Rekordalacsony volt tavaly a házasságok száma Kínában, miközben a pekingi vezetés folyamatosan igyekszik népszerűsíteni a gyermekvállalást a társadalom elöregedése miatt – írja a CNN.
Tavaly 77 500 gyermek jött világra, 9,1%-kal kevesebb, mint az előző évben. Amióta rendelkezésre állnak adatok, sosem született 80 ezernél kevesebb gyerek Magyarországon, vagyis új történelmi mélypontra süllyedt a születésszám. Ebben a szülőképes korú nők számának csökkenése mellett a gyerekvállalási kedv csökkenése is szerepet játszott: a teljes termékenységi arányszám egy nőre becsült értéke 1,38-ra csökkent az egy évvel korábbi 1,51-ről. Ez az utóbbi 11 év legkisebb adata. Az alacsony születésszám miatt a tavalyi népességfogyás az első nyers becslés alapján 50 ezer fő, a 2021-es, tragikus járványévet leszámítva szintén történelmi mélypontot jelent, egy zalaegeszegnyi lakossággal lettünk kevesebben.
Kína gazdasága egyre több problémával küzd. Az országot lejtőre taszító 3D problémakörre (demográfia; debt, azaz adósság; decoupling, azaz leválás az Egyesült Államokról) egyszerűen nincs rövid távú megoldás. Nem nehéz párhuzamot vonni Kína jelenlegi és Japán korábbi, az ingatlanbuborék kipukkadása utáni deflációs helyzete között. A nagy kérdés ezek alapján az, hogy mi vár az országra?
Németország lakosainak száma tavaly 100 ezer fővel 83,6 millióra emelkedett, miközben a nettó bevándorlás 34 százalékkal csökkent – közölték csütörtökön a hatóságok.
A munkaképes korú lakosság csökkenése fokozott nyomást gyakorol az európai munkaerőpiacokra, a közpénzekre, az uniós tagállamok szociális jóléti és nyugdíjrendszereire, a gazdasági termelékenységre, és negatív hatással van Európa versenyképességére nézve - hangsúlyozta Dubravka Suica uniós biztos szerdán Strasbourgban az Európai Parlamentben.
Donald Trumpot január 20-án másodszor is beiktatták amerikai elnöknek, ez pedig gyökeres változást hozhat az ukrajnai háború menetében. A világ vezetői az utóbbi hetekben már egyre többször beszéltek egy lehetséges békéről, és erre Moszkva is nyitottnak mutatkozik. Az egyik legnagyobb kérdést az jelenti, hogy a harcok esetleges befejezését követően mi lesz a sorsa annak a több millió embernek, akik úgy döntöttek, hogy inkább elmenekülnek az országból.
Egy új felmérés szerint az ukrán lakosság 21 százaléka külföldre költözne, amennyiben feloldanák a háború miatt bevezetett utazási korlátozásokat – írja a The Kyiv Independent.
A szerdán közzétett kormányzati adatok szerint kilenc év után először emelkedett tavaly a születések száma Dél-Koreában, miután a koronavírus-járvány miatt elhalasztott esküvők megtartásával jelentősen nőtt a házasságkötések száma.
A Kínai Kommunista Párt központi bizottsága és az Államtanács által hétfőn kiadott első idei akcióterv értelmében 2035-ig szeretne "erős oktatási nagyhatalommá" válni - jelentette a kínai állami média.
Hétfőn másodjára is leteszi elnöki esküjét Donald Trump, a republikánus zászlóvivő aznap négy év kihagyás után visszaülhet az Ovális Irodába. A volt ingatlanmágnás novemberben lesöpörte a pályáról a demokratákat a csatatérállamokban, ám a legtöbb elemző egyetért abban, hogy ha Joe Biden leköszönő elnök nem adta volna át a stafétát alelnökének, Kamala Harrisnek, akkor dominóként dőlhettek volna le a demokrata bástyának tartott, úgynevezett "kék" államok is. Egy nemrég megjelent térkép azonban arról tanúskodik, hogy a republikánusok nemcsak tavalyi győzelmük miatt tekinthetnek reménytelien a jövőbe: a 2030-as évektől ugyanis még könnyebb lehet számukra az elnökség bezsebelése, ezzel pedig Donald Trump örökségének bebetonozása, illetve folytatása is.
