Többpólusúvá váló világunkban az Egyesült Államok relatív súlya egyre csökken, ezzel párhuzamosan azonban új pólusteremtő hatalmak jelennek meg a színen. Miközben a világot egyre inkább az Egyesült Államok és Kína küzdelme határozza meg, Oroszország pedig régi befolyása újraélesztésével próbálkozik, új kihívók is megjelentek, akik szintén szerepet követelnek a nagy globális játszmában. Az éppen Münchenben zajló biztonsági konferencia az esemény előtt adta közre éves biztonsági jelentését „Multipolaritás” címmel, amelyben külön fejezetet kapott három ilyen kihívó: India, Brazília és a Dél-afrikai Köztársaság. Cikkünkben ezeket a fejezeteket ismertetjük.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok szigorította az orosz olajszállítmányokkal kapcsolatos szankciókat, India továbbra sem szeretne lemondani az olcsóbb nyersolaj beszerzéséről - tudósítja a Bloomberg. Az indiai olajfinomítók és az orosz olajvállalatok új kereskedelmi csatornákat és kreatív megoldásokat keresnek, hogy továbbra is hozzáférjenek az orosz energiahordozókhoz - akár újonnan létrehozott kereskedőkön, akár a származási ország eltüntetését szolgáló olajátfejtéseken keresztül.
Az indiai védelmi ipar jelentős mérföldkőhöz érkezhet: Franciaország komoly érdeklődést mutat az indiai gyártású Pinaka rakéta-sorozatvető rendszer iránt. A tárgyalások előrehaladott állapotban vannak, ami precedens értékű lehet, hiszen ez lenne az első alkalom, hogy India második legnagyobb fegyverszállítója vásárolna haditechnikai eszközöket az ázsiai országtól - írta a Reuters.
Az indiai fővárosban, Új-Delhiben tartott választásokon úgy tűnik, hogy Narendra Modi miniszterelnök pártja, a Bharatiya Janata Párt (BJP) 27 év után ismét hatalomra kerülhet. Ez jelentős fordulatot jelent a tavalyi országos választások után, ahol a kormánypárt támogatottsága látványosan visszaesett. A szavazatszámlálás jelenlegi állása szerint a BJP jelentős előnyre tett szert fő riválisával, az Aam Aadmi Párttal (AAP) szemben - közölte a Reuters.
Amerikai katonai repülőgéppel visszaszállítottak hazájába az Egyesült Államokból illegálisan ott-tartózkodó 104 indiai állampolgárt.
Donald Trump amerikai elnök meghívta Narendra Modi indiai miniszterelnököt, hogy látogasson el a Fehér Házba a jövő héten - közölte a Fehér Ház egyik tisztségviselője. A Reuters megjegyzi, hogy a meghívás néhány órával azután történt, hogy egy amerikai katonai repülőgép elindult, hogy visszaszállítsa az országba a kitoloncolt migránsokat.
A Volkswagen beperelte az indiai hatóságokat egy "lehetetlenül hatalmas", 1,4 milliárd dolláros vámkövetelés visszavonása érdekében, azzal érvelve, hogy az ellentmond Újdelhi autóalkatrészekre vonatkozó importadó-szabályainak, és akadályozza a vállalat üzleti terveit - derül ki a bírósági dokumentumokból.
Nagyon komoly felfordulást okoznak a globális olajpiacon az Egyesült Államok által január 10-én az orosz olajszállító tankerekre kirótt szankciók, amelyek hatását máris jelentősen érzi a nagy orosz olajvásárló Kína és India, a nagy nyertes pedig a jelek szerint a közel-keleti térség lehet. A láncreakció gyökere, hogy az orosz árnyékflotta jelentés része felkerült az amerikai szankciós listára, ami miatt durván drágultak a szállítási költségek, így a kínaiak és indiaiak már drágábban tudnának hozzájutni az orosz nyersolajhoz, mint a nyugati benchmark, és részben ez is erősíti, hogy elforduljanak az orosz szállításoktól.
