Titkos légitámaszpont bukkant fel a semmi közepén: így próbálja uralni a világ egyik legfontosabb térségét egy feltörekvő középhatalom
Globál

Titkos légitámaszpont bukkant fel a semmi közepén: így próbálja uralni a világ egyik legfontosabb térségét egy feltörekvő középhatalom

Váratlanul megjelent egy repülőtér a világ közvéleménye előtt szinte ismeretlen, és szinte alig lakott Abd al-Kuri szigeten. A beruházás szinte érdektelen lehetne, ha az apró szárazföld nem éppen a világ egyik legfontosabb tengerszorosa, az Ádeni-öbölt a Vörös-tengerrel összekötő Báb el-Mándeb bejáratánál lenne megtalálható. A geostratégiai fekvése egyértelműen jelzi, hogy az ártalmatlannak tűnő építkezés hátterében valójában egy jóval nagyobb játszma húzódik.

A világ 2023 vége óta újra szembesült azzal, hogy egyes pontokon mennyire sebezhető a világkereskedelem. Ilyenek az úgynevezett „fojtópontok”, vagyis tengerszorosok, ahol a hajózási útvonalak nem tudnak kerülőt tenni, hanem kénytelenek egy szűk – gyakran csak pár kilométer széles – útvonalon keresztülhaladni, ahol jelentősen megnő a sérülékenység. Itt ugyanis megnő a forgalom, ráadásul kisebb kaliberű fegyverekkel is drámai támadást lehet végrehajtani, a közeli tengerpartok pedig a rejtőzködés lehetőségét is növelik. Másfél évvel ezelőtt a jemeni húszi lázadók „felhívták rá a figyelmet”, hogy mennyire kell figyelnie a világnak ezeket a pontokat. A jellemzően iráni technológiával felszerelt síita csoport ugyanis a palesztinok melletti szolidaritásból elkezdte megtámadni a térségen áthaladó hajókat. Bár azóta a rakétacsapások száma visszaesett, a hajótársaságok bizalma még nem teljesen tért vissza, sokan továbbra is Afrikát megkerülve közlekednek Európa és a Távol-Kelet között.

Egy soha véget nem érő konfliktus

Na, éppen itt, a Vörös-tenger bejáratánál fekszik Szokotra, és néhány hozzá tartozó kisebb sziget. A terület hivatalosan a közeli Jemenhez tartozik, de a valódi felügyelet a feltörekvő középhatalom, az Egyesült Arab Emírségek (EAE) kezében van. A helyzet megértéséhez érdemes egy kicsit korábbról kezdeni az áttekintést, érdemes visszamenni egészen a jemeni polgárháborúig. Jemen az Arab-félsziget „szegényháza”, a hosszú és dicső történelem, a gazdag kereskedői múlt és a remek földrajzi fekvés ellenére évtizedek óta a világ legrosszabb gazdasági mutatókkal bíró országainak egyike. Mindez azért különösen frusztráló a helyiek szemében, hogy a közvetlen szomszédjai egytől egyig jómódú hatalmak, elsősorban a hatalmas nyersanyag-készleteknek köszönhetően, ebből viszont Jemennek nem jutott. A helyzet ahhoz vezetett, hogy aki teheti, inkább külföldön dolgozik, helyben pedig a politikai-vallási szakadékok állandó feszültséget teremtenek.

2014-ben az ellentétek addig vezettek, hogy nyílt fegyveres konfliktus robbant ki.

A közeli Egyesült Arab Emírségek vezetése aggodalmakkal követte a jemeni eseményeket, mivel attól tartottak, hogy a helyi milicista csoportok akár a regionális biztonsági szempontokat is veszélyeztethetik. A probléma megoldására 2015-ben Abu-Dzabi úgy döntött, hogy Szaúd-Arábia oldalán beavatkozik a konfliktusba. Mintegy 5000 fős kontingenssel léptek be, és az egyik első nagy sikert viszonylag hamar el is könyvelhették: még az év júliusában a koalíciós erők, és az általuk támogatott fegyveresek bevették a kulcsfontosságú kikötőnek számító Áden városát. A kezdeti sikerek aztán hamar kifulladtak, ráadásul a vezetésnek más miatt is újra kellett gondolnia a beavatkozását.

