Csütörtök óta szünetel az orosz és kazah olaj áramlása Magyarországra, Szlovákiába, Csehországba és Németországba a Barátság-vezetéken keresztül. A leállás oka egy orosz szivattyúállomás műszaki problémája - közölték az ügyet ismerő források a Reutersnek.
A Gazeta számolt be arról a svájci Transliq AG számításai szerint mintegy 633 millió dollárba kerülne a 2022 őszén felrobbantott Északi Áramlat 2 megjavítása.
Az orosz gázszállítások és a fizetési módok körüli bizonytalanság továbbra is fennáll, miközben közeleg az ukrán tranzitszerződés lejárata. Vlagyimir Putyin orosz elnök újabb rendeletet adott ki a gázfizetések megkönnyítésére, de a helyzet továbbra sem egyértelmű az európai vásárlók számára, ami miatt bizonytalan a térég gázellátásának jövője – számolt be a Reuters.
Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás év végén lejár, Vladimir Putyin csütörtöki bejelentése szerint új szerződés nélkül. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, megerősítette, hogy Kijev nem hosszabbítja meg az orosz gázt szállító szerződést, míg közép-európai vezetők a gázellátás biztosításán dolgoznak. Az ügy megosztottságot kelt az EU-ban, amely 2027-ig tervezi felszámolni Moszkvával szembeni energiakitettségét.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Marija Zaharova szerdán bejelentette, hogy megvédi állampolgárait és békefenntartóit a moldovai Dnyeszteren túli régióban, miközben a terület gázellátási problémákkal küzd. A helyzet feszültté vált, miután Ukrajna közölte, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáz tranzitjára vonatkozó megállapodást – írja a Reuters.
Felgyorsulni látszanak az események az ukrán gáztranzit ügyében, ugyanis Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön találkozik Ursula von der Leyen európai bizottsági elnökkel, hogy megvitassák a gázszállítások folytatásának lehetőségeit. Az ügy előzményeként tegnap már konkrét kezdeményezési javaslatot is kapott Brüsszel arról, hogy ki és hogyan vehetné át az orosz földgázt a szudzsai állomáson - írta meg a Reuters.
Órákkal azután, hogy a szlovák energia szolgáltató SPP égisze alatt több régiós ország vállalatai, köztük magyar nagyvállalatok, nyílt levélben fordultak az Európai Bizottsághoz, hogy járjon közben az ukrajnai orosz gáztranzit januári folytatásához, megjött a hideg elutasítás a testület szóvivőjén keresztül. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a testület nem kíván részt venni a hónap végén lejáró szerződés meghosszabbításáról szóló egyeztetéseken, és nem támogatják a gázszállítás folytatását sem.
Megkapta a cseh kormány a megerősítést a német kormánytól, hogy január 1-től el lesz törölve a 2,5 eurós gázexport adó megawattóránként, ami így segítené a csehek, osztrákok, szlovákok és a többi régiós ország orosz gázról leválását, mert olcsóbbá válna a nyugati irányú gázimport. A német kormány díjeltörlésről szóló döntése éppen akkor született, amikor az "ellen oldali kezdeményezés" is megszületett, miszerint a szlovák SPP vezetésével több régiós ország cégei és szervezetei azt szorgalmazták, hogy januártól is folytatódjon az ukrán gáztranzit, csak más keretek között.
A legfrissebb jelek szerint utolsó pillanatos megoldás készül arra, hogy az év végén lejáró orosz-ukrán földgáz tranzit szerződés után is jöjjön az orosz gáz Ukrajnán át a mi régiónk országaiba, úgy, hogy ne kelljen közvetlenül leszerződnie egymással a háborúban álló két félnek.
A szlovák miniszterelnök, Robert Fico még nem adta fel annak a lehetőségét, hogy továbbra is érkezzen orosz gáz Szlovákiába az ukrajnai tranziton keresztül. Hétfőn közzétett megszólalásában arról beszélt, hogy aktív megbeszélést folytat a keleti szomszédjával a szállítások folytatásáról. Hozzátette: ez nemcsak a hazájának kellene, hogy fontos legyen, hanem egy összeurópai érdekről van szó - írta meg az Ukrainska Pravda.
A december eleji csúcshoz képest közel 20 százalékot zuhant az európai földgáz jegyzése, ami elsősoban a kedvező időjárási kilátásoknak köszönhető.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy a bolgár elnökkel és energiaügyi miniszterrel folytatott tárgyalások eredményeként sikerült olyan pénzügyi-jogi megoldást találni, amely nem sérti az Gazprombankra kivetett amerikai szankciós rendelkezéseket, így biztosítva Magyarország orosz földgázimportját - közölte a külügyminiszter Facebook videójában.
A moldovai parlament pénteken vészhelyzet elrendeléséről döntött, mivel jövő évtől meg fog szakadni az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztül – írja a The Kyiv Independent.
Az OMV olajvállalat szerdán bejelentette, hogy felmondta a Gazprommal kötött hosszú távú gázszállítási szerződését. A döntés hátterében az áll, hogy az orosz energiaóriás a múlt hónapban leállította a szállításokat az ukrajnai háborúhoz köthető vita következtében.
Ha nem tudnak fizetni az oroszok a gáz tranzitjáért Bulgáriának a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt, akkor a bolgár cég leállítja a szállítást a Török Áramlaton – ezt az erős üzenetet fogalmazta meg kedden Szófiában a bolgár energiaügyi miniszter a Bloomberg tudósítása szerint.
Vadim Krasznoszelszkij, a hivatalosan Moldovához tartozó, de orosz bábállamként működő Dnyeszter Menti Köztársaság vezetője aláírta a gazdasági vészhelyzetről szóló rendeletet, mivel megszakadhatnak a szakadár régióba tartó orosz gázszállítások – írja az Ukrajinszka Pravda.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láthattunk.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatta a legnagyobb izgalmakat.
Németország és az IMF küldte.
Új kabinettel fordulhatnak az új évre.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?