2018-ban átlagosan kevesebb adó és járulék terhelte a legfejlettebb gazdaságok lakóinak jövedelmét - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet évente összeállított Taxing Wages idei összeállításából. A részletekből az is kiolvasható: az egyedülálló munkavállalók adóéke Magyarországon csökkent az egyik legnagyobb mértékben tavaly, nemzetközi összehasonlításban azonban még mindig magas az így számolt adóterhelés.
Magyarország a 2016-os 39,3% után tavaly 38,4%-os adócentralizációs rátát mutatott fel, ezzel a legnagyobb mértékben nálunk csökkent az adóterhelés az EU-ban - derül ki az Eurostat mai jelentéséből. A mutató az unióban kissé nőtt, 41,2%-ról 41,4%-ra, vagyis a magyar terhelés átlag alatti. Ugyanakkor a közvetlen versenytársnak számító régiós országok között még mindig a magyar mutató a legmagasabb.
Az emberek egy negyedévet minden évben csak az államnak dolgoznak az OECD országokban - derült ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss kiadványából. A lista élén Belgium, Németország és Dánia végzett, miközben Chile és Mexikó lakói alig fizetnek adót és járulékot a fizetésük után. Magyarország már nincs a dobogón, de még azok közé az országok közé tartozik, ahol magas a munkára rakódó adóteher.
2016-hoz képest idén 12 nappal hamarabbra, július 5-re esik az adószabadság napja, vagyis a nap, amikortól a munkavállalók már saját maguknak, és nem az államnak keresik a pénzt. Azonban ezzel az EU-ban még így is a nagyon magas adóterheléssel jellemezhető országok közé tartozunk.
Tavaly a magyar állam keményebben adóztatott, mint Norvégia és Luxemburg, és a kelet-közép-európai régióban is mindenkinél magasabb az adóterhelésünk. Ráadásul az adók évről évre emelkednek: az utóbbi tíz évben az adócentralizáció növekedése az egyik legnagyobb volt az Európai Unió országai között.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?