FONTOS Már kezd látszani, milyen békét teremthet Ukrajnában Donald Trump
Nem akarsz kiégni? Itt az ideje, hogy törődj magaddal!

Nem akarsz kiégni? Itt az ideje, hogy törődj magaddal!

Korosztálytól függetlenül egyre gyakoribb jelenségnek számít a munkahelyi stressz és kiégés, ami nem csupán egyéni szinten okoz nehézségeket, de a munkáltatókat is jelentős kihívás elé állítja az ebből adódó munka- és teljesítménycsökkenés miatt. A kiégés igen összetett probléma, melynek kialakulásában és kimenetelében bizonyos szempontból a munkavállalónak és a munkáltatónak is nagy szerepe van. Ezt a felelősséget felismerni és vállalni nem könnyű feladat. Honnan ismerhetjük fel a jeleket, és mit tehetünk a kiégés megelőzése, kezelése érdekében?

A kiégés nem az a dolog, amit huzamosan az asztal alá lehet söpörni

A kiégés nem az a dolog, amit huzamosan az asztal alá lehet söpörni

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétvégi különkiadása, melyben arra kerestük a választ, miért olyan nehéz helyén kezelni a kiégést, ha azt a WHO betegségként azonosította, és egy friss felmérés szerint a burnout-ban akár minden második európai munkavállaló érintett lehet. A munkaerőpiac nem is új keletű szörnyéről és ellenszereiről Csatlós Csilla kiégés specialistát kérdeztük.

Mikor érdemes állást váltani? Vannak árulkodó jelek, amikor nincs mese, lépni kell

Mikor érdemes állást váltani? Vannak árulkodó jelek, amikor nincs mese, lépni kell

Egy átlag amerikai jellemzően 5-7 alkalommal vált munkahelyet karrierje során – legalábbis ez derül ki az USA munkaügyi minisztériumának adataiból. A váltások általában abból fakadnak, hogy az adott személy valamivel nem elégedett a meglévő állásával kapcsolatban, vagy valami újat szeretnél kipróbálni. Gyakran azonban e két tényező keveréke is előfordul. De honnan lehet tudni, hogy eljött az ideje a váltásnak? Ezt járta körül karriertanácsadók és cégvezetők segítségével a worklife.news, amely négy árulkodó jelet sorolt fel, amelyekre érdemes figyelni, ha esetleg munkahelyváltáson törjük a fejünket.

Valóban egyre több a mérgező munkahely?

Valóban egyre több a mérgező munkahely?

Elcsépelt kifejezés lett a "toxikus munkahely", és a jelentése annyira kiszélesedett, hogy a jelentése egyre homályosabbá vált. Szakértők szerint ezt a jelzős szerkezetet csak a legkirívóbb viselkedésformákra kellene fenntartani. Azokra, amelyek valóban és egyértelműen elfogadhatatlanok a munkahelyeken belül és kívül is.

A kiégés már népbetegség: egyre inkább elkerülhetetlen?

A kiégés már népbetegség: egyre inkább elkerülhetetlen?

Kimerültség, cinizmus, eredménytelenség érzés. Közöny, apátia, rutinszerű, unott munkavégzés. Egyre több konfliktus, kiüresedő kapcsolatok - a Covid óta világszerte egyre drasztikusabb méreteket ölt a kiégés (burnout) problémája. De hogyan jutottunk el a csupán néhány managert érintő millió dolláros antarktiszi sabbaticalektől a magukba forduló home officerek tömegéig?

Politikusáldozatot követelt a Magyarországon is pusztító népbegetség

Politikusáldozatot követelt a Magyarországon is pusztító népbegetség

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsorban egy témánk volt, ez pedig a kiégés. Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnök múlt heti lemondását követően lett újfent aktuális a téma, a politikus visszavonulását ugyanis ennek az állapotnak tudta be a közvélemény. Mivel a kiégés hazánkban is rengeteg embert érint, meghívtuk a műsorba Füredi Júlia szervezetpszichológus, HR-szakembert, akit egyebek mellett arról kérdeztünk, hogy mit jelent ez az állapot, kik vannak az átlagosnál nagyobb veszélyben, milyen következményei lehetnek a kezeletlenül hagyott kiégésnek, és hogy van-e olyan szervezettípus, ahol a kiégés az átlagosnál nagyobb gyakorisággal fordul elő.

Topmenedzserből árufeltöltő - "Nem vagyok hős, és nem vagyok lúzer sem"

Czeczeli Tamás egykor jól kereső ügyvezető volt, jelenleg árufeltöltőként dolgozik. Azt mondja, rengeteg energia szabadult fel benne, több ideje van a családjára, hobbijaira, nem bánta meg, hogy váltott. Esze ágába sincs visszatérni a multi világába, egyelőre elégedett jelenlegi pozíciójával. Tamás május 23-án a Portfolio HR Revolution konferencián tart majd előadást "Hammer to Fall - Avagy miért nem működik egy szervezeten belül a HR kommunikáció?!" címmel.

Úgy érzi, kiégett? Ez segíthet!

A hosszú távú, fokozott érzelmi igénybevétel, kedvezőtlen stresszhatások következtében kialakuló fásultságot először az úgynevezett segítő szakmákban, egészségügyi és szociális intézmények dolgozóinál figyelték meg. Bár először a segítő munkaköröket betöltők tünetei alapján írták le a fizikai, szellemi, érzelmi kimerültséggel jellemezhető, kiégésnek - burnout - nevezett állapotot, ma már másoknál is kialakulhat. Érdemes idejében felismerni és kezelni.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brüsszel az adókedvezmények eltörlését javasolja, pénzt kell adni az embereknek
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.