A 2020-ban bevezetett fizetési moratórium indulását követően az MNB számos felügyeleti és szabályozó eszközzel segítette a hitelintézetek jogszabályszerű működését. A téma kapcsán fogyasztókat érintő gyakorlatuk ellenőrzésére tavaly témavizsgálatot is indított. A 2022 október elején zárult vizsgálat jellemzően kisebb hiányosságokat tárt fel, amelyek a moratóriumi szabályokhoz történő gyors alkalmazkodási kötelezettségre, valamint rendszertechnikai adottságokra is visszavezethetők. Az MNB a vizsgálat során – a feltárt körülményeket is mérlegelve – 9 hitelintézetnél összesen 18 millió forint bírságot szabott ki. A fizetési stop kapcsán sehol sem sérült lényegesen az ügyfelek érdeke, a feltárt kisebb problémákat a piaci szereplők gyorsan orvosolták - derül ki az MNB legfrissebb összegzéséből.
Az Eurostat frissen publikált számai szerint van egy mutató, amelyben Magyarország továbbra is vezet az EU-ban: a magyarok kezében van arányaiban a legtöbb államadósság. Az állampapír-állomány növekedését nézve is az élmezőnyben vagyunk.
Ma délután új résszel jön a Portfolio Checklist, lapunk napi podcastje. A mai műsor első részében a gyermekvállalás előtt állók körében nagyon népszerű babaváró hitelről fogunk beszélni, mivel a kormány átalakítja ezt a konstrukciót, mégpedig a bankok kárára, de azoknál is változnak a feltételek, akik nem tudják teljesíteni a gyermekvállalást. A műsor második felében a jövő bankolásáról beszélgetünk majd, és arról, hogy a mesterséges intelligencia a bankolás mely területein lesz majd az ügyfelek és a pénzintézetek segítéségére.
Egyre több hazai vállalkozás él a teherautók klasszikus bérletének lehetőségével, leginkább a konstrukció biztosította rugalmasság miatt. A hazánkban meghatározó szereplőnek számító Delta-Truck/Viarent cégcsoport tapasztalatai szerint a hosszú és rövid távú bérleti ajánlatok is igen népszerűek, de az egynapos – a szakzsargonban ultrarövid bérletnek nevezett – formátum is számos partnert vonz. Ügyfeleik fuvarosok, kereskedő-, gyártó- és futárcégek, illetve az ultrarövid távos konstrukció miatt már a magánszemélyek is felfedezték maguknak a céget.
Az MNB mai, kamatemelésről szóló sajtótájékoztatóján szó esett a hitelmoratórium kérdésköréről is. Kandrács Csaba arra hívta fel a moratóriumban részt vevők figyelmét, hogy aki teheti, lépjen ki a moratóriumból. Beszélt a díjmentes előtörlesztés lehetőségéről is.
Az Eurostat frissen publikált számai szerint van egy mutató, amelyben Magyarország vezet az EU-ban: a magyarok kezében van a legtöbb államadósság, bár a koronavírus itt is éreztette hatását.
A törlesztési moratórium alatti időszakban is kamat rakódik a vissza nem fizetett hitelre. Ezt a futamidő megnyújtásával évente egyenlő részletekben lehet majd visszafizetni (nem tőkésítik), s a havi törlesztő is megegyezik a fizetési stop elrendelésekor számítottal. Aki viszont nem szeretne több kamatot visszafizetni és anyagi helyzete megengedi, annak érdemes minél hamarabb ismét megkezdenie hitele törlesztését - írja az MNB közleményében.
Nem történt érdemi változás a lakáshitelek kamatában és várható törlesztőrészletében decemberről januárra. A személyi hiteleknél azonban annál jelentősebb események zajlanak: a THM-plafon megszűnése miatt némi drágulás következett be, emellett kezdenek megjelenni a piacon az átlagnál olcsóbb minősített fogyasztóbarát termékek is. Megnéztük, mit ajánlanak most a bankok a lakáshitelt vagy személyi kölcsönt felvenni szándékozóknak, személyre szabott kalkulációhoz pedig a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk.
Augusztusban 3,9% volt az áremelkedés mértéke éves alapon Magyarországon, ha tartósan marad ez a magas inflációs környezet, csekély reálhozamot várhatunk a szuperállampapírtól. Sőt, ha az infláció éves átlagban 3,55% felett alakul, jobban megéri jövőre 5 éves inflációkövető Prémium Magyar Állampapírt venni.
Magyarország az élmezőnyben volt a tízéves állampapírhozam csökkenését tekintve 2012 és 2019 között, részben ennek köszönhetően csak Írországban és Görögországban csökkent nagyobb arányban az állam GDP-arános a kamatkiadása, mint nálunk – olvasható az OECD friss kiadványában. Mindez azt jelenti, hogy évente több százmilliárd forintot spórol meg a költségvetés, illetve az elemzés arra is rámutat, miért lépett el a hosszabb kötvények felé Magyarország.
Egyre nagyobb hitelösszeg, egyre hosszabb futamidő, egyre magasabb eladósodás, egyre biztonságosabb kamatperiódus - címszavakban így vesznek fel lakáshitelt manapság a magyarok. A kamatszint, az új lakások térnyerése szempontjából viszont nem látunk további előrelépést az utóbbi hónapokban. A KSH, az MNB és a Duna House adatai alapján 13 ábrán mutatjuk be a hazai lakáshitelpiac aktuális helyzetét.
Nem látunk olyan veszélyt, hogy jelentősen visszaesne a kkv-hitelezés a Növekedési Hitelprogram március végi kivezetésével, de az átállást kiemelten figyelni fogja a Magyar Nemzeti Bank - jelezte az intézmény alelnöke a Világgazdaság mai konferenciáján. Nagy Márton szerint annál zökkenőmentesebb lesz az átállás, minél inkább hosszú futamidejű és lehetőleg fix kamatokú hiteleket nyújtanak a bankok, és erre érdemes törekedniük - tette hozzá. Az alelnök újra elmondta, hogy az MNB megítélése szerint idén sincs szükség állami devizakötvény kibocsátására külföldön, és ez segíti, hogy még tovább tudjon csökkenni az államadósság devizaaránya. Nagy Márton a konferencia keretében után rögtönzött sajtótájékoztatót is tartott:
Január 20-án ismét leteheti az elnöki esküt.
Jelentős az emberveszteség.
A Pentagon szerint a kínai hadsereggel működnek együtt a lajstromba vett cégek.
A kis kudarc ellenére optimisták maradnak.
Sikeres túszcserére került sor.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.