Megéri a régió blue chipjeibe fektetni: gyorsan növekszik a legnagyobb hazai ETF

Megéri a régió blue chipjeibe fektetni: gyorsan növekszik a legnagyobb hazai ETF

Április közepétől vásárolhatók meg annak a tőzsdén kereskedett befektetési alapnak (Exchange Traded Fund, ETF) a befektetési jegyei, amely a kelet-közép-európai régió hét országának legnagyobb forgalmú és kapitalizációjú részvényei közül maximum huszonötöt tartalmazhat. A termékkel azok a befektetők is hozzáférhetnek régiónk vállalati topligájához, akiknek nincs piaci ismerete ebben a térségben. Az OTP CETOP ETF érdekessége, hogy három partner, az OTP Alapkezelő, az OTP Global Markets, illetve a Budapesti Értéktőzsde közös projektjeként jött létre: a Portfolio most további részleteket is megtudott a fejlődéséről és a további tervekről.

Sikeres évet zárt tavaly a GTC - Mik a tervek a jövőre?

Sikeres évet zárt tavaly a GTC - Mik a tervek a jövőre?

A 2023-as ingatlanpiacot is jelentősen érintő makrogazdasági környezet, magas inflációs ráta és kamatköltségek, továbbá a regionális irodapiac bérbeadási nehézségei ellenére a GTC Group a 2023-as pénzügyi évben is sikeres időszakot zárt – jelentette ki Nagy Gyula, a cég vezérigazgatója. A számokat értékelve hozzátette, hogy a 2024-es évben tovább folytatják a cégcsoport növekedési stratégiájának megvalósítását, többek között megcélozzák a nyugat-európai piacokat, és még nagyobb hangsúlyt fektetnek a már megkezdett zöld átállásra.

Nagy baj lehet a gyors magyar béremelkedésből

Nagy baj lehet a gyors magyar béremelkedésből

Közép-Európában a bérnövekedés meghaladja az EU átlagos szintjeit, ami komoly problémákat vet fel a monetáris politika normalizálása kapcsán. Nemcsak a kamatcsökkentési ciklusokat lassíthatja le, hanem az infláció újabb felívelésének kockázatát is magában hordozza a bérek gyors növekedése. Egyes szakértők az ár-bér spirál lehetőségét is felvetik.

Tíz éve nem láttunk a hazai ingatlanpiacon ilyen alacsony számokat

Tíz éve nem láttunk a hazai ingatlanpiacon ilyen alacsony számokat

Tíz éve nem volt olyan alacsony a hazai ingatlanbefektetési piac forgalma, mint 2023-ban. A mintegy 600 millió euró 38 százalékos visszaesést jelent a megelőző évhez képest. A csökkenés közepette viszont tovább emelkedett a magyar befektetők aránya, elérve a 82 százalékot. Ezzel párhuzamosan az irodapiacon és az ipar-logisztika szegmensben is emelkedtek a hozamok, miután a magas finanszírozási költségek és a mérsékelt bérleti kereslet továbbra is kivárásra ösztönzi a befektetőket. Mindez azonban nem magyar sajátosság, Nyugat-Európában is hasonló folyamatokat látunk, ahol az elmúlt két évben a kelet-közép-európainál is jelentősebb ingatlanérték-csökkenések mentek végbe.

Annyiszor fordul a román-magyar versenyfutás, hogy már követni is nehéz

Annyiszor fordul a román-magyar versenyfutás, hogy már követni is nehéz

A 25 legszegényebb európai uniós régióból négy magyar - derül ki az Eurostat héten megjelent regionális fejlettségi statisztikájából. A vásárlóerőparitáson számolt egy főre jutó GDP alapján a legtöbb elmaradott térség Bulgáriában, Görögországban, Lengyelországban és nálunk található. Természetesen a szegényebb régiók a fejletlenebb országokban vannak, de ezek között a sorrend néha meglepően gyorsan változik: a magyar-román fejlettségi viszony például a 2022-es adatok pontosítása során annyiszor változott, hogy már követni is nehéz.

A válság óta a leggyengébb évét zárja a kelet-közép-európai ingatlanpiac

A válság óta a leggyengébb évét zárja a kelet-közép-európai ingatlanpiac

A nagy pénzügyi válság óta a leggyengébb évét zárja Kelet-Közép-Európa ingatlanpiaca. A KPMG 10 országot felölelő kutatása szerint 2023 első három negyedévében a tranzakciók értéke mindössze a 2022-es forgalom 30 százalékát érte el. A nagy felülteljesítő a régióban Csehország, de Magyarország is a méreteinél nagyobb befektetőnek számít.

