Egyéves tesztidőszakban Budapest agglomerációjában és hat vidéki nagyvárosban futnak majd hidrogén-üzemanyagcellás buszok idén januártól. A kísérleti projektet szervező HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. vezérigazgatóját, Dr. Mészáros Virágot és a hidrogéntankolási lehetőséget biztosító egyik cég, a Messer Hungarogáz ügyvezetőjét, Bohner Zsoltot kérdezte a Portfolio, hogy mikortól várható hidrogénüzemű buszok megjelenése a városi forgalomban nagy számban, hogyan oldható meg a töltőhálózat kiépítése gyorsan és biztonságosan, és hogy a kezdeti magasabb beruházási költség ellenére hogyan lehet versenyképes ez a megoldás a már elterjedtebb elektromos hajtás mellett.
Nem sok ország tervezi megháromszorozni megújuló villamosenergia-termelő kapacitását 2030-ig, de Magyarország ezek közé tartozik. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a cél ambiciózus, mivel a bázis viszonylag alacsony, mert bár a magyar naperőmű-kapacitás nemzetközi összevetésben is nagyot nőtt, de a többi megújuló forrás esetében ez a jókora potenciál ellenére nem így történt.
Nagy tempóban gyorsul a megújulóenergia-termelő kapacitások növekedése a világban; 2023-ban közel 50%-kal nagyobb új kapacitást telepítettek globálisan, mint 2022-ben. Az elmúlt 20 évben ez volt a legnagyobb arányú éves növekedés, pedig már viszonylag magas bázisról következett be. Így egyre valószínűbbnek tűnik, hogy elérjük a klímaváltozás féken tartásához szükséges egyik legfontosabb részeredményt, és 2030-ig sikerül megháromszorozni a 2022-es megújuló áramtermelő kapacitást, de jócskán akadnak még kihívások e téren is - áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) jelentésében.
"Az MVM Csoport villamosenergia-termelésének 83%-a karbonsemleges forrásokból származott 2022-ben, illetve a bevételeink kevesebb, mint 2%-át teszik ki a szénalapú tevékenységek. Ezt 2030-ra nullára szeretnénk csökkenteni, amellett, hogy 40%-kal redukáljuk a villamosenergia-termelésünk ÜHG-kibocsátásának intenzitását. A Csoportnak jelenleg körülbelül 400 megawatt megújulóenergia-termelési kapacitása van, ezt 2025-re több, mint a duplájára szeretnénk bővíteni. Úgy kell fejleszteni a megújuló energiatermelési kapacitásainkat, hogy az egész rendszerre, illetve az ellátásbiztonsági célokra is figyelemmel legyünk, emiatt két kombinált ciklusú földgáztüzelésű erőművet is építünk a tervek szerint Visontán, valamint Tiszaújvárosban. A tulajdonunkban lévő átviteli-, és elosztási hálózatok fejlesztését is tervezzük, erre sok beruházási forrást biztosítunk a következő években a megújulóenergia-termelési kapacitások integrációja céljából. Az erőművek kivitelezését optimális esetben 2026-2027-ben fejezhetjük be" - mondta el Fazekas László, az MVM Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese a Sustainable World 2023 konferencián egy videóinterjúban.
Címlapkép forrása: Stiller Ákos/Portfolio
Az MVM Csoport által 2023. május 16-án a Mátrai Erőmű visontai és a Tiszai Erőmű tiszaújvárosi telephelyén mintegy 1600 MW-nyi korszerű energiatermelő kapacitás megvalósítása érdekében indított közbeszerzési eljárások a részvételi szakasz lezárásához értek. Mindkét erőmű kivitelezésére 6-6 pályázó nyújthat be érvényes pályázatot az ajánlati szakaszban.
Magyar napelemes térkőből készült a hollandiai Groningenben nemrég átadott napelemes sétány - írja a 24.hu. A sétány duplán is fenntartható, ugyanis nemcsak energiát termel, de műanyag újrahasznosításával készült. A 400 négyzetméteres napelemes sétálóutat a terméket gyártó magyar Platio Solar és a holland kivitelező partner Bengsolar együttműködésében hozták létre.
A megrendelők tudatosabb döntéseinek támogatása érdekében a készházaknál idén bevezetik a karbonsemlegességi mutatót - mondta az ÉVOSZ Környezettudatos és Szerelt Technológiás Szakmai Tagozatának (MAKÉSZ) elnöke az MTI-nek. Kárpáti József közölte, a mutató azt jelzi, hogy az adott épület milyen karbonlábnyommal rendelkezik.
Elsőre bonyolultnak tűnhet az a több lépésből álló folyamat, amelynek során karbonsemleges terméket tud felmutatni egy cég, a vállalásokhoz kapcsolódó előnyök ugyanakkor egyre inkább szembetűnőek. A megfelelő felmérés hozzásegíthet a hatékonytalansági pontok azonosításához, a cég ezek javításával költségkímélőbb üzemmódra állhat át. Az egyre szigorúbb szabályozási környezetben ez végső soron kevesebb közterhet is jelent a vállalatnak, ráadásul a fogyasztók egyre inkább elvárják és előnyben részesítik a fenntarthatóbb termékeket a piacon.
