Az adatjártasság ma már nemcsak az üzleti életben jelent előnyt, hanem mindenki számára fontos ahhoz, hogy el tudjon igazodni az adatvezérelt világban, és helyesen tudja értelmezni az információkat. Ennek elősegítése érdekében a Központi Statisztikai Hivatal KSH Stat Akadémia néven idén is elindította ismeretterjesztő programsorozatait, amelyek a gazdasági élet szereplői mellett a diákokat is igyekeznek megismertetni a statisztika és az adatkezelés világával.
A magyar kkv-szektor digitalizációs fejlődése a Covid óta stagnál, legalábbis erre enged következtetni az uniós DESI index értéke és az uniós rangsorban elfoglalt helyezés változatlansága. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az egyik legnagyobb magyar adatvagyon-kezelőként és a Data-EDIH (European Digital Innovation Hubs) projekt tagjaként a KKV-tervező aloldalával igyekszik támogatni a kis- és középvállalkozásokat az üzleti döntéseik meghozatalában, a részükről felmerülő kérdések megválaszolását, az egyedi igények kiszolgálását pedig külön szervezeti egység támogatja.
Manapság egyre nagyobb teret kap minden olyan tevékenység, amit valamilyen algoritmus vezérel. A ChatGPT berobbanása óta rengeteg szervezet kezdett el valamilyen formában AI-tartalmazó megoldást használni, a nagyvállalati környezetben már elkezdték a AI stratégiák és részlegek kiépítését, de a nagyobb horderejű modelleknek azért még bőven van tere. Hogyan zajlik egy AI projekt bevezetése, milyen adatokra és előkészítésre van szükség? Egyéni szinten miért érdemes a saját munkánkra szabni a jelenlegi AI adottságokat? Milyen típusú tevékenységeket alakíthat át gyökeresen az AI? Sólyom Balázst, a Trendency Zrt. adatüzletágának vezetőjét kérdeztük.
A világ 30 országában, az Egyesült Állomoktól Ausztráliáig, Mexikótól Indiáig neves egyetemek használnak egy magyar közgazdászok által készített tankönyvet, amelyet idehaza eddig csak a szűk szakma ismert. A túlzás nélkül világsikernek mondható tananyag most végre megjelenik magyarul.
A legutóbbi negyedéves magyar GDP-adatok kapcsán kevésbé volt ok az örömre, hiszen a tavalyi utolsó negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye megegyezett az előző negyedévivel, vagyis elakadt a harmadik negyedévben megindult növekedés. Az idei első negyedévvel kapcsolatban viszont már most jó hír, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) – 13. tagállamként az unióban – 30 napos határidővel publikálja majd első GDP-becslését, azaz az eddigi, a negyedévet követő 45. napon közölt GDP volumenindexet 15 nappal korábban, a negyedévet követő 30. napon teszi közzé. A lépés jelentőségéről és annak hátteréről a statisztikai hivatalt kérdezte a Portfolio.
A hazai vállalkozások még mindig alábecsülik a rendelkezésükre álló vagy felépíthető adatvagyon erejét, miközben egész Európa amerikai és kínai vállalatokra támaszkodva próbál lépést tartani a jelenleg kibontakozó AI-forradalommal. Gonda Gábor, a Magyar Telekom vezérigazgató-helyettese arra figyelmeztet, hogy amennyiben az európai és hazai vállalatok nem képesek saját választ adni az új kihívásokra, végleg lemaradhatnak a regionális és világpiaci versenyben, és a most zajló digitális átalakulások során hosszú időre a felhasználói szerepbe ragadhatnak, amely rendkívül kiszolgáltatott helyzetbe hozza őket. A vezérigazgató-helyettes szerint még nem késő fejleszteni, de mihamarabb lépni kell, minden szinten.
