Erősödik a forint
Donald Trump az elmúlt hétvégén jelentette be, hogy büntetővámokat vezet be a kanadai, a mexikói és a kínai árukra. A vámháború elindítása alaposan megmozgatta a világ tőkepiacait, és a devizapiacokon is nagy hullámokat vetett. A forint a bejelentések előtt, múlt hét pénteken az euróval szemben a 408-as, a dollárral szemben a 393,3-as szinten zárt, most pedig már mindkét devizával szemben erősebb, mint akkor.
Egy euróért jelenleg 407 forintot,
egy dollárért pedig 392,3 forintot kell adni.
Már 407-nél az euró
Késő délutánra a forint tovább tudott erősödni a kedvező piaci hangulatnak hála, amely arra számít, hogy az Európai Unió elkerülheti az újabb Trump áltla kivetendő vámokat. Az euróárfolyam így már 407 alá is benézett.
Az amerikai dollárral szemben egy átmeneti délelőtti gyengülést nem számítva, a forint tovább tudott erősödni: 392 környékén mozog a kurzus.
Erősödik a forint
A nap első felében a dollár-euró kurzus folyamatos, lassú emelkedése mellett erősödni tudott a forint. Az euróval szembeni devizaárfolyam 407 közelébe is leszúrt. Ez ugyan nem mondható nagy erősödésnek, de mivel az euróval szemben nem is gyengült sokat a forint a hétvégi nagy amerikai vámbejelentések hatására, ezért már a pénteki zárószintnél kissé erősebb a forint.
Ennél látványosabb mozgásokat látunk a dollár-forint devizapárban. Péntek reggel még 390 körül kezdődtek az árfolyamváltások, aztán hétfőn a 400-at is megcsípték a jegyzések, a másfél napja tartó korrekció viszont már 395 alá tolta vissza középárfolyamot.
Merre megy a dollár?
A fő kérdés most a devizapiacon, hogy merre megy a dollár árfolyama. A kereskedelmi vámok hétvégi bejelentése után az euró-dollár 1,04-ről 1,02-ig süllyedt, ám ezután megállt az erősödés, sőt, 1,03 fölé korrigált az árfolyam. Ebben két tényező játszhatott fontos szerepet.
- Az egyik a klasszikus piaci túllövés, amikor egy váratlan bejelentést "túlkereskednek" a piacon, és utána megfordul a devizaárfolyam mozgása.
- A másik, hogy az első kemény bejelentés után a kanadai és mexikói vámok egy hónapos halasztása kompromisszumkészséget mutat, és a piacok úgy értelmezik, hogy a kereskedelmi korlátokkal való fenyegetőzés nagyobb eséllyel Trump tárgyalási technikájának a része, és nem biztos, hogy végül annyira súlyos következményekkel jár.
Előbbi hatáson talán már túl lehetünk, utóbbi viszont még sokáig mozgathatja a dollárt. Ahogy az is, hogy az amerikai feldolgozóipar élénkülést mutat (a tegnapi ISM jelentés is ezt a képet erősíti), ami ha tartós folyamatnak bizonyul, akkor inkább a dollárerősödés irányába mutat. További fontos kérdés, hogy a Fed és az EKB kamatpolitikája között kirajzolódó aszinkronitás milyen erős lesz.
Mindebből egy elég konfúz kép alakul ki a dollárárfolyam jövőjével kapcsolatban, amit a reálgazdasági folyamatok, és Trump kereskedelempolitikai lépései mozgathatnak. Mindenesetre az látható, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a további erősödés lesz az irány, amit mindenki biztosra vett, amikor a vámháború lehetséges hatásait előzetesen latolgatta.
Kis reggeli erősödés
A régiós devizák kis erősödésével indult a reggel, 408 alá szúrt az euró-forint árfolyam. A mozgást segíthette, hogy a dollár kissé gyengült az euróval szemben. Ma üresek a gazdasági naptárak, ezért még inkább a vámháború hírei mozgathatják a devizapiacokat.
Hiába a vámok felfüggesztése, ütik a pesót és a kanadai dollárt
Az első két célkeresztbe ország, Mexikó és Kanada is megállapodásra jutott Donald Trump amerikai elnökkel, hogy a február 1-től kivetendő amerikai importvámokat felfüggesztik a két országgal folytatott külkereskedelemben. A hírre hétfő délután és este erősödni tudott a napon belül 2,5 százalékot, több éves mélypontokra szoruló devizákat.
Azonban kedd reggelre a valutapiaci hurráoptimizmus elmúlt, 0,5 százalék körül gyengülésbe került mind a peso, mind a kanadai dollár.
„A kockázati hangulat jelentősen javult a késő esti bejelentést követően, de figyelmeztetünk arra, hogy a kereskedelmi aggodalmak ismét nyomást gyakorolhatnak a piacokra, ha a hónap végéig nem lesznek kézzelfogható jelei a tartós megállapodással kapcsolatos előrelépésnek” – írták a TD Securities elemzői jegyzetükben.
Ez a kockázati hangulat miatt pedig a loonie-t, vagyis a kanadai dollárt 1,45-ig pofozták. Ez azért jelentős gyengülést még nem jelent, mert a pénteki, vámbejelentések előtti zárószinten áll az árfolyam, jóval az 1,48-as hétfői csúcsok alatt.
Ugyanez a bizonytalanság miatt gyengül a mexikói peso is, 20,48-ig ment fel a kurzus.
Pörög a forint a vámháborúban
Tíz nap alatt a 387-es és a 400-as szintet is bejárta a dollár-forint árfolyam, köszönhetően a vámháború híreinek. Az amerikai kereskedelempolitika körüli bizonytalanságok alaposan próbára teszik a devizapiaci szereplők idegeit, hiszen kemény üzenetek, nyugtató szavak, erős vámdöntések, halasztások éles cikkcakkjait kellene lekövetni az árfolyamoknak. Természetesen Donald Trump meredek tárgyalási technikájának hatásait a mexikói peso és a kanadai dollár árfolyamában lehet leginkább megfigyelni, de mivel az európai vámok lehetősége is folyamatosan napirenden van, az euró-dollár mozgásokon keresztül a forint is hullámvasútra került.
Az euróval szemben jóval nyugodtabban viselkedik a forint, a valutárfolyam a 408-409,5 közötti sávban mozgott, ami egyáltalán nem mondható durva ingadozásnak.
Az euró-dollár árfolyam a hétfői leszakadásban 1,02-ig esett, azóta leginkább korrekciós szakaszban van, de erős kilengésekkel.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