett diákja nyerte a 28. International Mathematics Competition for University Students (IMC) elnevezésű, kifejezetten egyetemisták számára megrendezett nemzetközi matematikaversenyt. Gáspár Attila 590 diák közül végzett az első helyen és egyedüliként vehette át a verseny kiemelt első díját, a Grand Grand First Prize-t - tájékoztatta vasárnap az ELTE az MTI-t.
Morgan Stanley Budapesten alakítja ki új tudásközpontját, amelynek célja az automatizáció felgyorsítása a banknál a munkatársak aktív részvételével. A cél, hogy az alkalmazottak fejlesszék digitális készségeiket, és aktív szerepet vállalhassanak abban, hogy automatizált megoldásokkal váltsák ki rutinszerű feladataikat, javítsanak saját teljesítményükön és így az egész vállalat működését hatékonyabbá tegyék - tájékoztatta a Morgan Stanley a Portfolio-t.
A Szegedi Tudományegyetem járványmatematikai kutatócsoportja újra elkészítette azt a koronavírus-hőtérképet, amely látványosan mutatja be a Covid-19 járvány fokozatos terjedését időben és korcsoportok szerint. Új ábrán azt is érzékeltették, hogy egy korcsoport mekkora hányada jelenik meg az igazolt fertőzöttek között.
Egy hete írtunk arról, hogyan robbantotta fel az internetet egy táblára felírt, egyszerűnek tűnő matematikai feladvány, amelynek megoldásán máig vitatkoznak még maguk a matematikusok is. A problémát az okozza, hogy az egyik tábor szerint 1, a másik szerint 16 a megoldás, és vannak, akik szerint mindkét megoldás helyes.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.