Erasmus-pénzek: a modellváltó egyetemeket csak feltételesen támogatta a Tempus

Erasmus-pénzek: a modellváltó egyetemeket csak feltételesen támogatta a Tempus

A magyarországi Erasmus-pénzek kiosztásáról döntő Tempus Közalapítvány (TKA) kuratóriuma csak feltételesen tudta támogatni a közérdekű vagyonkezelő alapítványok által fenntartott egyetemek Erasmus-pályázatait – írja a hvg.hu. A 2024 őszi félévében induló hallgatói csereprogramokról velük csak akkor tudnak majd szerződést kötni, ha arra az Európai Bizottság november 23-ig engedélyt ad. A nem modellváltó egyetemekre nem érvényes a korlátozás.

Kényes döntés születik csütörtökön az Erasmus-pénzek ügyében

Kényes döntés születik csütörtökön az Erasmus-pénzek ügyében

Márciusban az összes, tehát a modellváltott, magyarországi egyetem beadta az Erasmus+ pályázatát a Tempus Közalapítványhoz, amely holnap, csütörtökön dönt arról, hogy mely intézményeknek mennyi pénzt juttat a hallgatói mobilitási programra a 2024 őszétől induló tanévre – tudta meg a hvg.hu.

Uniós pénzvita: teljesíti a Bizottság egyik kérését a kormány, az EP-vizsgálódásra is reagáltak

Uniós pénzvita: teljesíti a Bizottság egyik kérését a kormány, az EP-vizsgálódásra is reagáltak

Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrző Bizottságának vizsgálódelegációját fogadta szerdán, akikkel a magyar közbeszerzési rendszer irányítottságáról, valamint az uniós források felhasználásáról egyeztetett. Előző nap Johannes Hahnnal, az Európai Bizottság költségvetési és igazgatási ügyekért felelős biztosával próbálta tisztázni az Erasmus-ügy még nyitott kérdéseit. A miniszter a Portfolio-val most közölte, hogy a Bizottság többszöri kérésére a jövő héten már egy kész jogszabálytervezetet küldenek Brüsszelbe. Ez közelebb hozhatja a közérdekű vagyonkezelő alapítványok ügyének rendezését.

Nem várt akadályba ütközhet a kormány, a forrásvesztés sem kizárt

Nem várt akadályba ütközhet a kormány, a forrásvesztés sem kizárt

Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai műsora. A mai adás első részében szó volt arról, hogy a magyar kormánynak sikerült kettős csapdába lavíroznia magát az Erasmus+ és Horizont ügyében. Az ellenállás pedig még tényleges forrásvesztéssel is végződhet. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio uniós ügyekért felelős elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében arról beszéltünk, hogy hamarosan kihirdethetik az európai kriptovaluta piacot egységesen szabályozó rendeletet, amelyet az egész szektor nagyon vár, ugyanis nagyban növeli a bizalmat a jelenleg alulszabályozott területen. Ezzel kapcsolatban Turzó Ádám, a Portfolio pénzügyi divíziójának informatika és fintech területért felelős elemzője volt a vendégünk.

Még megmenthetők nyárig az EU-pénzek az Erasmus-ügyben

Még megmenthetők nyárig az EU-pénzek az Erasmus-ügyben

Ha a nyár elejéig rendeződik Brüsszel és Budapest vitája, akkor az alapítványi egyetemek veszteség nélkül megúszhatják a tavaly decemberben elrendelt pénzügyi szankciót – írja pontosított brüsszeli információira hivatkozva a Népszava.

Tragédia, mit bukhatnak a modellváltott magyar egyetemek – van élet az EU-n kívül, de mégis milyen?

Tragédia, mit bukhatnak a modellváltott magyar egyetemek – van élet az EU-n kívül, de mégis milyen?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki műsora. A mai adásban azt jártuk körbe, hogy milyen szerepe van a Horizon Europe és az Erasmus programoknak a hazai tudományos, egyetemi ökoszisztémában. Ezek azok a programok, amelyektől a közérdekű vagyonkezelő alapítványok fenntartásába került, úgynevezett modellváltott egyetemek hallgatói és oktatói a jelen állás szerint elesnének, mivel az EU problémásnak tartja, hogy a fenntartó alapítványok kuratóriumában sok magas rangú kormányzati politikus ül. Az érintett egyetemek között van a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweiss Egyetem és a nagy vidéki kutatóegyetemek is. A Horizon Europe és az Erasmus programok egyetemi életben betöltött szerepével kapcsolatban a műsorban vendégünk volt Levendovszky János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese, valamint Acsády László agykutató is.

