A Magyar Energiakereskedők Szövetsége (MEKSZ) elnöksége egyhangú döntéssel Dr. Boross Norbertet választotta meg a földgáz- és villamos energia szektor kereskedelmi vállalatait tömörítő szakmai szövetség elnökéül, aki 2024. október 1-jétől tölti be a tisztséget – közölte a MEKSZ.
Egyre erősödik az igény a vállalatok részéről, hogy a zöldenergia-szükségletüket minél hitelesebb forrásból szerezzék be, sőt a saját eszközeikkel támogassák is a megújuló energia beruházásokat. Az utóbbi években rendkívül volatilissé váló energiapiacon mind termelői, mind vásárlói oldalon nagy biztonságot jelenthet a kiszámítható, hosszú távon stabil árazás, de ehhez az erre specializálódott energiakereskedőre és némi kompromisszumkészségre is szükség van. A nagyvállalati fogyasztók és a zöldenergia-termelők számára egyaránt megoldást jelenthet egy akár 10 évre fixált baseload (zsinór) árazású direkt (zöld)energiaellátási szerződés, amit a magyar piacon szinte egyedüliként csak az Axpo energiakereskedő vállalat tud biztosítani. A Portfolio Hornyák Pétert, a Axpo Energy Romania magyarországi irodájának vezetőjét kérdezte a cPPA szerződéses konstrukció részleteiről, az energiakereskedők szerepének változásáról, és a Jabil magyarországi üzemeinek zöldenergia-ellátásáról.
Reménykedtem benne hogy a magyar sajtó nem fogja átvenni a Bruegel intézet egy hónapja kiadott jelentését az európai energiapiacok működéséről. Alábecsültem a Portfolio éberségét – a múlt héten jelent meg egy remek összefoglaló a Bruegel tanulmányáról. Mint közgazdasági elméleti dokumentum, az eredeti jelentés kiváló, gyakorlati szempontból azonban sajnos néhány felvetése félreérthető. Ez azért veszélyes, mert az európai energiaszabályozás jelen pillanatában minden félreértés a piac ellen dolgozik. A szabályozó testületek Csiperózsika álmukat alusszák, a politikusok hárítanak ("... van független EU és nemzeti regulátor is, Őket tessék keresni ..."). Ha mégis valami zavar kerül a rendszerbe (és sajnos a fenti Bruegel elemzés egy ilyen potenciális zavar lehet), akkor annak a vége rendszerint az, hogy a liberalizált piac nem működik, tessék mindent visszaállamosítani.
Egyhangú támogatás jött ma létre az uniós tagállamok között egy új rendelet, amely a nagykereskedelmi energiapiacokon a manipuláció kivédését szolgálja az ACER megerősítésével, illetve a harmadik országokbeli energiakereskedőkre vonatkozó szigorúbb szabályokkal – derült ki a tagállamokat tömörítő Tanács közleményéből.
Az előzetesen becsült 40 milliárd forint helyett végül 36 milliárd forintnál kevesebbet költött a kormány arra, hogy három kijelölt gazdasági szektorban a 200 euró/MWh feletti áramár szerződéseket kiegészítse – jelentette be szerda reggel az Energiaügyi Minisztérium a 10%-os spórolás tényét. A vállalatok áram- és gázbeszerzési szerződéseinek aktualitásairól és az ár kilátásokról részletesen szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján.
Elfogadta a napelemes szervezetek javaslatát az Energiaügyi Minisztérium, és 2024-től lehetőség lesz a lakossági napelemes bruttó elszámolási rendszerben arra, hogy az 5 forintos garantált árnál magasabb áron is el lehessen adni a villamos energiát a piaci kereskedők felé, de ennek a gyakorlati megvalósításához még számos jogi és technikai akadályt is le kell küzdeni – derült ki a Portfolio szakmai körképéből.
Az egyeztetés nélkül bevezetett új bolgár gázpiaci „energia-hozzájárulást” nagyon nehéz beszedni, illetve nem kívánt súlyos következményekhez vezethet, akár leállhatnak a gázszállítások Bulgária, Szerbia, illetve Magyarország felé, ezért egy működőképes rendszer kidolgozásáig az intézkedés elhalasztását kéri az Energiakereskedők Európai Szövetsége – derült ki abból a két levélből, amely két különböző forrásból a Portfolio birtokába jutott. Az egyik levéltervezetet a bolgár energiaügyi minisztériumnak címezték, a másik levelet már el is küldték az Európai Bizottság energiaügyi és kereskedelmi főigazgatóságainak október 19-én. Bár a két levél tartalma nagyon hasonló, az érvelésben lényes különbségek is felfedezhetők.
Az utóbbi hetekben csökkennek a tőzsdei gáz- és áramárak, ami örvendetes, de sok kérdést felvet az alapvetően fix árakra vágyó energiafelhasználóknál, így már most érdemes elkezdenie beszélgetni egymással az energiabeszerzőknek és a kereskedőknek, hogy megfelelő gáz- és áramszerződések születhessenek a 2023-2024-es szezonra. Éppen ebben segít a Portfolio új, félnapos konferenciája, a Vállalati Energiabeszerzés 2023, amelyen a legfontosabb szakmai információkat és gyakorlati tapasztalatokat gyűjtjük egy csokorba mind az energiafelhasználók, mind a kereskedők, mind a tanácsadók oldaláról. Regisztráljon már most a 2023. április 18-án sorra kerülő rendezvényünkre!
