"A mai naptól a Magyarország és Szlovákia közötti összekötő földgázvezeték megnövelt kapacitással működik. 900 millió köbméterrel növeltük meg évente most ennek a vezetéknek a kapacitását. Eddig 2,6 milliárd köbmétert tudtunk szállítani a két ország között évente. Mától ez 3,5 milliárd köbméterre nő" – hívta fel a figyelmet a mai közös magyar-szlovák sajtótájékoztatón Szijjártó Péter. Gázellátási, gázbeszerzési kérdésekről is részletesen szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.
Az FGSZ és szlovák partnere, az Eustream között a közelmúltban lezajlott tárgyalások eredményeként a két társaság további nem megszakítható kapacitásemelést tervez végrehajtani a Veľké Zlievce/Balassagyarmat határkeresztező ponton, Magyarország irányából Szlovákia irányába - olvasható a vonatkozó közleményben.
"Az elmúlt egy év alapján azt látom, hogy Európa óriásit lépett előre a pragmatizmus irányába", hogy a gyors ütemben romló versenyképességét javítsa, de a 90%-os gázimport kitettség miatt a geopolitikai változások során nagyon észnél kell lennie – hangsúlyozta a Portfolio-nak adott interjúban Lakatos Benjamin. A svájci székhelyű MET Csoport elnök-vezérigazgatója úgy látja: három-öt területen kell komoly változásokat tennie az európai vezetésnek, többek között az energetikai szabályrendszert le kell egyszerűsítenie, mert ez a verseny erősítésén keresztül a megfizethető energiafelhasználást is elősegítheti. Az orosz gáz esetleges európai visszatérése kapcsán kijelentette: "a nemzetközi szankciók teljes körű betartása mellett úgy gondoljuk, hogy a kulturális és kereskedelmi kapcsolatok csatornáinak megőrzése hozzájárulhat a hosszútávú stabilitás előmozdításához, és közben csökkentheti az energiaköltségeket is mindenki számára." Lakatos Benjamin hangsúlyosan beszélt arról, hogy most mi az az óriási jelentőségű döntés, amely az új német vezetés előtt áll, és összességében egész Európa versenyképességére kihat. Emellett több más fontos témáról, így a MET akvizícióiról, energiatárolási üzleti kérdésekről, LNG-hajóról is beszéltünk, és azt is elárulta, hogy mitől lehet három év múlva nagyon boldog és mosolygós.
Csehország áprilistól növeli a kőolajimportot az Olaszországból érkező, kibővített TAL vezetéken keresztül, miután a Barátság vezetéken érkező orosz szállítmányok márciusban leálltak - írja a Reuters. A bővítés jelentősen növeli a Csehország számára elérhető kapacitást, így az ország teljesen függetlenné válik az orosz szállítmányoktól.
Oroszország rekordmennyiségben szállított földgázt és olajat Magyarországra a tavalyi évben - írja a TASS. Eközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai moszkvai látogatásán az energiaellátás biztonságának fontosságáról és a két ország közötti együttműködés fenntartásáról tárgyalt.
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy az Egyesült Államok hamarosan ásványkincsekkel és természeti erőforrásokkal kapcsolatos megállapodást ír alá Ukrajnával. Az ukrán hadsereg jelentése szerint csapást mértek egy nemrég bezárt gázszivattyú- és mérőállomásra a Kurszki területen található Szudzsánál, amelyet az orosz erők az elmúlt héten foglaltak vissza az ukrán csapatoktól. A szudzsai állomás volt az egyetlen pont, amelyen keresztül az orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába jutott, de idén januártól már ott sem megy gáz. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.
Az ukrán vezérkar péntek reggel cáfolta, hogy Ukrajna követte volna el az Oroszország Kurszki területén található szudzsai gázszivattyú- és mérőállomás elleni támadást; szerintük orosz hamis zászlós műveletről van szó.
