A német vegyipari óriás, a BASF, komoly döntés előtt áll: törölheti az elektromos járművek (EV) szegmensének visszaesése közepette az akkumulátor-alapanyagok globális gyártási hálózatának kiépítésére irányuló jelentős beruházási terveit – derül ki a cég szóvivőjével a WirtschaftsWoche című hetilapnak adott nyilatkozatból.
Az ácsi katódgyár építése hivatalosan megkezdődött, miután a Bamo Technology Hungary Kft. megszerezte az összes szükséges engedélyt. A cég május 3-án kapta meg az egységes környezethasználati engedélyt, majd május 21-én az építési engedélyt, így indulhatott el a munka Ács határában - tudósított a Greenfo.
Májusban újra gyorsulni kezdett az infláció, nagyrészt a szolgáltatások átárazódása miatt, ugyanis sok cég az év elején érvényesíti áraiban a rendkívül magas, 2023-as fogyasztói árindexet. Az élelmiszerek ára mindeközben mérsékelten emelkedik, amelyben szerepe van annak is, hogy sok alapvető termék ára csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Ide tartoznak részben azok, a korábban árstopos termékek is, amelyeket továbbra sem lehetett a beszerzési árnál drágábban adni májusban.
Kína 2013-ban hirdette meg az egész világ átformálását megcélzó Övezet és Út kezdeményezést (BRI), amely valóban szignifikáns változásokat hozott a globális erőviszonyokban. A projekt azóta tulajdonképpen egy minta, viszonyulási pont is lett, mivel a különböző hatalmak egyre-másra jelentik be a vetélytársnak szánt beruházásokat. A kezdeményezésnek most új kihívója lett, amely ráadásul éppen a keleti nagyhatalom totális megkerülését célozza.
Az Európai Unió és Kína közötti gazdasági kapcsolatok az utóbbi években egyre feszültebbé váltak, különösen az elektromos járművek estében, amit jelez, hogy egy szubvenciós vizsgálat után 17,1% és 38,1% közötti büntetővámot vetettek ki az ázsiai országból érkező importra. Azonban zajlanak uniós eljárások a napelem- és szélturbinapiacon is, továbbá Brüsszel a szabadalmak védelménél és a fejlett technológiai eszközök exportjánál is korlátozásokra készül. Hamarosan pedig az akkumulátoripar is célkeresztbe kerülhet. Egyelőre Brüsszel még csak jelzésértékű lépéseket tett, a valódi keménykedés csak most jöhet.
Javier Milei argentin elnök a héten a világ legnagyobb technológiai vállalatainak vezetőivel találkozik, egy olyan Szilícium-völgyi körútra keretében, amelynek célja elemzők szerint valószínűleg az, hogy növelje nemzetközi elfogadottságát és népszerűsítse a dél-amerikai országot - számolt be róla a CNBC.
A Federal Reserve Bézs Könyv felmérése azt mutatja, hogy az amerikai gazdaság továbbra is bővül, de a cégek egyre pesszimistábbak a jövővel kapcsolatban. Továbbra is az infláció miatt aggódnak a leginkább. A Fed döntéshozói szorosan figyelik majd az aktivitás, a munkahelyek és az árnyomás alakulását, hogy eldönthessék, mikor kezdjék meg a kamatcsökkentési ciklust.
Átadták a Mol 1,3 milliárd euróból megvalósított tiszaújvárosi poliol komplexumát, amely évente mintegy 200 000 tonna poliolt állít majd elő. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója és Ilse Henne, a thyssenkrupp igazgatótanácsának tagja ünnepélyes keretek közt avatta fel a létesítményt. A projekt átadását megelőzően részt vettünk egy háttérbeszélgetésen, ahol a Mol vezetői fontos részleteket árultak el a gigaberuházással kapcsolatban.
A Tesla berlini üzemének bővítése ellen tüntetők összecsaptak a rendőrséggel, amikor megpróbálták megrohamozni a létesítményt. Az üzem bővítése környezeti aggályok miatt váltott ki ellenállást. A megmozduláson mintegy 800 résztvevő és legalább egy őrizetbe vétel volt.
8 és fél százalékkal esett az építőipar teljesítménye januárról februárra. Fél év alatt 15 ezer embert bocsátottak el a magyar húzóágazatból – mondta az Építési Vállalkozók Szakszövetségének elnöke az RTL Híradónak.
Exportrekord és 16 hónapja a legmagasabb import mellett tíz hónapja a legnagyobb külkereskedelmi deficitje alakult ki februárban az Egyesült Államoknak az U.S. Census Bureau, és U.S. Bureau of Economic Analysis statisztikai intézetek csütörtökön publikált kimutatása alapján.
A közelmúltban bekövetkezett tragikus kimenetelű spanyolországi, valamint a komoly anyagi kárt okozó hazai, visegrádi és etyeki tűzesetek felerősítették az épületek biztonságával kapcsolatos aggodalmakat. A PlanRadar szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a megfelelő jogszabályi környezet kialakítása és a tűzbiztos anyagok használata mellett a tervezési, kivitelezési és üzemeltetési folyamatok digitalizációja hatékony támogatást nyújthat a tűzesetek megelőzésére, a tragédiák elkerülésére.
Az építőipar az országok többségében az egyik legfontosabb iparág. Az EU-ban 2022-ben az építési piac termelési értéke 1768 milliárd euró volt, de a tavalyi év a becslések szerint már 2,5 százalékkal gyengébb lehetett ennél. Az egyes országok valós építőipari teljesítményéről sokat elárul az, ha a termelési értéket összevetjük az iparágban foglalkoztatottak számával. Az ÉVOSZ felméréséből kiderül, hogy Magyarországon nagyon alacsony az építőipar hatékonysága, de a szövetség szerint lehetne mit tenni azért, hogy javuljon az egy főre jutó teljesítmény.
A rendelésállomány alakulását látva az építőiparban 2024-ben is a termelés csökkenésére kell számítanunk. A fizetőképes kereslet minden alágazatban csökken, emellett kevesebb állami és önkormányzati megrendelésre lehet számítani. A magánszektornak ugyanakkor ez jó hír, mivel több lesz az elérhető szabad kapacitás. Hogy milyen kihívásokkal néz most szembe az építőipar, azt az ÉVOSZ felmérése alapján mutatjuk be, kiemelve azokat a javaslatokat, amiket a szövetség szerint az ágazat élénkítése érdekében meg kellene tenni.
Az elmúlt hónapokban többször is beszámoltunk arról, hogy a kakaó ára rekordmagasságba emelkedett. Ha eddig voltak is kétségeink afelől, hogy a csokoládégyártók lenyelik-e az áremelkedést, vagy áthárítják, most már nem kell találgatnunk: a világ egyik vezető csokigyártójának, a Lindtnek a bevétele és a profitja is nagyot emelkedett, nagyrészt azért, mert áthárították az alapanyagok áremelkedésének nagy részét.
A rendelésállományt és a cégek véleményét figyelembe véve az építőipar 2024-ben a termelés csökkenésére készül. Minden alágazatban a fizetőképes kereslet csökkenése várható, hangsúlyozta Koji László, az ÉVOSZ elnöke. Az idén kevesebb állami és önkormányzati megrendelésre lehet számítani. A magánszektornak ez ugyanakkor jó hír, hiszen több lesz az elérhető szabad kapacitás.
Washingtonnak adott a lehetőség, kérdés, élnek-e vele.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Dnyipró volt a célpont.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?