Több százezer magyar család várja lélegzet-visszafojtva, mit kezd a kormány napokon belül a lakáshitelekkel

Több százezer magyar család várja lélegzet-visszafojtva, mit kezd a kormány napokon belül a lakáshitelekkel

A jelenlegi szabályozás szerint június 30-án véget ér a jelzáloghitelek kamatstopja. Az intézkedés eddig 300 ezer háztartást óvott meg a magasabb kamatkörnyezet hatásaitól, a bankszektornak pedig több mint 400 milliárd forintjába került. Nagy Márton miniszter beszélt már az újabb meghosszabbításról, de az erről szóló jogszabály még mindig nem jelent meg. A BUBOR még mindig 7% közelében jár a bevezetéskori 2%-kal szemben, az érintett hiteladósok eloszlása alapján viszont szerencsére viszonylag kevesen vannak most már azok, akiket elviselhetetlen sokként érne a kamatstop hirtelen kivezetése.

UPDATE: június 20-án végül bejelentette a kormány a kamatstop meghosszabbítását december 31-éig.

Eljött a nagy nap, megszűnt két kamatstop is - Mi lesz most a lakáshitelesekkel?

Eljött a nagy nap, megszűnt két kamatstop is - Mi lesz most a lakáshitelesekkel?

Március 31-ével véget ért a változó kamatozású kkv-hitelek kamatstopja és a nagyobb bankbetétekre vonatkozó kamatsapka is. Június 30-áig biztosan fenntartja viszont a kormány a változó kamatozású és legfeljebb 5 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek kamatstopját, amely eddig 300 ezer családot védett meg a törlesztőrészletek jelentős emelkedésétől. De mi lesz utána? – teszi fel a kérdést sok érintett hiteladós. Mivel úgy tűnik, nem tér vissza a korábbi nagyon alacsony kamatkörnyezet, nagy átlagban akár 15-20 százalékos törlesztőrészlet-emelkedést is hozhat az idei nyár az érintetteknek.

Kész, vége: megszünteti a kormány a betéti kamatsapkát

Kész, vége: megszünteti a kormány a betéti kamatsapkát

2024. április 1-jétől kivezeti a kormány a betéti kamatsapkát – jelentette be közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az intézkedés a vállalati, pénzügyi intézményi és 20 millió forint feletti lakossági bankbetétekre vonatkozott eddig. Április 1-jével szűnik meg a kkv-hitelek kamatstopja is, így már csak a lakossági jelzáloghiteleknél marad fenn (jelen állás szerint június 30-áig) kötelező korlátozás a kamatokon.

Megszűnik a kamatstop a céges hiteleknél, de várhatóan nem fog nőni a törlesztőrészletük

Megszűnik a kamatstop a céges hiteleknél, de várhatóan nem fog nőni a törlesztőrészletük

A tavaly decemberben bejelentettnek megfelelően április 1-jével megszűnik a kis- és középvállalkozások kamatstopja – erősítette meg most az NGM. A kkv-k kamatstopszintjét jóval magasabban húzták meg a lakosságénál, a BUBOR pedig jelentősen csökkent, ezért nem fok adósságszolgálati sokkot okozni a cégeknek a kivezetés. A lakosság június 30-áig meghosszabbított kamatstopjának még kérdéses a sorsa.

Keményen nekiment az MNB a kormány lépéseinek

Keményen nekiment az MNB a kormány lépéseinek

A Magyar Nemzeti Bank szerint a kormány az elmúlt két évben több - egészen pontosan 11 - olyan döntést hozott, amely negatív hatást gyakorolt a jegybank függetlenségére. Közleményükben felhívják a figyelmet arra a beavatkozás sorozatra, amely már "eddig is szűkítette a monetáris politika függetlenségét, gyengítette transzmissziós csatornáit". A jegybank azt követően tett közzé egy hosszú anyagot, hogy egyre nagyobb a feszültség a kormány és a jegybank között.

A kamatsapkák országa lettünk - Mi lesz most a lakáshitelek törlesztőrészletével?

A kamatsapkák országa lettünk - Mi lesz most a lakáshitelek törlesztőrészletével?

Jelzáloghitel-kamatstop, kkv-hitel-kamatstop, betéti kamatstop, lakáshitel-THM-plafon, kkv-hitel-kamatplafon, kamatfelármentes vállalati hitelek - nem tévedés, mindegyik létezik Magyarországon, vagy a következő hónapokban létezni fog. Érthető, ha valaki eltévedt mára a kamatsapkák dzsungelében, ezért elmagyarázzuk, melyik micsoda, és megnézzük, mennyivel nőhetnek a törlesztőrészletek, ha az aktuális terveknek megfelelően június 30-án lejár a jelzáloghitelek kamatstopja, amely a felsoroltak közül a legtöbb ügyfelet érint. Nagyon alacsonyan, alig 2% feletti szinten húzták meg ezt anno, a piaci kamatvárakozások alapján várhatóan ennek a kivezetése lesz a legkeményebb dió a kormány és a bankszektor számára.

Magyarország spirálban

Magyarország spirálban

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy egyfajta spirálba kerülhetett a magyar költségvetés, amiről Csiki Gergelyt, a Portfolio lapigazgatóját, makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. Adásunk második részében a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Bankszövetség alkujával foglalkoztunk, amelynek köszönhetően csökkenni fognak vállalati hitelkamatok Magyarországon, anélkül, hogy a kormány megváltoztatná a banki hitelek referenciakamatát, ahogy attól egy múlt heti lebegtetés okán tartani lehetett. A témával kapcsolatban Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk.

Ledobták az atombombát Nagy Mártonék, mi lesz így a lakáshitelek törlesztőrészletével?