Az ukrán katonai Telegram-csatorna médiajelentésekre hivatkozva arról írt, hogy az ukrán haderő csapást mért egy nemrég bezárt gázszivattyú- és mérőállomásra a Kurszki területen található Szudzsánál – írja a Reuters. FRISSÍTÉS! Az ukrán vezérkar cáfolta, hogy Ukrajna követte el a támadást, szerintük orosz hamis zászlós műveletről van szó.
Március 20-án jár le az amerikai energetikai szankciók alóli mentesség Magyarországnak és Törökországnak, és ha ez nem kerül meghosszabbításra, akkor előfordulhat ellátási zavar a magyar szempontból is kulcsfontosságú Török Áramlaton – írja a Telex a forrásai alapján. Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője is jelezte a lapnak, hogy az amerikai szankciók hatásai Damoklész kardjaként lebegnek a magyar gázimport felett. Erről a témáról is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelynek egyik panelbeszélgetésében Pletser Tamás is részt vesz, további részletek és jelentkezés itt.
Törökország a héten hivatalosan is az Egyesült Államokhoz fordul, hogy meghosszabbítsák a decemberben kapott szankciómentességet, amely lehetővé teszi az orosz Gazprombankon keresztüli gázkifizetéseket. Az viszont továbbra is kérdés, hogy mi a helyzet Magyarországgal, hiszen a mentességet egyszerre kapta meg a két ország - írta meg a Bloomberg.
Az Egyesült Államok és Oroszország között előzetes tárgyalások folynak a Gazprommal való együttműködésről, ami jelentős fordulatot jelenthet az energetikai kapcsolatokban. Az amerikai-orosz közeledés része lehet egy átfogóbb stratégiának, amely az ukrajnai béketárgyalásokkal is összefügg - jelentette a Bloomberg. Közben a Correctiv oknyomozó portál azt írta, hogy az Egyesült Államok Oroszországgal tárgyal az Északi Áramlat és más energiainfrastruktúrák megvásárlásáról, hogy az ukrajnai háború befejezése után újraindítsa az orosz energiaellátást Európába.
Ukrajna az orosz támadások következtében visszaeső hazai gázkitermelését amerikai LNG-vel pótolhatja. Az Egyesült Államokból érkező cseppfolyósított földgáz német, görög, litván és lengyel terminálokon keresztül juthat el a régióba, majd három szomszédos ország – köztük Magyarország – közvetítésével érheti el Ukrajnát. Ennek eredményeként hazánk is kulcsszerepet játszhat Ukrajna energiabiztonságának fenntartásában - írta meg a Reuters.
Aláírta Magyarország és Románia a gázszolidaritási megállapodást, amely tovább erősítette a kétoldalú energetikai együttműködést - jelentette be Szijjártó Péter hétfőn Budapesten. A külgazdasági és külügyminiszter történelmi jelentőségűnek nevezte a megállapodás aláírását, és bizakodásának adott hangot, hogy ennek nyomán a két ország vállalkozásai előnyös kereskedelmi megállapodásokat tudnak kötni egymással. Gázbeszerzési és gázár kilátásokkal kapcsolatos témák is terítékre kerülne a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt.
Donald Trump amerikai elnök kongresszusi beszédében egy "gigantikus" gázvezeték megépítését jelentette be Alaszkában.
Vlagyimir Putyin egykori kémbarátja amerikai befektetők támogatásával próbálja újraindítani az Északi Áramlat 2 gázvezetéket. A korábban elképzelhetetlen lépés Donald Trump amerikai elnök és Moszkva közeledésének újabb jele - tudósított a Financial Times.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter levélben fordult vasárnap az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjéhez a nemrég Magyarországnak adott négypontos energiabiztonsági garanciákkal kapcsolatban, amelyek közül szerinte már kettőt megsértettek.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Az eset rávilágít a budapesti főutcák általános problémáira is.
Egyes nyugat-európai termelőknek olyan kiesésekkel kell számolni, hogy teljesen át kell gondolniuk a célpiacaikat.
Így reagálnak Donald Trump vámháborújára.
Nem lesz recesszió, állítja a pénzügyminiszter.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.