Beszédes számok: ennyivel olcsóbbak az osztrák, svájci és szlovák lakáshitelek, mint nálunk

Beszédes számok: ennyivel olcsóbbak az osztrák, svájci és szlovák lakáshitelek, mint nálunk

Nemcsak Magyarországon, hanem egész Európában különösen nehéz dolga volt annak, aki hitelfelvételre adta a fejét, hiszen a jegybanki kamatemelésekkel a hitelfelvételi költségek is jelentősen megnövekedtek. Bár a hitelpiaci helyzet év vége felé valamelyest enyhült, a kamatok is lejjebb szorultak (főleg itthon, a THM-plafon bevezetését követően), még most hatalmas különbségeket láthatunk Európán belül. Alábbi cikkünkben azt vizsgáltuk meg, hogy milyen feltételekkel lehet lakáshitelt felvenni a kontinens néhány országában, és hogy jobb helyzetben vannak-e, mint a magyarok.

Ezért van most nehéz helyzetben a magyar ingatlanpiac

Ezért van most nehéz helyzetben a magyar ingatlanpiac

Egy régiós felmérés során, ami azt kérdezte, hogy melyik piacnak vannak most Kelet-Közép-Európában a legjobb befektetési lehetőségei, a válaszadók mindössze 6 százalék választotta Magyarországot. Hogy mi ennek az oka, hogyan teljesít a magyar ingatlanpiac a régió többi országához képest és hogy mik most a legjobb eszközosztályok finanszírozás szempontjából, arról a Property Investment Forum 2023 konferencián Csürös Csanád, CEO, Property Forum kérdezte a szakértőket.

Mérhetetlen optimizmus uralkodik az északi szomszédunk ingatlanpiacán

Mérhetetlen optimizmus uralkodik az északi szomszédunk ingatlanpiacán

Nagy fordulatot jelentett néhány évvel ezelőtt az ingatlanpiacon, hogy a logisztikai szegmens elkezdett felértékelődni az irodával szemben. A folyamat hátterével – covid, ellátási láncok problémái, home office - már sokat foglalkoztunk korábban, mostanában viszont, mintha a raktárpiacon is nagyobb lenne az óvatosság. Hogy valóban így van-e és mi jellemzi a régiós országok piacait, arról a CEE Property Forum 2023 konferencián, Bécsben beszélgettek a szakértők.

Új régiós vezetőt nevezett ki a Savills

Új régiós vezetőt nevezett ki a Savills

Stuart Jordan személyében új vezetőt nevezett ki közép- és kelet-európai részlegének irányítására a Savills nemzetközi ingatlantanácsadó. A szakember eddig a vállalat cseh és szlovák egységét vezette - írja a Property Forum.

Magyarország mellől lassan minden EU-s ország  kihátrál az egyik fejlesztési programból

Magyarország mellől lassan minden EU-s ország kihátrál az egyik fejlesztési programból

A Kína és a közép- és kelet-európai országok közötti együttműködés vagy "16+1" néven is ismert KKE-Kína kezdeményezés iránti érdeklődés csökken a közép- és kelet-európai tagok körében. A 2012-ben indított program célja a Kína és a tagországok közötti kapcsolatok elmélyítése volt, de a legtöbb ország már kifarolt az együttműködésből, mert a Peking által hitelezett projekt megterülése jelentősen visszaesett, míg az ázsiai ország külpolitikája is ellentétes az uniós értékekkel - írja az Euractivon megjelent elemzésében Patrick Triglavcanin, a Geostratégiai Tanács vezető kutatóasszisztense.

Újabb irodaházat vett az Adventum Lengyelországban

Újabb irodaházat vett az Adventum Lengyelországban

Újabb tranzakciót zárt az Adventum Lengyelországban, melynek eredményeként Varsóban már négy irodaházat birtokol a cégcsoport. A Wola Retro a vállalat nyolcadik ingatlanja Lengyelországban, amivel az ottani portfólió elérte a 175 ezer négyzetmétert.

Történelmi pillanat: Románia utolérte Magyarországot gazdasági fejlettségben

Történelmi pillanat: Románia utolérte Magyarországot gazdasági fejlettségben

Az előzetes adatok alapján 2022-ben Magyarországon az egy főre jut GDP (vásárlóerő-paritáson) az Európai Unió átlagának 77%-án állt. Ugyanide zárkózott fel Románia adata is, ezzel a legismertebb fejlettségi mutató tekintetében délkeleti szomszédunk utolért minket. A régióban már csak Bulgária, (a gyanúsan alacsony adatokat jelentő) Szlovákia, Horvátország és Lettország számít fejletlenebbnek, mint Magyarország.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.