Kína elkötelezett a karbonsemlegesség elérése mellett - jelentette ki Hszie Csen-hua, Kína klímaügyi különmegbízottja kedden Sarm-es-Sejkben az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 27. éves ülésén (COP27).
A karbonkvóták árfolyamának várható növekedése egyre nagyobb súllyal kényszeríti a legszennyezőbb iparági szereplőket szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésére, azonban a gazdasági szereplők nagyobb részét kötelező érvénnyel nem érinti az uniós megfelelési kényszer. Ugyanakkor az önkéntes piacon ezeknek a vállalkozásoknak is van lehetőségük a karbonlábnyomuk ellentételezésére, amit a befektetők, finanszírozó bankok, piaci partnerek vagy éppen a vásárlók egyre inkább el is várnak. A Pact Capital szakértőjével, Papp Bernadettel arra kerestük a választ, hogy hogyan válik karbonsemlegessé egy nem kifejezetten termelőtevékenységet végző vállalat, hogyan lehet megállapítani a szén-dioxid-kibocsátás mértékét, és mennyibe fog kerülni a karbonsemlegesség egy vállalkozás számára.
Az energiaválság megoldására tett javaslatok általában a kínálati oldal reformjára fókuszálnak, ám annál kevesebb szó esik a felhasználási oldal hatékonyabbá tételéről. A vállalati digitalizáció és az ipari folyamatok villamosításában rejlő lehetőségek kihasználásával azonban a cégek rengeteg energiát takaríthatnának meg. A Schneider Electric idei Innovation Summit World Tour konferenciáján ilyen fenntartható működést támogató eszközök kerültek bemutatásra az IoT-tól a digitális iker koncepcióján át az ipari metaverzumig.
A kibocsátási kvóták kereskedelmét (EUA), az önkéntes szén-dioxid-kompenzációkat, valamint a zöldáram származási garanciák piacát nem egyszerű átlátni, bár mindegyik valamely fenntarthatósági terméket, ennek kereskedelmét foglalja magába, mégis számos pontban van eltérés közöttük. A szén-dioxid-projektek, az energiahatékonysági projektek és tanúsítványok, a megújuló villamosenergia-, illetve a gázpiacok, a megújuló üzemanyagok és a kibocsátási egységek szolgáltatásával foglalkozó ACT vállalat néhány éve két külön szervezetként foglalkozik a felsorolt tevékenységekkel, így az ACT Commodities és az ACT Financial Solutions egy-egy szakértője válaszolt a környezeti megoldások piacára vonatkozó kérdéseinkre. Vuk Kopanját, az ACT Commodities környezeti megoldások szolgáltatóját, tanácsadóját, valamint Szász Szilárdot, az ACT Financial Solutions környezetvédelmi megoldásokért felelős szakértőjét kérdeztük.
Koppenhága feladta tervét, hogy 2025-re a világ első karbonsemleges fővárosává váljon.
Dánia egy mesterséges sziget építését tervezi, hogy az egész ország fogyasztásához elegendő, sőt még annál is több szélenergiát termelhessen. A 18 focipálya méretű szigeten 600 hatalmas szélturbinát építenének, a mesterséges építmény pedig 60 kilométerre a partoktól kapna helyet, hogy kihasználhassák az erősebb tengeri szelet - mutatja be videójában a terveket a World Economic Forum.
Az energiahatékonyság mára politikai, illetve más szinteken is kiemelt témává vált, Dr. Palkovics László, a Technológiai és Ipari Minisztérium minisztere a hazai energetikai kihívásokról, valamint a kormányzati célokról tartott előadást a Huawei Tech4Green – Digital Power Summit konferencián. Az is kiderült, hogy mekkora összegű állami támogatás várható a következő hetekben az energiatárolás piacán.
Kezd forróvá válni a talaj a magyar iparvállalatok alatt, ahogy az uniós döntéshozók egyre több eszközzel kényszerítik őket a szén-dioxid kibocsátás csökkentésére. Bár a 2030-as és 2050-es klímacélok még távolinak tűnhetnek, az ország egyik legnagyobb iparigáz-gyártójának és szolgáltatójának vezérigazgatója szerint elég, ha az uniós döntéshozók a következő kvóta allokációs időszakban, 2024-25-ben csökkentik az ingyenes allokációt, ami önmagában olyan áremelkedést okozna a kvótaárakban, hogy az rentábilissá tenné, a ma még piacilag kevésbé életképes zöld vagy kék hidrogén gyártást, felhasználást. Azonban ahhoz, hogy 3 év múlva át tudja állítani gyártását egy iparvállalat, ahhoz már idén el kéne kezdeni az ehhez szükséges beruházások előkészítését.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Hosszú tárgyalások után lett alku.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?