Hosszú száraz időszak után végre megérkezett az első csapadékhullám Magyarországra, ám az eső nemcsak felfrissíti a levegőt, hanem a légkörben lévő nagy mennyiségű szaharai port is kimossa. Ez azt jelenti, hogy a lehulló eső sáros lehet, ami miatt az autótulajdonosoknak érdemes még várni a mosással - hívja fel a figyelmet az Időkép.
A USC Leonard Davis School of Gerontology legújabb kutatása szerint a hőhullámoknak való kitettség felgyorsíthatja az idősek biológiai öregedését. A tanulmány rávilágít arra, hogy a klímaváltozás nemcsak a környezetet, hanem az emberek egészségét és öregedési folyamatait is jelentősen befolyásolhatja molekuláris szinten - írja a Science Daily.
A hétvégén még hűvös időre számíthatunk, de a jövő hét folyamán fokozatosan melegszik az idő, és a hét második felében akár 20 fok is lehet - írja az Időkép.
A kínai Szecsuán tartományban található "hófalu" kedvelt turisztikai célpont. Ám nagy botrány belőle, hogy mivel nem esett hó, mesterséges havat használtak a látogatók megtévesztésére. Csengdu "hófalu" projektjének vezetősége elnézést kért az eset miatt, és bezárta a létesítményt - számolt be a Reuters..
Nyugat felől sokasodnak a felhők, vegyes halmazállapotú csapadék is érkezik. A felhők miatt enyhülnek az éjszakák, de csak átmenetileg - írja a HungaroMet Zrt.
Ausztrália délkeleti részén a tűzoltókat nagy bozóttüzek megfékezésére vetették be, a hatóságok kimenekítették egy kisváros teljes lakosságát - közölte kedden Chris Hardman, Victoria állam erdőtüzekre szakosodott tűzoltósági csoportjának vezetője.
Ahogyan arról a Portfolio-n több cikkben is beszámoltunk, szomorú és beláthatatlan mérföldkőhöz ért az emberiség: 2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év. A tudósok szerint „A tűzzel játszunk. Minden töredék fok intenzívebb viharokat, hosszabb aszályokat és halálosabb hőhullámokat szabadít el.” Mostani cikkünkben összeszedtük, hogyan reagáltak a világ vezető klímakutatói a hírre, és milyen jövőt festenek elénk.
2024-ben először haladta meg a globális átlaghőmérséklet-emelkedés az 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti szinthez képest, ez volt a valaha volt legmelegebb év - tudósított a Financial Times. A tudósok szerint "a 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk leesni, a tűzzel játszunk."
Marad a nagyon mozgalmas, gyakran szeles, többször csapadékos időjárás - a nyugati áramlással újabb frontok érkeznek. A keddi hidegfront nem vet véget az ország nagyobb részén már most is jellemző januári tavasznak, a pénteken fölénk helyeződő hullámzó frontrendszer viszont már igen - írja a HungaroMet Zrt.
Idén jöttek a hírek a hőmérsékleti rekordokról, az év végére pedig a kutatók szerint az is borítékolhatóvá vált, hogy 2024 még az éves átlaghőmérsékletben rekordernek számító 2023-at is túlszárnyalhatja. Azonban az emelkedő átlaghőmérséklet csak egy a globális felmelegedés közvetlen vagy közvetett hatásai közül. Idén az is a figyelem középpontjába került, hogy az extrémen szélsőséges időjárás Észak-Amerikától egészen Ázsiáig a világ számos területén okozott súlyos problémákat. Ugyan a klímaváltozás egyes régiókban más és más módokon fejti ki a hatásait, az idei évre visszatekintve látható, hogy az extrémen szélsőséges időjárás Észak-Amerikától egészen a Ázsiáig a világ számos területén okozott súlyos problémákat. Cikkünkben összeszedtük, hogyan is befolyásolta a 2024-es évet a klímaváltozás.
Az elmúlt nyarak hőhullámai már-már elviselhetetlen forróságot hoztak az európai kontinensre és Magyarországra. A klímaváltozás a városokat érinti a legsúlyosabban, amiért az épített környezet miatt kialakuló hőszigethatás felelős: városi, beépített részeken a hőmérséklet akár több fokkal magasabb lehet a zöldterületekhez képest. A júliusi hőhullám idején mérőszondákat helyeztünk el Budapesten egy aszfaltozott területen, illetve 400 méterrel távolabb, egy zöldterületen, továbbá a vízparton, melyek egy hónapon keresztül mérték a hőmérsékletet. A különbség a betonozott és a zöld területek között néha elérte a 6 Celsius fokot és az adatok elemzése megerősítette, hogy a zöldfelületek aránya, a víz közelsége közvetlen hatással van egy városi terület mikroklímájára.
Egy új tanulmány szerint a globális felmelegedés következtében a világ egyes régióiban olyan szélsőséges hőhullámok ismétlődnek, amelyek messze túlmutatnak az eddigi előrejelzéseken. Egy 65 év hőmérsékleti adatait vizsgáló kutatás világszerte feltérképezte azokat a "forró pontokat", amelyeken leginkább jellemzőek a pusztító hőhullámok. A kutatók szerint a hőség területi megoszlását olyan fizikai kölcsönhatások alakíthatják, amelyeket még nem értünk teljesen - számolt be a Phys.org.
A 2024-es magyarországi hőhullám és aszály súlyos gazdasági következményekkel járt, rávilágítva az éghajlatváltozás okozta kihívásokra. Az Európai Beruházási Bank (EIB) legfrissebb felmérése szerint a magyar lakosság túlnyomó többsége felismeri az alkalmazkodás szükségességét, és gazdasági lehetőségként tekint a klímaváltozás elleni küzdelemre - jelentette az Európai Beruházási Bank.
Az éghajlatváltozás jelentős szerepet játszott a 2022-es európai hőhullám halálos áldozatainak számában - derül ki egy új tanulmányból. A kutatás szerint az akkori forró nyár során bekövetkezett 68 000 hőség okozta halál több mint fele az ember okozta klímaváltozásnak tulajdonítható - jelentette a The Guardian.
A nyáriasan meleg napok után a hétvégén egy hullámzó front alakítja az időjárást, ennek hatására a hétvégén sokfelé valószínű csapadék, és vasárnap a hőmérséklet jelentősen, nagyjából 10 Celsius-fokkal vissza fog esni - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szerdán.
A poszméhek szaglására nemcsak a rovarirtószerek hatnak negatívan, hanem a magas hőmérséklet is csökkenti a rovarok szaglását, ez pedig a haszonnövények beporzására is komoly hatással lehet - derült ki a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Növényvédelmi Intézete (NÖVI) és a Würzburgi Egyetem közös kutatásából.
Durva fenyegetést küldött az elnök a közel-keleti országnak.
Jogerős döntéseket hozott a Szolnoki Törvényszék.
Nem várt fordulat az olajpiacokon.
Több mint két éve nem látott a piac ekkora tőkekiáramlást.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.