A német gazdaság válsága adja a februárban esedékes választás előtti kampány fő témáját. A kancellári poszt várományosa, Freidrich Merz ígéreteiben látványosan visszatükröződnek a német gazdaság problémái, a gazdaságpolitikai programja első látásra sokat ígér: alapavetően piacpárti fordulat várható az országban egy CDU-vezette kormánytól, hasonló reformok pedig már sok ország esetén bizonyították növekedésösztönző hatásukat. Ezzel együtt a szkepticizmus is indokolt: mind belső, mind a külső nehézségek akadályozhatják a jövőbeli kormány gazdaságpolitikai programjának végrehajtását, így a nagy ígéretekből végül nagy csalódás lehet. Mindenesetre a német fejleményeket fontos lesz szorosan követni, hiszen nem egyedül Németország szenved strukturális nehézségektől, a fejlemények így komoly tanulsággal szolgálhatnak egész Európa számára.
Az ukrajnai háború esetleges lezárása új kihívások elé állíthatja a kelet-európai országokat, különösen a munkaerőpiac és a gazdasági növekedés terén. A régió, amely jelenleg az Európai Unióba menekült ukránok többségének ad otthont, a béke esetén elvándorlással szembesülhet, ami tovább fokozhatja a már amúgy is feszült munkaerőpiaci helyzetet és az inflációs nyomást - állapítja meg elemzésében a Reuters.
Az elmúlt pár évben a demográfusok szinte csak kapkodják a fejüket, ha a dél-koreai folyamatokról van szó, mivel az ország olyan adatokat produkál, amelyek ezt megelőzően szinte teljesen elképzelhetetlenek voltak békés időszakban. A helyzet azért különösen érdekes, mivel a távol-keleti ország a világ egyik legfejlettebb hatalma: magas az egy főre jutó GDP, fejlett az ipar, modern és versenyképes az oktatási rendszer. A szép számok mögött viszont egy olyan társadalmi összeomlás kezd kirajzolódni, amelyben éppen a remek gazdasági eredményeknek van kimagasló szerepe.
A Morgan Stanley 2021 óta csinál tematikus elemzéseket, és egy friss anyagukból kiderült 2025-re vonatkozóan mely fő témák alakíthatják a piacokat. Az elemzés nem konkrét befektetési ajánlásokról szól, inkább gondolatébresztőként szolgálhat, hogy mely témák mentén lehet érdemes gondolkodniuk a befektetőknek.
2025 januárjában vezették be a bankok a munkáshitelt, amellyel a diplomával nem rendelkező, felsőoktatási tanulmányt nem folytató fiatalok pályakezdését segíti a kormány. Legfeljebb 4 millió forint kamatmentes hitelt vehetnek fel így a 17 és 26 év közötti fiatalok maximum 10 éves futamidővel, ami a 0,5%-os kezességvállalási díjjal együtt 35 ezer forintos havi törlesztőrészletet jelent. A hitelfelvevő nők még részleges vagy teljes tartozás-elengedést is kapnak, ha legalább 2 gyermeket vállalnak, és 180 napon belül „lejelentik” a gyermeket. Munkáshitel 2025: mutatjuk a tudnivalókat!
A világ fejlett gazdaságainak jelentős kihívásokkal kell szembenézniük a következő évtizedekben a csökkenő születési ráták miatt. Egy friss McKinsey-jelentés szerint a termelékenység drasztikus növelésére lesz szükség ahhoz, hogy fenntartsák az életszínvonal eddigi javulását - írta meg a Financial Times.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.