Szeptemberben egy OTR-21 Tocska típusú ballisztikus rakéta csapódott a Marib kormányzóság területén található saferi katonai bázisba, amelyet a koalíciós erők használtak. A pusztítás egészen megdöbbentő méreteket öltött: a koalíciós országok közül az Emírségek 52 (más források szerint „csak” 45), Szaúd-Arábia 10, Bahrein 4 katonát vesztett a csapásban. Az EAE megdöbbent, háromnapos gyászt rendeltek el az elhunyt katonák emlékére, a lobogókat félárbócra eresztették, a vezető politikusok pedig látogatást tettek az összes áldozat családjánál. Az eset világossá tette Abu-Dzabi számára, hogy az eddigieknél jóval óvatosabban kell eljárnia, mivel a koporsóban hazaérkező katonák képe könnyen megrengetheti az ország vezetésébe vetett hitet. Jemen stratégiai jelentősége viszont

nem tette lehetővé, hogy a gazdag Öbölmonarchia a hadserege történelmének legvéresebb napja után egyszerűen kivonuljon.

A rendkívüli veszteségekkel járó csapások tovább folytatódtak, 2015 decemberében a taizi támaszpontot érte pusztító támadás, amelyben 100-nál több fegyveres vesztette életét (köztük 7-en az Emírségekből), 2016 januárjában az Al-Anad melletti légibázisra zuhanó rakéta követelt – egyes információk szerint – legalább 200 áldozatot (köztük amerikai zsoldosokat).

Utóbbi támadásoknál már jelentősen mérséklődött az emírségek veszteségeinek száma, de a példák mutatták, hogy az egész jemeni kaland sokkal veszélyesebb, mint azt korábban gondolták volna, ezért fokozott óvatossággal kell eljárniuk. Ráadásul a kezdeti sikereket felváltotta az elkeseredett, sokszor meddő harc. A terep kedvezett a húszi felkelőknek, akik a helyismeret és az ellentmondást nem tűrő harcmodornak köszönhetően eredményesen tartották magukat a technológiai fölényben lévő alakulatokkal szemben. Abu-Dzabi belátta, hogy a térségi jelenlét nem hozhatja meg a kívánt eredményt, ezért 2019-ben kiléptek a koalícióból és kivonták a csapatokat az országból.

Ez azonban egyáltalán nem jelentette, hogy az EAE ilyen egyszerűen feladná az ambícióit az Arab-félsziget délnyugati sarkában, hanem inkább egy új taktikához folyamodtak.

Hátrébb vonták az erőiket olyan helyekre, ahonnan sokkal biztosabban tudják képviselni a saját érdekeiket, erre lett tökéletes helyszín Szokotra.

Átlagos látkép a szokotrai sárkányfákkal
Átlagos látkép a szokotrai sárkányfákkal. A kép forrása: Anthony Pappone via Getty Images

Geopolitikai szempontból is meghatározó mesevilág

A sziget az egyedülálló természeti kincsei miatt fut nagyot a közösségi médiában, kifejezetten a különleges látványt nyújtó szokotrai sárkányfa képei kerülhetnek gyakran a laikus szem elé. A körülbelül Zala vármegye területű szigeten nem ének túl sokan, de az endemikus flóra és fauna miatt a világörökség részévé nyilvánították az egész területet. Annyira különleges itt a teljes élővilág, hogy gyakran nevezik az „Indiai-óceán Galápagosának”. A lakosság nem túl magas, mindössze néhány tízezren élnek itt, kiemelkedő gazdasági tevékenység nem jellemző. A látszólagos érdektelensége ellenére Abu-Dzabi mégis úgy döntött 2018-ban, hogy lényegében a felügyeletük alá helyezik a szigeteket. Nem ők az első tengeri hatalom, amely felismerte a térség jelentőségét, a hidegháborúban például időszakosan szovjet hadihajók kötöttek itt ki.  

A Szomáli-félszigettől 240 kilométerre keletre található lokáció ugyanis több dolgot tett lehetővé egyszerre:

  • A térségben mai napig problémát okozó kalózkodást szemmel tudják tartani, és szükség esetén oda is tudnak csapni a hajókat megtámadó fegyvereseknek. Ennél is fontosabb, hogy a csempészútvonalakat is látják.
  • Sokkal jobb rálátással bírnak a környékbeli vizeken áthaladó hajóforgalomra.
  • A térségi Báb el-Mándebre is rá tudnak nézni, ezt egyébként segíti az Afrika szarvánál található 5 másik katonai bázisuk is.
  • Eléggé védett ahhoz, hogy a húszik ne tudjanak könnyedén berontani a területre, és az esetleges rakétáikat is időben észleljék.