Súlyos helyzet rajzolódik ki a 2-10 MWh éves áramfogyasztással rendelkező kis- és középvállalati körben a 24.hu körképe alapján, mert számos cégnek vagy nincs még az idei évre érvényes áramvásárlási szerződése és így fenyegeti a február 15-i kikapcsolási határidő, vagy beleragadt egy magas áron akár több évre kényszerből megkötött fix áras szerződésbe, ami így komoly versenyhátrányba löki a rugalmas szerződéssel rendelkező hazai és külföldi cégekhez képest. A témáról a Portfolio jövő keddi energiapiaci szakmai rendezvényén is szó lesz, további részletek itt érhetők el.
A hazai cégvilág az energiakrízis nyomán nemcsak egekbe emelkedő energiaszámlákkal szembesül, hanem azzal is, hogy az energiakereskedő cégek a likviditáshiányos helyzetből fakadó egyre nagyobb kockázataikat elkezdték rájuk áthárítani. Az állam ezt a problémát felismerve avatkozott be, és ebből a 2 szereplős modellből 4 szereplős modellt csinált Lóga Máté, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkárának elmondása szerint: az energiakereskedő cégek így könnyebben jutnak hitelkerethez, egy 800 milliárd forint keretösszegű állami kezességvállalási programon keresztül.
Sürgős lépésekre van szükség annak érdekében, hogy az energiaársokk miatt megnövekedő óvadékkövetelmények okozta - energiakereskedőket érintő - likviditási nyomást szabályozói intézkedésekkel is csökkenteni tudjuk, máskülönben a végfogyasztók ellátásbiztonsága kerülhet veszélybe - mondta el Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese az Energiaszabályozók Európai Tanácsa (CEER) és az Energiaszabályozók Európai Uniós Együttműködési Ügynöksége (ACER) prágai ülésein.
Egyesül az E.ON Hungária Csoporthoz tartozó három villamosenergia- és földgázkereskedelmi vállalat, 2022. szeptember 30-án az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiakereskedő és az ELMŰ-ÉMÁSZ Energiaszolgáltató jogutódlással beolvad az E.ON Energiamegoldások-ba. 2022. október 1-jétől az érintett versenypiaci ügyfelek energiakereskedője az E.ON Energiamegoldások lesz. A változás a szerződéseket nem érinti, szeptember első napjaiban minden érintett ügyfél levélben kap közvetlen és részletes tájékoztatást az őt érintő változásokról és teendőkről.
A rendkívüli magasságokba emelkedő tőzsdei gáz- és áramárak mellett sokkoló gáz- és áramár ajánlatokat kapnak a magyarországi cégek a kereskedőktől, hiszen közeleg az új gázév októberi kezdete, illetve augusztus 1-től kikerült a kkv-kör jelentős része a rezsicsökkentéssel védett körből – mutat rá a Telex körképe.
A nagy európai energiakereskedők több százmillió dolláros veszteséget könyvelnek el, miközben igyekeznek kezelni a cseppfolyósított földgáz-ellátási hiányt. Az elmúlt időszakban több üzemzavar is akadályozta az európai tárolók feltöltésére irányuló erőfeszítéseket a téli fűtési szezon előtt - írta meg a Reuters.
Miután ma reggeltől felmondták a Győr-Szol Zrt. földgáz-ellátási szerződését, arról hozott ma délután határozatot a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH), hogy 7 napig a biztonsági földgázkészletből kapjon gázt a cég a távhővel fűtött 25 ezer lakás zavartalan ellátása érdekében. Az egyelőre nagy kérdés, hogy mi lesz a 7 napos határidő után.
Az energiakereskedő JAS Zrt. céges ügyfeleinek egy része hétfőn, közvetlenül azelőtt került vissza a JAS-hoz, hogy az ideiglenesen áramot szolgáltató cégek kikapcsolták volna őket a rendszerből – tudta meg a G7, amely a szövevényes ügy megfejtését is megírta. Ez arra utal, hogy durva sztorik zajlanak mostanában enregiakereskedői és reálgazdasági termelő cégek körében amiatt, hogy elszálltak a tőzsdei áram- és gázárak, és a fedezetlen energiakereskedői piaci pozíciókat egy feltételezett jogi kiskapu segítségével igyekeznek bezárni. Ezzel ők várhatóan elkerülik a csődöt, de nem lehet kizárni, hogy lesznek, akik mégis bedőlnek, az viszont egyre biztosabb, hogy a masszív áremelkedés reálgazdasági termelő-szolgáltató cégekre áthárítása szintén tovagyűrűző hatásokat okoz még.
Kihirdette a kormány a közlönyben azt is, hogy kiknek nem kell jövőre extraprofitadót fizetnie.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A volt ukrán főparancsnok is megszólalt a kialakult helyzetről.
Határozott nemzetközi fellépést sürget az ukrán elnök.
Jelentős késéseket okoz az időjárás.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?