Egy elemző előrejelzése szerint a geopolitikai feszültségek és egyes rendszerszintű tényezők hatására az arany ára egy éven belül elérheti az unciánkénti 2600 dollárt, miután a nemesfém idén már többször is új rekordmagasságokat ért el - írja a CNBC. A szakember felhívta a lehetőségét egy esetleges eseményre, ami ha bekövetkezik, az komoly ralit indíthat el a nemesfémnél. .
Egyre népszerűbb a kínaiak körében az arany, miután a helyi befektetők után már a lakosság is menedekét keres, látva az ingatlan- és részvénypiacán zajló eseményeket. Emellett pedig a központi bank is egyre nagyobb tételben halmozza a sárga nemesfémet - derült ki a Arany Világtanács (WGC) legfrissebb jelentéséből.
Az amerikai kamatvágásokkal kapcsolatos várakozások, az egyre aktívabb jegybanki vásárlások és a geopolitikai kockázatok felerősödése is kellett ahhoz, hogy az arany jegyzése történelmi csúcsra emelkedjen a hónap elején, és egy úgynevezett „füles csésze” elnevezésű technikai alakzat azt sugallja, hogy ez csak a kezdet. Többek között erről is szó volt a Conclude Zrt. által szervezett Budapesti Nemesfémkonferencián, ahol nemzetközi szakértők vitatták meg milyen szerepet tölthet be az arany a jövő pénzügyi rendszerében, milyen technológia innovációk mentén digitalizálható a nemesfém, de olyan technikai kérdésekre is választ kaptak a résztvevők, hogyan oldható meg biztonságosan a tárolás, például volt svájci katonai bunkerekben, vagy hogyan válhatnak majd nyomon követhetővé az aranyrudak a transzparencia igényének megfelelve.
Több jel is arra mutat, hogy az arany árfolyamában jelentős emelkedés veheti hamarosan kezdetét, de miközben a befektetők többsége a dollár árfolyamát és a FED kamatpolitikáját figyeli, addig a nemesfémkereskedéssel foglalkozó Conclude Zrt. szakértői szerint számos olyan geopolitikai és rendszerkockázati veszély is fenyeget, amely miatt az elkövetkezendő években nem annyira az árfolyamnyereségen, mint inkább a vagyonmegőrzésen lesz a hangsúly.
Amíg korábban egyértelműen London volt az aranykereskedelem központja, addig mára jól látszik, ahogy Moszkva, India és Sanghaj egyre nagyobb szerepre törekszik és saját aranystandardokat dolgoznak ki – a London Bullion Market Association által kiadott Good Delivery standarddal összhangban – amelynek köszönhetően a BRICS-országok – és számos el nem kötelezett ország – nemesfémkereskedelme ezekre a tőzsdékre vándorolhat át, miközben egyre inkább megrendül a bizalom a különböző nemzeti devizákban, ami az arany jelentős felértékelődésével járhat. A Portfolio Business podcast új adásában a nemesfém kereskedelemmel foglalkozó Conclude Zrt. szakértői beszélnek az arany várható árfolyamáról, az átalakuló pénzügyi rendszerben várható szerepéről, és hogy miért nem auditálták a FED aranykészletét 70 éve.
Az arany hosszú távú grafikonján alakul egy markáns technikai alakzat, az un. „füles csésze”, ami azt mutatja, hogy nagy árfolyam emelkedés veheti hamarosan kezdetét, de Juhász Gergely a nemesfém kereskedelemmel foglalkozó Conclude Zrt. vezérigazgatója szerint a jelen helyzetben az arany vagyonmegőrzésben betöltött szerepe sokkal fontosabb, mint az árfolyam spekuláció. Juhász szerint sokan nem vesznek tudomást róla, hogy előszobájában vagyunk a pénzügyi rendszer egy olyan szintű átalakulásának, amelyben kulcsszerepet kaphat az arany. A szakember a Portfolio-nak adott interjúban arra is felhívta a figyelmet, hogy azok viszont könnyen megégethetik magukat, akik különböző aranyfedezetű értékpapíroktól (például ETF-ek) várják a vagyonbiztonságot a kézbe vehető, fizikai aranyrudak és érmék helyett.
Egy hónappal ezelőtt egy titokzatos vásárló mintegy 300 tonna aranyat vásárolt, ami nagyjából háromnegyede a harmadik negyedévben a központi bankok 399 tonnás rekord mennyiségű aranyvásárlásának. Mostanra egyre világosabbá válik, hogy ki lehetett ez a titokzatos szereplő - írja a ZeroHedge.
Ha eddig a részvényalapokra mondtuk azt, hogy ezzel a befektetéssel nem lehetett melléfogni tavaly, akkor ez hatványozottan igaz a legtöbb árupiaci alapra is. A nyersanyagpiacra befektető magyar alapok ugyanis tavaly 20% feletti hozammal büszkélkedhettek, sőt, 30-50% körüli hozamok is repkedtek, egyedül az aranyba fektető alapok gyengélkedtek. A legnagyobb árupiaci alap az OTP Föld Kincsei, amely a kategória kezelt vagyonának 62%-át adja.
Ha eddig a részvényalapokra mondtuk azt, hogy ezzel a befektetéssel nem lehetett melléfogni idén, akkor ez hatványozottan igaz egyes árupiaci alapokra is. A nyersanyagpiacra befektető magyar alapok ugyanis az év első felében 20% feletti hozammal büszkélkedhettek, egyedül az aranyba fektető alapok gyengélkedtek. A legnagyobb árupiaci alap az OTP Föld Kincsei, amely a kategória kezelt vagyonának 64%-át adja.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Nem egyszeri eset volt a „teszt”.
Elindulhat jövőre a fellendülés?
Egyik fő feladata a vámpolitika szigorításának kidolgozása lesz.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.