Jelentősen lassult az év harmadik negyedévében a gazdasági növekedés, a várakozásokat is alulmúlja Indiában, ami elsősorban a gyenge városi fogyasztásnak és az emelkedő élelmiszeráraknak tudható be. A bruttó hazai termék (GDP) bővülése elmaradt mind az elemzői várakozásoktól, mind a központi bank előrejelzésétől. Ennek ellenére India továbbra is az egyik legdinamikusabban fejlődő nagy gazdaságok közé tartozik, és a szakértők szerint az év végén újra lendületet vehet.
Az indiai Adani-csoport ellen felhozott megvesztegetési vádak miatt kialakult válság tovább mélyült hétfőn Indiában és nemzetközi szinteken is. A francia TotalEnergies bejelentette, hogy felfüggeszti befektetéseit a csoportba, miközben az indiai parlament működését is megzavarták a botrány miatt. A vádak szerint az Adani-csoport vezetői 265 millió dollár kenőpénzt fizettek indiai kormányzati tisztviselőknek szerződések elnyerése érdekében.
Kína és India váratlanul bejelentette az október végi BRICS csúcstalálkozó ideje alatt, hogy lépéseket tesznek a megoldás felé a vitatott himalájai zónában, ahol 2020-ban véres összecsapások alakultak ki. Eleinte csak a csapatok visszavonásáról tájékoztatták a nyilvánosságot, majd később az újrainduló járőrözésről is hírt adtak. A húzással nem egy négy éve tartó konfliktus indult el a megoldás irányába, hanem egy több évtizede tartó feszült helyzetben történtek lépések. Az eredményeket viszont egyelőre nem szabad túlértékelni, mivel a háttérben húzódó okok ennél jóval nagyobb veszélyek sorát leplezhetik el.
Az indiai haditengerészet jelentős fejlődés előtt áll, miután hosszú várakozás után hamarosan megérkezik az első orosz gyártmányú Admiral Grigorovics-osztályú irányított rakétás fregatt. A Times of India értesülései szerint a régóta húzódó projekt végre a megvalósulás szakaszába lépett, ami fontos mérföldkő India haditengerészeti képességeinek bővítésében - írta az Army Recognition.
Határrendészeti megállapodást kötött India és Kína vitatott himalájai határterületükre vonatkozóan - jelentette be hétfőn Vikram Misri indiai külügyminiszter.
Ázsia a világ népességének 60%-át teszi ki, idén Ázsia a globális GDP-növekedés 60%-át adja, és az előrejelzések szerint 2030-ra Ázsia a globális GDP 60%-át fogja adni, eközben az ázsiai részvények alulreprezentáltak a befektetők portfólióiban, pedig potenciál van bennük bőven. Főként ezek, a kínai, indiai, dél-koreai, tajvani befektetési lehetőségek álltak a Fidelity tőkepiaci eseményének fókuszában, ahol az iparvállalatokról és a kriptoeszközökről is beszéltek a Fidelity szakemberei. Az esemény házigazdája Al-Hilal István, a Fidelity Közép- és Kelet-Európa értékesítési vezetője volt.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Első ránézésre India minden szükséges adottsággal rendelkezik ahhoz, hogy sikeres legyen. Fiatal népesség, kedvező kereskedelmi kapcsolatos, innovációra való törekvés, szolgáltatószektorra alapuló gazdasági növekedés. Ugyanakkor vannak hátráltató tényezők is, amelyeket nem biztos, hogy képesek lesznek leküzdeni, pedig a siker ezen múlna.
India hamarosan elvégzi a régóta halogatott népszámlálást, amely eredetileg 2021-ben lett volna esedékes – írta a Reuters. Amit Shah belügyminiszter kedden jelentette be, hogy az ország készen áll a felmérés megkezdésére. India pár éve a világ legnépesebb országgá vált.
A több mint 170 milliós Bangladesben augusztusban váratlan gyorsasággal megbukott a frissen megválasztott kormány, ami alaposan felborította a geopolitikai helyzetet a térségben. A dél-ázsiai országban ugyanis Sejk Haszina Vazed vezetésével egy stabil(nak tűnő) rendszer alakult ki, jól behatárolható irányvonalakkal. A miniszterelnök-asszony távozásával viszont az általa képviselt berendezkedés is kétséges helyzetbe került, ez pedig komolyan kockáztatja a viszonyt a nagy szomszéddal, Indiával.
Román céget vásárolt fel a legnagyobb indiai hulladékfeldolgozó, a Gravita – írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
Az India Today arról számolt be, hogy Ajit Doval indiai nemzetbiztonsági tanácsadó is elutazott Olaszországba, ahol felveti az ukrajnai béketárgyalások lehetőségét is.
A moszkvai ipari és kereskedelmi minisztérium, amely a védelmi termelésért felel, 2022 októberében titkos terveket dolgozott ki mintegy 82 milliárd rúpiás (akkori árfolyamon 1 milliárd dolláros) befektetéssel a kritikus elektronikai alkatrészek indiai beszerzésébe, amelyeket titkos csatornákon akartak beszerezni, hogy elkerüljék a nyugati kormányok figyelmét – derül ki a Financial Times birtokába került titkos orosz állami levelezésből, amely szerint Oroszország Indián keresztül próbálja biztosítani a háborús erőfeszítéseihez szükséges technológiai eszközöket.
Virágzik Oroszország kereskedelme Indiával, és a kétoldalú fizetési tranzakciók zökkenőmentesen zajlanak - mondta Anatolij Popov, a legnagyobb orosz pénzintézet, a Sberbank vezérigazgató-helyettese a Reutersnek. A bank kezeli az Indiába irányuló orosz export akár 70%-ának a fizetési tranzakcióit.
India legnagyobb vállalata, a Reliance Industries kivár a tőzsdére lépésével - derült ki a cég éves közgyűlésén elhangzottakból.
Narendra Modi indiai miniszterelnök pénteken Kijevbe látogatott, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel tárgyalt. A világ legnépesebb országának, egyben egyik atomhatalmának vezetője felszólította Zelenszkijt, mielőbb üljön le béketárgyalásokra Oroszországgal, ebben pedig közvetítőnek ajánlkozott fel.
Az indiai Csandraján-3 küldetés új adatokkal szolgált a Hold geológiájáról, megerősítve azt az elméletet, miszerint bolygónk kísérőjét egykor olvadt kőzetből álló óceán borította. A kutatók eredményeiket a Nature folyóiratban tették közzé - számolt be a ScienceAlert.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Végső megoldás: atombomba?
A Szilícium-völgy legnagyobb vállalatai fognának össze.
Szomorú módja ez egy karrier lezárásának.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?