Érdekesség, hogy a síita lázadók 2023 végétől kezdődő rakétacsapásai ellen nem lépett fel drasztikusan, holott első ránézésre az érdekei éppen ezt kívánták volna meg. Fontos megjegyezni, hogy Abu-Dzabi egyáltalán nem valami katonai nagyhatalmi (bár regionálisra igen) pozícióra tör a területen, sokkal inkább a kereskedelmi és logisztikai befektetéseit igyekszik a lehető legjobb helyzetbe hozni, ehhez pedig elengedhetetlen a biztonság szavatolása. A húszik állandó támadásaival viszont kényelmetlen helyzettel szembesültek:

  • egyrészt a logisztikai vállalatok a tengeri útvonalak helyett gyakran Dubaj kikötőjét választották a vörös-tengeri kirakodópontok helyett, így lényegében ebből profitált az EAE,
  • másrészt a palesztinok ügye újra a figyelem középpontjába került a Közel-Keleten, a lakosság mindenfelé kifejezte a szolidaritását Gáza bombázásával szemben, a mellettük felsorakozó húszik pedig szintén új megközelítésben csillogtak.
  • Külön következmény egyébként, hogy a lázadók rakétatámadásai miatt azok a hagyományos tengeri központok is szenvedtek, mint Áden, amelyet éppen az EAE szövetségesei ellenőriztek.

Ebben a helyzetben Abu-Dzabi kényszerhelyzetbe került, valamelyik ujját mindenképpen meg kellett harapnia. Közben azzal is szembesülnie kell, hogy a növekvő térségi jelenléte olyan reflexeket idézhet elő a helyiekből, amelyeket a legkevésbé sem kívánnak:

a korábbi gyarmatosítókkal azonosítják őket, radikális hangok gyakran egy lapon emlegetik őket Izraellel vagy az Egyesült Államokkal.

A sokasodó kihívások azonban egyelőre nem törik meg Abu-Dzabi álmait a térséggel kapcsolatban, éppen ezt bizonyítja az Abd al-Kuri szigeten felhúzott kifutópálya. Ez segíti a térségi járőrözést, gyorsabb reakciót tesz lehetővé. A beruházás mérete alapján a nagyméretű bombázók is könnyedén landolni tudnak a bázison, amely egyébként egyelőre még nincs kész, így a műholdképek alapján nehéz megmondani pontosan, milyen célra használhatják majd. Érdekesség, hogy az ENSZ montreali székhelyű Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetének egyelőre nincs tudomása arról, hogy itt légikikötő létesülne.

Abu-Dzabi egyébként humanitárius okokkal magyarázza, hogy miért növeli a kapcsolatait a szigetcsoporttal.

Szerintük ez része a segélyakcióknak, amely a jemeni kormánnyal egyeztetésben zajlik. A valóság az lehet, hogy az iráni fegyvercsempészetnek komoly köze lehet az építkezésekhez, ezzel pedig alaposan odacsaphatnának akár a húszik utánpótlásának is, bár erre egyelőre nem igazán mutatkozik túl sok jel.

Gázában egyelőre elcsendesedtek a fegyverek, ezzel pedig a jemeni felkelők is bejelentették, hogy felfüggesztik a támadásaikat a kulcsfontosságú területen. Az átmeneti nyugalom egyáltalán nem vehető készpénznek, továbbra is hiányoznak az alapvető biztonsági garanciák, amelyek miatt a tengeri kereskedelmi vállalatok nem szívesen választják ezt az útvonalat. Az Egyesült Arab Emírségek aligha akar kivonulni innen, hiszen hatalmas lehetőségekkel kecsegtet számukra a jelenlét. Egyszerre tudják a gazdasági és katonai érdekeiket kiterjeszteni, miközben regionális hatalomként jelennek meg Szaúd-Arábia és Irán között. A terjeszkedés egyben mutatja azt is, hogy mennyire nehéz a helyzetük, hiszen megvannak a korlátjai is a növekedésnek: a hazai hangok mellett a nemzetközi kritikák sem kerülik el az országot. Ez pedig olyan probléma lehet az emírség számára, amit a legkevésbé sem akarnak megtapasztalni.

Címlapkép forrása: Leonid Faerberg/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Holdblog

Minden út Szaúd-Arábiába vezet

Nemcsak az USA, az Unió és Kína változott meg az elmúlt 20 évben, de változnak az arab országok is. Ma már olyan területekre érkeznek meg,... The post Minden út Szaúd-Arábiába vezet appeared

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump tényleg elindította a vámháborút - Mibe tegyük most a pénzünket?
Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
lány nő boldog ablak levegő napsütés mosoly