Ledobták az atombombát Nagy Mártonék, mi lesz így a lakáshitelek törlesztőrészletével?

A forint és az OTP árfolyama is negatívan reagált arra a hírre, hogy a Portfolio-n megjelent minisztériumi felvetés szerint leváltaná a kormány a BUBOR-t, és a jelenleg éppen jóval alacsonyabb DKJ-hozamot tenné meg a változó kamatozású hitelek referenciakamatának. Értesülésünk szerint akár a meglévő hitelekre is kiterjesztenék az intézkedést. Ha így dönt a kormány, akkor az a ma még kamatstopban lévő lakáshitelek törlesztőrészletére is jelentős hatással lesz. Megnéztük, milyennel és mekkorával.

Belenyúlna a kormány a hitelekbe: bombasztikus újítás vagy újabb ostorcsapás?

Belenyúlna a kormány a hitelekbe: bombasztikus újítás vagy újabb ostorcsapás?

Elméletben nem ördögtől való az a Portfolio-n hétfőn megjelent minisztériumi felvetés, amely szerint leváltanák a BUBOR-t, és az állami hitelfelvétel kamatát (pontosabban a diszkontkincstárjegyek referenciahozamát) tennék meg a változó kamatozású hitelek referenciakamatának. A mai piaci viszonyok között viszont ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy tovább szűkülne a monetáris transzmisszió, évente akár több tízmilliárdot buknának a bankok, és még kiszolgáltatottabbá válna a hitelpiac a kormányzati beavatkozások sorozatának, ami nyár óta magát a referenciaként kiszemelt DKJ-hozamokat is leszorította. Fontolgatja a kormány a változtatásnak a lakossági és a meglévő hitelállományra való kiterjesztését is, ez a kamatstop részbeni, de végleges „beégetését” jelentené. Akarjuk mindezt? Nyilvánvalóan csak akkor, ha a pozitív hatások ennél nagyobbak, ami erősen kétséges.

Egyre nő az esély: eleshet Ukrajna

Egyre nő az esély: eleshet Ukrajna

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy már nyugati elemzőházak sem tartják teljesen kizártnak, hogy Oroszország végül megnyeri az Ukrajna ellen indított háborút és közös határai lesznek többek között Magyarországgal. A témáról Huszák Dánielt, a Portfolio Globál rovatának vezető elemzőjét kérdeztük. A második részben azt jártuk körül, hogy milyen esetekben érdemes elgondolkozni azon, hogy a meglévő lakáshitelünket kiváltsuk egy kedvezőbb kamatozásúra. Vendégünk volt Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője.

Kamatsapkát húzott a kormány a vállalati betétekre – Mit ajánlanak most a bankok?

Kamatsapkát húzott a kormány a vállalati betétekre – Mit ajánlanak most a bankok?

December 1-je óta nemcsak az alapkezelők, biztosítók és pénztárak betétei, valamint a 20 millió forintnál nagyobb lakossági betétek esnek a betéti kamatsapka hatálya alá, hanem a vállalkozások betéti kamatát is maximálta a kormány, összegtől függetlenül, idén április 1-jéig. A legutóbbi 3 hónapos disztkontkincstárjegy-aukcióhoz kötött felső határ alapján nem fizethetnek 6,96%-nál magasabb kamatot a cégeknek jelenleg a bankok, és ez a felső érték hetente változik. Megkérdeztük a bankokat, mit ajánlanak így a cégeknek likviditáskezelés, pénzügyi hozamtermelés céljából. Legtöbbjük válasza alapján érdemes egyedi betéti ajánlatot kérni, és a befektetési alapokról, intézményi állampapírokról, stukturált megoldásokról sem szabad megfeledkezni.

Megszűnik a kamatstop a kkv-hiteleknél, megvan a pontos időpont

Megszűnik a kamatstop a kkv-hiteleknél, megvan a pontos időpont

Csütörtökön jelentette be a kormány, hogy meghosszabbítja a lakosságra, illetve a kkv-kra vonatkozó kamatstopot, előbbit 2024. június 1-jei, utóbbit április 1-jei hatállyal. Ezt pénteken annyiban pontosították, hogy a kkv-k esetében a meghosszabbított kamatstop április 1-től kivezetésre kerül, azaz ezután már a piaci feltételeknek megfelelően változhatnak a meglévő hitelek - derül ki a Gazdaságfejlesztési Minisztérium közleményéből.

Új piaci szereplőre terjeszti ki a betéti kamatstopot a kormány

Új piaci szereplőre terjeszti ki a betéti kamatstopot a kormány

A kormány 2024. április 1-jéig meghosszabbítja, egyben a vállalkozásokra is kiterjeszti a betéti kamatsapkát - derül ki a GFM közleményéből. Ezzel egy időben vélhetően a jegybanki diszkontkötvények korlátozás nélküli átruházását is megtiltják.

Meghosszabbítja a kormány a kamatstopot - Sírjunk vagy nevessünk?

Meghosszabbítja a kormány a kamatstopot - Sírjunk vagy nevessünk?

Meglepő is, meg nem is, hogy újra meghosszabbítja a kormány a december 31-én lejáró kamatstopot, a lakosságnak július 1-ig, a kkv-knak április 1-éig. A meghosszabbítás újabb tízmilliárdos nagyságrendű pénzügyi terhet jelent a bankoknak, amelynek pontos mértékét a kamatpálya fogja meghatározni. Az intézkedés jelenleg 300 ezer lakossági és a kormány szerint 30 ezer, az MNB szerint inkább 13 ezer kkv-hitelt érint összesen 1200, illetve 650 milliárd forintos hitelállomány esetében.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nemzetgyűlési választások: hatalmas győzelmet aratott Le Pen pártja, Macron súlyos vereséget szenvedett
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.