Egyre több cég kezdi felismerni itthon a UX design jelentőségét a termék- és szolgáltatásfejlesztési folyamatokban, ám sokan még mindig nincsenek teljesen tisztában azzal, miről is szól ez a multidiszciplináris tevékenység, és hogyan lehet belőle versenyelőnyt kovácsolni. A design-gondolkodás elsajátítása ugyanakkor óriási lendületet adhatna a hazai vállalatoknak, akik így nem csak használható, de szerethető terméket is tervezhetnének a felhasználóiknak. Arról, hogy milyen eszközöket vethetnek be a UX-designerek, mit lehet elmondani a hazai vállalatok design-érettségéről a Pine Design munkatársaival, Kornya Rebeka és Ganzer Fanni design vezetőkkel; valamint a Virgo Systems senior tanácsadójával, Balla Adriánnal beszélgettünk.
Az energiaválság megoldására tett javaslatok általában a kínálati oldal reformjára fókuszálnak, ám annál kevesebb szó esik a felhasználási oldal hatékonyabbá tételéről. A vállalati digitalizáció és az ipari folyamatok villamosításában rejlő lehetőségek kihasználásával azonban a cégek rengeteg energiát takaríthatnának meg. A Schneider Electric idei Innovation Summit World Tour konferenciáján ilyen fenntartható működést támogató eszközök kerültek bemutatásra az IoT-tól a digitális iker koncepcióján át az ipari metaverzumig.
Az elmúlt évtizedekben hosszú utat tett meg Data Science. Míg korábban versenyelőnynek számított adatokkal és mesterséges intelligenciával foglalkozni, ma már inkább versenyhátrányt jelent, ha a terület nem kap megfelelő hangsúlyt a vállalatok, pénzintézetek életében.
A Mastercard bemutatott egy nyílt banki eszköztárat, amelynek az a célja, hogy javítsa a kereskedők digitális számlái közötti fizetések kiszámíthatóságát és átláthatóságát.
A Google egy több tízezer, folyamatosan frissülő műholdkép-gyűjteményt és egy ehhez tartozó adatelemzéses szoftvert tett nyilvánosan elérhetővé, ami komoly fegyvert jelenthet a klímaváltozás elleni harcban. A szoftvert a klímaváltozást kutató akadémiai körök és aktivisták használják, egyelőre még ingyen.
Három hónapos inkubációs programot indított a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Design Terminal segítségével NAK TechLab néven nagyvállalatok bevonásával, hogy segítse az ágazatot modern eszközökkel közelítő megoldások piaci elterjedését.
Hiába használja az európaiak 60%-a a digitális banki csatornákat, a banki értékesítés mindössze 25%-a zajlik e platformokon. A digitális értékesítés felpörgetésének alapfeltétele, hogy a megszokott multichannelről az omnichannel értékesítésre térjen át egy bank, ami akár 6 hónap alatt jelentős eredményeket hozhat az intézmény számára. A zökkenőmentes csatornaváltásra alapuló értékesítés nemcsak aprólékos adatbányászatot és fejlett elemzői eszközöket igényel, az emberi interakciók is elengedhetetlen részei lesznek.
Január elejétől új cégvezető erősíti a SAS Magyarország csapatát. Loncsár Tibor Musza Istvántól veszi át a pozíciót, aki közel 25 év után távozik a cégtől - olvasható a cég közleményében.
A világ jegybankjai azon dolgoznak, hogy a big data segítségével jobban elemezni tudják a gazdaságokat, melyeket menedzselnek.
Jövő júliustól óriási mennyiségben jut azonnali információkhoz az adóhatóság a vállalkozások számlázási tevékenységéről, ez pedig új lehetőséget jelent a gazdaság fehérítésére. Ilyen tömegű adat gyors és átfogó ellenőrzése komoly adatelemzési feladatokat ró a hatóságra - hívta fel a figyelmet a Hiflylabs, mely cég már eddig is dolgozott a NAV-nak az elemzői munka támogatásaként.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Az amerikai elnök a CPAC konferencián beszélt.
A fentanil-válságról és az ukrajnai háborúról tartottak megbeszélést.
Erős megosztottságot eredményezett a lépés a tagállamok között.
Sok kérdést vet fel Orbán Viktor miniszterelnök bejelentése.
A „woke” kiadások lefaragása csak elhanyagolható része volt a teljes költségcsökkentésnek.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.