A londoni Benchmark Mineral Intelligence ásványkincs-kutató és árképző cég szerint a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) kobaltjának nagy része kínai bányavállalatok kezére került. Ez a tény nehéz helyzetbe sodorja az Egyesült Államokat, ha a keleti nagyhatalommal kezdene vámháborúba.
Friss kutatások szerint meglepő szövetségesek segíthetnek az emberiségnek az éghajlatváltozás elleni küzdelemben: a baktériumok. Ezek a mikroorganizmusok a jövőben kulcsszerepet játszhatnak a zöld technológiákhoz nélkülözhetetlen ritkaföldfémek újrahasznosításában - írta meg a The Guardian.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arra kerestünk magyarázatot, miért számít főbenjáró bűnnek az, hogy Sylvester Stallone a napokban túladott egy igen ritka Patek Phillippe karórán. Orbók Ilona luxusipari szakértő volt ebben a segítségünkre. Ezt követően a következő évtized talán legizgalmasabb befektetéséről, egy kritikus nyersanyagról kérdeztük Mohos Kristófot, a Portfolio részvényelemzőjét.
Mi lehet a következő évtized legizgalmasabb befektetése? Bitcoin? Mesterséges intelligencia? Elektromos autók? Vélhetően ezek a lehetőségek ugranak először az ember eszébe, de egyre „szexibb" témává növi ki magát a zöld átállás, és az ezzel kapcsolatos befektetési lehetőségek is. Ennek köszönhetően komoly ralit láthattunk már az ezüstnél, a réznél és az uránnál is, de a kritikus nyersanyagoknak (szerencsére) több olyan apró szegmense is van, ahol az árfolyamokra nézve még nem az lehet a befektetők első gondolata, hogy „hát, erről már lecsúsztam". Több nagyon fontos terület felett a legtöbben eddig átsiklottak, pedig a kritikus nyersanyagoknál is jelentős strukturális hiányra van kilátás a jövőben, ráadásul komoly rizikófaktort jelent, hogy néhány, bizonyos esetekben rendkívül ingatag helyzetű országtól függ mindössze a teljes globális ellátás. Elemzésünkben egy ilyen kritikus nyersanyagot nézünk meg közelről, utánajárunk, hogy miért lehet ebből a következő évek egyik legizgalmasabb tőzsdei sztorija.
A Reuters elemzése szerint Kína gazdasági együttműködési programja, amely a világjárvány után ismét fellendülőben van, elsősorban Afrikára összpontosít, bár a kapcsolatok továbbra is egyoldalúak, és az afrikai infrastruktúra finanszírozásában a kínai állami hitelezés mértéke csökkent.
Ausztrália és más országok erőfeszítései a ritkaföldfémek piacán való részesedésük növelésére számos kihívással néznek szembe. A jelenlegi várakozások szerint csökkenni fog Kína dominanciája ezen a területen az elkövetkező évtizedben - jelentette a Nikkei Asia.
Jennifer Granholm, az amerikai energiaügyi miniszter úgy látja, egyes ásványi anyagok piacán túlságosan nagy hatalommá vált Kína, ez pedig az Egyesült Államokban és a világ többi részén is veszélyezteti a zöldenergiára való átállást - írta meg a CNBC.
Az Apple a hírek szerint úttörő akkumulátor-gyártási technikákkal foglalkozik, hogy növelje a következő készülékgenerációk teljesítményét és élettartamát. A tervek szerint akár napokig meg lehet a telefon töltés nélkül, de az egész folyamat is gyorsabb lesz.
Az uniós kormányokat képviselő tárgyalók és az Európai Parlament áttörést értek el hétfőn, amikor véglegesítették a lítiumhoz és a nikkelhez hasonló létfontosságú ásványi anyagok államközösségen belüli ellátására vonatkozó célértékekről szóló megállapodást. Ez része az Európai Unió szélesebb körű stratégiájának, amelynek célja, hogy csökkentse a harmadik országoktól – különösen Kínától – való függőségét a tiszta ipari termékek előállításához nélkülözhetetlen fémeknél.
Az új zöld energiagazdaság kiépítéséhez nélkülözhetetlen kritikus ásványok és új technológiák előállítása és ellátása területén sok esetben már ma is nagyobb földrajzi koncentráció látható, mint a jelenlegi gazdaságunk alapjait adó olaj és földgáz kitermelése tekintetében. Ez, a többnyire Kínához köthető dominancia a következő években még növekedhet is egyes esetekben, de több kulcsfontosságú területen kisebb-nagyobb mértékben enyhülhet - derül ki a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) napokban publikált idei éves jelentéséből (World Energy Outlook 2023).
Számos környezeti kockázat övezi az akkumulátorgyártást: az alapanyagok kitermelése jelentős üvegházhatásúgáz-kibocsátással, vízfelhasználással jár együtt, valamint a bányászaton kívül az akkumulátorok létrehozásához is jelentős energiafelhasználás szükséges. Emiatt fontos, hogy az újrahasznosítás egyre nagyobb szerepet kapjon. A gyártás során előforduló selejteket és az élettartamuk végéig használt akkumulátorokat szétszedve ugyanis az akkumulátorgyártáshoz szükséges nyersanyagok (lítium, nikkel, kobalt, mangán) nyerhetők ki. Továbbá már kísérleti projektek zajlanak lítiumban gazdag geotermikus lelőhelyeken, ahol a kitermelésnek a hagyományos eljáráshoz képest jóval kisebb a környezeti lábnyoma.
Az európai újrahasznosító ipar és a környezetvédelmi szervezetek arra kérik az Európai Bizottságot, hogy tiltsa meg a használt elektromos autók akkumulátoraiból visszanyert fémek exportját. A "fekete masszaként" vagy "fekete tömegként" is hivatkozott hulladékfajtákra vonatkozó tilalmat azért vezetnék be, hogy az Európa határain belüli újrahasznosítás előmozdítása és az importált nyersanyagoktól való függőség csökkenjen.
A Nissan japán autógyártó hétfőn bejelentette, hogy minden új modellje, amelyet Európában piacra dob, teljesen elektromos lesz, és megerősítette azt a célját, hogy 2030-ra kizárólag elektromos járműveket értékesítsen a kontinensen – számol be a hírről a CNBC.
Az Európai Unió és Ausztrália nem tudta véglegesíteni a tervezett szabadkereskedelmi megállapodást, mivel a nézeteltérések - különösen a mezőgazdasági termékeket illetően - megoldatlanok maradtak.
Az energetikai átálláshoz szükséges kritikus ásványok és nyersanyagok világpiaci forgalma az elmúlt öt évben megduplázódott a Nemzetközi Energiaügynökség, az IEA kedden publikált felmérése alapján.
A norvég kormány azt tervezi, hogy megnyit a mélytengeri bányászat előtt egy közel Németország méretű óceáni területet, ahol az energiaátmenethez és az elektromobilitáshoz szükséges fémeket bányásznának ki.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Az alkotmányos korlátok ellenére.
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.