A fordulat éve lesz az idei a vállalati hitelezésben: a gazdasági növekedés beindulása el fogja indítani a vállalati beruházásokat, köztük az eddig elhalasztottakat is. Ez egyértelműen növelni fogja a beruházási hitelek iránti keresletet – prognosztizálja Szabó Levente. Az MBH Bank egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettesével a Demján Sándor Program hatásairól és a bank növekedési céljairól is beszélgettünk.
2024 negyedik negyedévében a bankok változatlanul hagyták a vállalati hitelfeltételeket, és a következő félévben sem terveznek változtatni rajtuk, a Demján Sándor Program hatására viszont a forinthitelek iránti kereslet élénkülésére számítanak - közölte honlapján legfrissebb Hitelezési felmérésének eredményét az MNB. A bankok közel fele erősödő hitelkeresletet tapasztal a lakásprojektek finanszírozása iránt, és a bankok kétharmada növelné a lakáshitelek felárát a kereslet erősödése mellett, míg a fogyasztási hitelek sztenderdjein nem terveznek változtatni.
Kína új jüanhiteleinek összege januárban jelentősen megugrott decemberhez képest a becslések szerint, de még mindig elmarad az egy évvel korábban elért rekordtól.
Ingatlanvásárláskor részben vagy egészben önerőként is felhasználható a munkáshitel – vette észre a Bankmonitor. A jegybank gyakorlatilag a babavárónál megismert szabályokat várja el a munkáshitel esetében is.
A fejlett országokhoz képest jelentős lemaradás látható Közép-Kelet Európa, különösen Magyarország pénzügyi szerkezetében; a hazai finanszírozási rendszer ugyanis nem követte azokat a strukturális változásokat, amelyek az elmúlt két évtizedben sok más országban történtek. Ez az elmaradás több szempontból is versenyhátrányt jelent a fejlett országokhoz képest – véli Bethlendi András, a GTK Pénzügyek Tanszékének tanszékvezetője, egyetemi docense. Az egyetemi szakembert a hazai árnyékbankrendszer kialakulásáról, kockázatairól és sajátosságairól kérdeztük.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. Az első részben azt jártuk körbe, hogyan reagálhat az Európai Unió Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetésére. A téma a hétfői EU-csúcson is terítékre került, bár hivatalosan biztonságpolitikai beruházásokról tárgyaltak a vezetők. Vendégünk Szabó Dániel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője volt. A második blokkban a hitelezésről beszélgettünk: miközben a lakossági hitelfelvétel tavaly lendületet kapott, ez a dinamika nem terjedt át a vállalati szektorra. Ezzel kapcsolatban Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Az amerikai bankok jelzése szerint erősödött a vállalati hitelek iránti kereslet 2024. negyedik negyedévében – írja a Reuters. A Fed hétfőn publikált felméréséből kiderült, hogy a keresletnövekedést jelentő bankok nettó részaránya először változott pozitív irányba két év után.
Egy éve azt írtuk, jó esély van arra, hogy 2024 a hitelpiaci kilábalás éve lesz az előző évi szabadesés után. A lakossági hitelezés végül szinte minden várakozást felülmúlva robbant egy nagyot: még soha nem vettek fel annyi lakáshitelt és személyi kölcsönt a háztartások, mint tavaly, legalábbis forintösszegüket tekintve. A vállalati hitelezésben viszont késik a kilábalás: a forint gyengülése, vagyis az átértékelődés többet „tett” a hitelállomány bővüléséért 2024-ben, mint az aktuális hiteltranzakciók. Azt is megnéztük, mi újság a bankbetéteknél.
Nagy esemény történt 2015. február 1-jén, vagyis kereken 10 évvel ezelőtt: 1,9 millió devizaalapú hitelszerződést forintosítottak és számoltattak újra a bankokkal tisztességtelennek minősített szerződési feltételeik miatt. Az elszámolás során példátlan összeget, 734 milliárd forintot kellett kifizetniük vagy elengedniük a bankoknak, a 256,5 forintos árfolyamon lebonyolított, szerencsésen időzített forintosítással pedig sikerült elkerülni az először 300, majd mára 400 forint fölé kúszó frankárfolyamot, annak minden gazdasági és társadalmi következményével együtt. Ha nincs a forintosítás, az átlagos frankhitel törlesztőrészlete ma nem 160%-a, hanem 270%-a lenne a kezdetinek. Egy tipikus, 10 millió forintos frankhitel máig visszafizetett összege pedig 13,1 millió forintról 22,8 millióra kúszott volna fel, ezt sikerült 19,6 millió forinton megállítani.
Az orosz bankszektor rekordnyereséget ért el 2024-ben, azonban a szakértők a jövőbeli kihívásokra figyelmeztetnek. A magas kamatlábak és a stabil hitelállomány-növekedés hozzájárultak a kimagasló eredményhez, de a hitelezés növekedése már lassulni kezdett, és a bankok vezetői aggódnak a szigorodó szabályozás miatt - írja a Reuters.
Élénk kereslet mellett zajlott az év első jelzáloglevél-kibocsátása kedden, az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett aukcióján csaknem 9,83 milliárd forintos igény mutatkozott a befektetők részéről, amelyből a hitelintézet végül mintegy 8,75 milliárd forintot fogadott el - közölte a jelzálogbank.
A közép- és dél-kelet-európai bankpiacok az európai bankszektor profitgyárának számítanak a Raiffeisen Research kedden közzétett elemzése szerint: a saját tőke arányos megtérülés nyolc százalékponttal magasabb ebben a régióban a nyugat-európainál.
A lazább jelzáloghitel-szabályok bevezetése több európai országban növelte a hitelek nemteljesítésének kockázatát, és hosszú távon negatívan hat a bankok hitelprofiljára – figyelmeztetett kedden a Moody's a Reuters szerint.
A holland ING Bank megállapodást kötött oroszországi üzletágának a Global Development JSC részére történő eladásáról, és ezzel gyakorlatilag megszüntette minden tevékenységét az orosz piacon - írja a Reuters.
2025 fordulópont lehet a magyar gazdaságban, különösen a lakossági szegmensben – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az InfoRádiónak adott interjújában. Kiemelte, hogy a reálbérek 10%-os növekedése, a fogyasztás bővülése és a turizmus fellendülése is azt mutatja, hogy a gazdaság stabilizálódik. A miniszter szerint a lakossági állampapírok kamatfizetései „pénzesőt” hoznak, ami további aktivitást generálhat. Hangsúlyozta, hogy az infláció elleni küzdelem célzott eszközökkel hatékonyabb, mint az áfacsökkentés. Nagy szerint béke esetén Magyarország gazdasági aranykor előtt állhat.
Oroszország legnagyobb hitelintézete, a Sberbank pénteken 1560 milliárd rubel, vagyis több mint 6100 milliárd forintnyi éves rekordnyereségről számolt be 2024-re, amit a vállalati hitelfelvételek erős növekedése, és a magas kamatlábak egyaránt támogatottak.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
20%-kal ugrott a forgalom az előző hétvégéhez képest.
A vállalat több mint 280 ezer akkumulátorrendszert is gyártott.
A a London School of Economics szakértőjének cikke.
Varsó a GDP 4,1 százalékát költi a védelemre és fegyverkezésre.
Még keresik a helyszínt, egy harmadik országban lesz.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.