Fehérorosz hírportálok szerint elfogta a KGB az egyik belarusz szabotőrt, aki egy drónnal kárt okozott a napokban az orosz légierő egyik A-50-es légtérellenőrző repülőgépében.
A szovjet hírszerzésnek, a KGB-nek dolgozott Kirill, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája az 1970-es években, amikor Svájcban élt – áll a svájci rendőrség titkosítás alól feloldott és a sajtó számára hozzáférhetővé tett archívumaiban.
A Financial Times egykori moszkvai tudósítója, Catherine Belton monumentális könyvben írja le, hogyan vált a szovjet titkosszolgálat drezdai ügynökéből, Vlagyimir Putyinból a KGB embereinek segítségével Oroszország elnöke, majd hogyan gyűrték együtt maguk alá Oroszországot, és játszották ki a Nyugatot. Valóban az egykori KGB tért vissza Putyinnal az Oroszországi Föderáció élére? Erre a kérdésre keresi a választ a kötet, miközben megszóltatja az elmúlt közel négy évtized több fontos szereplőjét is.
Ben Judah, az Atlantic Council külpolitikai újságírója interjút készített John Sawers korábbi brit kémfőnökkel. Beszélgetésük tárgya az Oroszország és Ukrajna, valamint az Oroszország és a Nyugat közötti háborús feszültség volt. Mióta jelent fenyegetést Oroszország? Hogyan reagál a nyugati hírszerzés az ukrán válságra, miért osztanak meg különféle információkat? Hogyan gondolkodik és mire készül Putyin? Mi Nagy-Britannia szerepe? A Kreml urát és Oroszországot alaposan ismerő MI6-hírszerző mély és kimerítő válaszokat adott az egész világot izgalomban tartó krízis közepette.
Oroszország Ukrajna elleni inváziója "csak idő kérdése", mivel a Nyugatnak "nincsenek tökei", hogy szembeszálljon Vlagyimir Putyinnal – figyelmeztetett a KGB egykori kémje a brit The Sun beszámolója szerint.
A Nobel-díjas író, Albert Camus nevét a koronavírus-járvány kitörése után sokszor hallhattunk, hiszen neki köszönhetjük az egyik legismertebb járványregényt, az eredetileg 1947-ben megjelent A pestist, amely egy az algériai Orán városát megtámadó pestisjárványról szól. A pandémia leírásán túl a könyv szimbolikusan az ordas eszmék terjedéséről is beszél, a fasizmus-nácizmus, illetve a kommunizmus elburjánzásáról. Camus a II. világháború után elkötelezett kritikusa lett a sztálini Szovjetuniónak és általában a kommunizmusnak, később pedig több beszédben és újságcikkben is kiállt a levert 1956-os magyar forradalom mellett. Az író 1960-ban autószerencsétlenségben vesztette életét, egy magyarul nemrég megjelent könyv viszont azt állítja, hogy nem egyszerű közúti baleset történt, hanem megtervezett gyilkosságról, méghozzá a szovjet KGB akciójáról van szó, amely meg akart szabadulni a Szovjetunió számára kellemetlen írótól. De vajon mennyire állja meg a helyét az elmélet?
1970. november 23-án egy amerikai és egy szovjet hajó találkozott az amerikai partok közelében. A szovjet hajó litván rádiósa egyszer csak átugrott az amerikai Parti Őrség hajójára, és menedékjogot kért. Nem adták meg neki, hanem visszaszolgáltatták a Szovjetuniónak, ahol aztán hazaárulásért elítélték. De itt nem ér véget a történet, amelybe két amerikai elnök, Richard Nixon és Gerald Ford is belesodródott, miközben amerikaiak sokasága mozdult meg, hogy követelje a litván tengerész szabadon bocsájtását. Fél évszázaddal később a litván rendező, Giedrė Žickytė készített dokumentumfilmet a történtekről Egy nagy ugrás címmel, amelyben megszólal a már idős dezertőr, Simas Kudirka és a hidegháborús történet számos szereplője, köztük Henry Kissinger egykori külügyminiszter. A többszörös díjnyertes film most a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) keretében mutatkozik be a magyar közönség előtt. (Figyelem, a cikkben említésre kerülnek a film cselekményének egyes részletei!)
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szovjetunió 1991-es bukásáról beszélt egy vadonatúj dokumentumfilmben, és elárulta, hogy taxisofőrként kellett dolgoznia akkortájt, hogy kiegészítse jövedelmét. Putyin tragédiának tartja a Szovjetunió felbomlását, amely szerinte egyet jelent a történelmi Oroszország széthullásával – írja a brit BBC.
Újabb támadást indított a Nobelium nevű orosz hackercsoport az Egyesült Államok önkormányzati informatikai rendszerei ellen – figyelmeztetett a Microsoft. Ez a hackercsoport tehető felelőssé a SolarWinds-hack néven elhíresült hatalmas adatlopásért is.
A koronavírus-járvány következtében bezárni kényszerült New York-i KGB múzeum eladja teljes gyűjteményét egy aukciós vásár keretein belül. A többek között kémkamerákból, méregtartókból és Lenint megörökítő művészeti tárgyakból álló gyűjtemény árverését a Julien’s Auctions vezeti.
Találkozzunk 2025. március 19-én Kecskeméten, és alakítsuk együtt az agrárszektor jövőjét!
Közben elbocsátottak 6 ezer adóhivatali dolgozót.
Nem mintha, nem ezt mondta volna nekik évek óta mindenki.
Továbbra is sok az elhanyagolt lakásbiztosítási szerződés.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Bizonytalan nyitás várható Európában.
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.
Tényleg csak az a kérdés, hogy amerikai vagy orosz gyarmattá válnak?