A kínai tisztviselők azon dolgoznak, hogy kihasználják az ország hatalmas fogyasztói bázisát, miközben Scott Bessent, az amerikai pénzügyminiszter arra készül, hogy ismét felszólítsa Pekinget exportfüggőségének csökkentésére.
Li Qiang miniszterelnök csütörtökön állt az ügy élére, és felszólította Kína kabinetjét, hogy
„határozottan” javítsa az oktatás, az egészségügy, a kultúra és a sport területén nyújtott szolgáltatások kínálatát
– részletezés nélkül. A világ második legnagyobb gazdasága egyre inkább a fogyasztás élénkítésére támaszkodik majd a növekedés hajtóerejeként – jelentette a hivatalos Hszinhua hírügynökség.
„A nagy gazdaságoknak egyedülálló előnyük van a belső körforgás és a belföldi kereslet meghatározó szerepének előmozdításában”
– mondta Li a kínai Államtanács ülésén, hozzátéve, hogy a fogyasztás ösztönzése „kulcsfontosságú lépés” a gazdaság hosszú távú átalakulásában.
A lakosság fogyasztási hajlandóságának növelése elengedhetetlen Kína gazdasága szempontjából, mivel a tisztviselők várhatóan egy ambiciózus, 5% körüli növekedési célt tűznek ki 2025-re. A gyenge belföldi kereslet tartós deflációt okozott az országban, miközben fokozta a kereskedelmi feszültségeket külföldön. Donald Trump vámtervei szintén veszélyeztetik a kínai export növekedését, amely tavaly a gazdasági bővülés közel egyharmadát adta.
Peking fogyasztásélénkítő törekvései egy hosszú éveken át tartó nemzetközi nyomás eredményeként születtek,
amely Kínát arra ösztönözte, hogy térjen át a beruházásvezérelt növekedésről. Bessent ezt az üzenetet a Bloomberg Televisionnek adott interjújában is megerősítette pénteki bevezető tárgyalása előtt, anélkül hogy pontosította volna, kivel beszél majd a kínai fél részéről. Elődje, Janet Yellen korábban Ho Lifeng miniszterelnök-helyettessel folytatott egyeztetéseket.
„Ez most még csak egy bevezető beszélgetés” – mondta Bessent. „De ahogy haladunk előre, Kínának át kell állnia egy fogyasztásközpontúbb gazdaságra” – tette hozzá. „Jelenleg a fogyasztókat elnyomják a vállalati szektor javára.”
Kína legnagyobb regionális gazdasága, a nemzeti GDP egytizedét adó Kuangtung tartomány is csatlakozott a kezdeményezéshez, és csütörtökön több mint 20 intézkedést fogalmazott meg a szolgáltatási szektor fogyasztásának ösztönzésére – ez az első tartomány, amely részletes ütemtervet tett közzé.
A széles körű intézkedések nem tartalmaztak közvetlen támogatásokat, de ígéretet tettek az ágazati belépési korlátok csökkentésére, valamint a piac további megnyitására a külföldi vállalatok előtt a távközlés, az oktatás, az egészségügy és az idősellátás területén. A dokumentum több konkrét ösztönző intézkedést is felsorolt, például új színházak létesítését előadásokhoz, valamint híres éttermek létrehozásának támogatását.
Kínában a szolgáltatási szektor teljesítménye a gazdaság valamivel több mint 50%-át teszi ki, ami jóval elmarad a fejlett gazdaságok átlagos 75%-os arányától
– közölte a Nemzetközi Valutaalap (IMF). Az ország a szolgáltatóipar területén több korlátozással él, mint sok más nemzet, és a kormányzatnak csökkentenie kellene a helyi protekcionizmust, valamint több vállalkozás számára kellene engedélyeznie a piacra lépést – áll az IMF augusztusi jelentésében.
A szolgáltatóipar bővítése kulcsfontosságú a munkahelyteremtés és az infláció élénkítése szempontjából – áll a Standard Chartered Plc e havi jelentésében. Míg az ipari szektor foglalkoztatása 2012-ben érte el csúcsát, és azóta nagyrészt stabil maradt, addig a harmadlagos szektorban – amely főként a szolgáltatóiparból áll – a foglalkoztatás folyamatosan növekedett, és 2023-ra elérte a teljes munkaerő 48%-át.
A szolgáltatási ágazat növekedése emellett segíthet a deflációs nyomás enyhítésében is – mutattak rá közgazdászok, köztük Carol Liao –, mivel az iparágban az árak az elmúlt hónapokban emelkedtek, miközben az árucikkek árai nulla alá estek.
Címlapkép forrása: Shutterstock