Az indiai haditengerészet régóta várt tengeralattjáró-beszerzési projektjében úgy tűnik, hogy a német ThyssenKrupp Marine Systems (TkMS) maradt versenyben egyedüli pályázóként. A hat új, levegőfüggetlen meghajtású (AIP) tengeralattjáró beszerzésére irányuló Project-75I tender során az indiai L&T és a spanyol Navantia közös ajánlatát elutasították, mivel nem felelt meg a haditengerészet követelményeinek - írta az EurasianTimes.
Indiának csütörtökön egy tesztküldetés keretében sikerült Föld körüli pályán összekapcsolnia két műholdat, amellyel az ázsiai ország lett a negyedik, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína után, akinek sikerült egy hasonló dokkoló műveletet végrehajtania. A "történelmi" eseményként értékelt küldetés kulcsfontosságú lehet az ország holdmisszióra és űrállomásra vonatkozó tervei szempontjából.
Az indiai tőzsde gyengén kezdte az évet, miután a magas árazások és a csökkenő eredményvárakozások miatt a Nifty 50, a vezető részvényindex ismét korrekciós területre lépett. Az elemzők megosztottak a kilátásokat illetően, egyesek további visszaesésre, mások pedig fellendülésre számítanak az év hátralévő részében - közölte a Cnbc.
A világ legnépesebb országában, Indiában a légszennyezettség súlyos problémákat okoz, az országban találhatók a világ legszennyezettebb levegőjű városai. Emiatt is egyre sürgetőbbé vált India tiszta energiára való átállásának elindítása, amelynek egyik kulcsa a közlekedés elektrifikációja és az áramtermelés átállítása nem fosszilisenergia-alapú megoldásokra. Emellett a kritikus ásványi anyagok beszerzésének és újrahasznosításának stratégiai tervei is kulcsszerepet játszanak az ország energiaátmenetében.
Egy új megállapodás értelmében az orosz állami olajvállalat, a Rosznyeft közel napi 500 000 hordó nyersolajat fog szállítani az indiai magán-olajfinomítónak, a Reliance-nek a két ország közötti eddigi legnagyobb energetikai üzletben – közölte a Reutersszel három, az üzletet ismerő forrás.
A világ három legnépesebb országában - Indiában, Kínában és az USA-ban - él a világnépesség mintegy 40 százaléka, így kiemelten fontos figyelni, hogy az előttünk álló évben milyen folyamatok fogják jellemezni ezen országok lakáspiacait. A Reuters által készített felmérés alapján megnéztük, hol, mi várható jövőre a lakások megfizethetősége, a kereslet, a kínálat és a lakásárak összefüggésében.
Jelentősen lassult az év harmadik negyedévében a gazdasági növekedés, a várakozásokat is alulmúlja Indiában, ami elsősorban a gyenge városi fogyasztásnak és az emelkedő élelmiszeráraknak tudható be. A bruttó hazai termék (GDP) bővülése elmaradt mind az elemzői várakozásoktól, mind a központi bank előrejelzésétől. Ennek ellenére India továbbra is az egyik legdinamikusabban fejlődő nagy gazdaságok közé tartozik, és a szakértők szerint az év végén újra lendületet vehet.
Az indiai Adani-csoport ellen felhozott megvesztegetési vádak miatt kialakult válság tovább mélyült hétfőn Indiában és nemzetközi szinteken is. A francia TotalEnergies bejelentette, hogy felfüggeszti befektetéseit a csoportba, miközben az indiai parlament működését is megzavarták a botrány miatt. A vádak szerint az Adani-csoport vezetői 265 millió dollár kenőpénzt fizettek indiai kormányzati tisztviselőknek szerződések elnyerése érdekében.
Mutatjuk, mi mozgatja ma az árfolyamokat.
Egy szövetségi bíró szerda éjfélig adott határidőt az amerikai kormánynak.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Érdekes érvek merültek fel.
A Külügyminiszter a felfüggesztett utalások újraindításán dolgozik.
Mégis ki fog itt valaha adómentességet felszámolni?
Hatalmas vállalást tett a kormány az édesanyák felé.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.