Navracsics Tibor az EU illetékeseivel akarja tisztázni az Erasmus-program ügyét

Navracsics Tibor az EU illetékeseivel akarja tisztázni az Erasmus-program ügyét

Levélben fordult Navracsics Tibor területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter az Európai Bizottság (EB) két biztosához az Erasmus+ programmal kapcsolatos pénzek ügyében – írja az Index a miniszternek a Karc FM számára adott interjúja alapján. Közben a HÖOK közleményt adott ki a kérdésben, hangsúlyozva, hogy Erasmus+ nélkül a magyar felsőoktatás elképzelhetetlen.

Ezen múlik, hogy mi lesz az Erasmus+ pénzekkel

Ezen múlik, hogy mi lesz az Erasmus+ pénzekkel

Tegnap már beszámoltunk róla, hogy a Magyarországgal szembeni jogállamisági/feltételességi eljárás nyomán a tagállami pénzügyminiszterek nemcsak 6,35 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrás blokkolásáról döntöttek még december közepén, hanem arról is, hogy az összeférhetetlenségi problémák miatt megtiltották a közérdekű vagyonkezelő alapítványok irányításával működő felsőoktatási intézményekkel az EU-pénzes kötelezettségvállalásokat. Az EB saját kezdeményezésére, Magyarország kérésére vagy legkésőbb egy évvel az intézkedések elfogadását követően újraértékelheti a helyzetet és javasolhatja az intézkedések megszüntetését, amennyiben az aggályok orvoslására benyújtott új korrekciós intézkedések megfelelőnek bizonyulnak.

Fajsúlyos vitába keveredett a kormány Brüsszellel – Mi lesz az Erasmus+ pénzekkel?

Fajsúlyos vitába keveredett a kormány Brüsszellel – Mi lesz az Erasmus+ pénzekkel?

Idén is zavartalanul valósulhatnak meg az Erasmus+ programjai – hangsúlyozta hétfőn kora este a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-n megjelent közleményben. Ezt azután adták ki, hogy a Népszava reggel megírta: az Európai Bizottság levélben tájékoztatta az illetékeseket arról, hogy 2022. december 15. után nem lehet EU-pénzből új kötelezettségvállalást kötni a közérdekű vagyonkezelő alapítványok irányításával működő felsőoktatási intézményekkel és ez a blokkolás az Erasmus+ pénzeket, illetve a kutatási és innovációs keretprogramot tartalmazó Horizont Európát is érinti. A látszólagos ellentmondást az oldja fel, hogy az idei Erasmus+ programokról már korábban megszülethetett a kötelezettségvállalás, Navracsics Tibor uniós fejlesztésekért felelős tárca nélküli miniszter ezért félreértésről és a tisztázó tárgyalások szükségességéről beszélt az RTL Hiradónak, a KIM közleménye pedig azt hangsúlyozta, hogy nem fogadják el a brüsszeli döntést. A Portfolio információi szerint csupán a felzárkóztatási EU-pénzeken belül mintegy 2 milliárd eurónyi forrás kifizetését blokkolja az alapítványokkal kapcsolatos összeférhetetlenségi probléma és ezen felül értendők még az erasmusos és horizontos források, így tehát tényleg fajsúlyos vitáról van szó, amit a KIM közleményének ígérete szerint március közepére remélhetőleg tisztázni tudnak a felek.

Bukhatják az Erasmust az átalakított magyar egyetemek

Bukhatják az Erasmust az átalakított magyar egyetemek

Nem kaphatnak friss támogatásokat az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ együttműködési és oktatási csereprogramból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból azok a magyarországi oktatási intézmények, amelyek közérdekű vagyonkezelő alapítványi formában működnek vagy amelyeket ilyen alapítványok tartanak fenn – értesült a Népszava.

Rekord összegre lehet pályázni az Erasmus+ programban

Rekord összegre lehet pályázni az Erasmus+ programban

Az Európai Unió 2021-2027 közötti költségvetési ciklusának elindulásával az Erasmus+ program is új szakaszba lépett. A program megvalósítására uniós szinten több mint 28 milliárd eurós forrást biztosítanak. A magyar pályázók számára várhatóan mintegy 52 millió euró (18 milliárd forint) pályázati keret lesz elérhető 2021-ben. Magyarország eddig is eredményesen vett részt az Erasmus+ programban, mostantól pedig még többen kapcsolódhatnak be nemzetközi együttműködési és mobilitási projektekbe.

Idén már 21 ezer magyar vesz részt az EU legnépszerűbb programjában

A Tempus Közalapítvány adatai szerint az idén összesen 16 milliárd forintból utaztak a hazai hallgatók és oktatók az Európai Unió legnagyobb mobilitási programja, az Erasmus+ keretében, ami 15 százalékkal több a tavalyi összegnél és összesen 21 ezer résztvevő támogatására volt elég – írja a Magyar Nemzet.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Csatába indult az elit Viharhadtest – Most aztán komoly ellenfélre talált Ukrajna?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.