A képviselőház elfogadta a Joe Biden elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök által javasolt adósságkorlátozási törvényt, amelynek célja a kormányzati kiadások ellenőrzése a 2024-es választásokig, és az USA esetleges fizetésképtelenségének elkerülése. Ezzel az USA hivatalosan is megúszta a fizetésképtelenséget.
A viszonylag nyugodt április után a májusi hónap sem tartogatott magában nagy veszélyeket, a befektetések piacát az amerikai hírek és a mesterséges intelligencia mozgatta leginkább. Az európai piac azonban még nincs teljesen biztonságban, egyre nő ugyanis annak az esélye, hogy a kontinens gazdasága recesszióba süllyed. A magyar piacon az MNB kamatcsökkentése volt a legjelentősebb esemény, kérdés azonban, hogy a jegybank hogyan fog hozzáállni a későbbi intézkedésekhez. A modellportfólióban tovább csökkent a pénzpiaci eszközök aránya, az alapkezelők az előző hónapokhoz hasonlóan inkább a kötvényeket részesítették előnyben.
Egyre lejjebb kerül a nyugati olajtermékek hordónkénti ára a mai kereskedésben, az amerikai WTI típusú olaj már a lélektanilag fontos 70 dolláros szint alá süllyedt a több mint 5 százalékos esést követően, de a Brent árfolyama is komoly mínuszban van. Elsősorban a globális gazdasággal kapcsolatos bizonytalanságok fűthetik az esést, az amerikai adósságplafon-vita és a rövidesen megrendezésre kerülő OPEC+ ülés van a kereskedők fókuszában.
Elkerülhető az Egyesült Államok számára katasztrofális fizetésképtelenség a költségvetésről szóló megállapodással - jelentette ki Joe Biden elnök Washingtonban vasárnap este, miután a Képviselőház elnökével véglegesítették a szombaton megkötött egyezséget.
Joe Biden amerikai elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök elvi megállapodást kötött a szövetségi kormány 31,4 ezer milliárd dolláros adósságplafonjának felfüggesztéséről szombat este. A megállapodásnak köszönhetően elkerülhető az Egyesült Államok technikai csődje – írja a Reuters beszámolójában.
Hiszek benne, hogy a kongresszus június 5-ig elfogadhatja az adósságplafonról szóló megállapodást – nyilatkozta Kevin McCarthy, az amerikai képviselőház republikánus elnöke, utalva a pénzügyminiszter által újonnan megállapított fizetésképtelenségi határidőre, miután a két oldal éjszakába nyúló tárgyalásokat folytatott az ügyben, egyelőre sikertelenül.
Bár sikerült csökkenteni a nézeteltéréseket a hétvégére, továbbra is kulcsfontosságú kérdésekben van egyet nem értés a demokraták és a republikánusok között a költségvetést illetően. Janet Yellen pénzügyminiszter bejelentette, hogy a tárca arra számít, június 5-ig lesz képes kifizetni kötelezettségeit a szövetségi állam, ha a törvényhozók addig nem jutnak megegyezésre az adósságplafon megemeléséről.
Kevin McCarthy, az amerikai Képviselőház republikánus elnöke csütörtökön azt mondta, a napokban beszélt Donald Trump volt republikánus elnökkel az adósságplafon kérdéséről, miközben a tárgyalások határideje egyre inkább sürget – írja a Reuters.
Az amerikai adósságplafon megemelése/felfüggesztése körüli politikai huzavonát látva szerda éjjel negatív figyelőlistára tette az Egyesült Államok AAA hitelbesorolását a Fitch Ratings, ami egy esetleges rövid távú leminősítés lehetőségét üzeni a befektetőknek, nyilván a tárgyalások kimenetelétől függően.
Kevin McCarthy, a képviselőház republikánus elnöke kedden közölte a párttársaival, hogy az adósságkorlátról szóló tárgyalásokon még mindig messze a megállapodás, és arra kérte őket, hogy maradjanak egységesek a párt kiadáscsökkentési követeléseivel kapcsolatban, hogy elkerüljék az USA fizetésképtelenségét – írja a Yahoo Finance.
A képviselőház republikánus képviselői kétségbe vonják Janet Yellen pénzügyminiszter június 1-jéig bekövetkező esetleges adósságcsődre vonatkozó figyelmeztetéseit, így megkérdőjelezik az adósságlimit emelésének sürgősségét.
Egy átszámítva 275 ezer milliárd forintos alap arra fogad, hogy az adósságplafonról szóló tárgyalások esetleges kudarca miatt beüt majd a fizetésképtelenség az Egyesült Államokban. A piacokon viszont csak 5 százalékos valószínűséget adnak az adósságválság bekövetkeztére.
Hétfőn személyesen tárgyalt Joe Biden amerikai elnök és Kevin McCarthy republikánus kongresszusi vezető az adósságplafon megemeléséről. Egyelőre nincs megegyezés, pedig a jövő héten csődbe mehet az Egyesült Államok annak hiányában, ugyanakkor mindkét politikus hasznosnak minősítette az egyeztetést.
Joe Biden szerint a Republikánus Párt jelenlegi álláspontja az adósságplafonról szóló tárgyalásokkal kapcsolatban elfogadhatatlan. Biden ma találkozik a Képviselőház republikánus vezetőjével – írja a Yahoo Finance.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke felszólította az amerikai politikusokat, hogy oldják fel az adósságplafon körüli patthelyzetet.
Joe Biden elnök és Kevin McCarthy republikánus házelnök hétfőn találkozik, hogy megvitassák az adósságplafon megemelését, miután produktív telefonbeszélgetést folytattak, amikor az elnök visszautazott Washingtonba - közölte vasárnap a republikánus politikus. Az amerikai fizetésképtelenség egyre közelebb kerül, ami miatt már Janet Yellen pénzügyminiszter is aggodalmát fejezte ki.
Az uniós találkozó idejére félretette ellentéteit a kormány és a Bizottság.
Amerikában felpattanást láthatunk.
Súlyos káosz jöhet karácsony előtt.
Marcin Romanowski befogadása a vita tárgya.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.