Az EY nyilvános adatok alapján összeállított M&A Barométerének legfontosabb megállapításai:
- Magyarországon a nyilvános tranzakciók aránya tavaly 26%-ra csökkent a korábbi 48%-ról, ami részben a Jeremie-program lezárásának köszönhető, miután a Jeremie alatt több M&A tranzakció is nyilvános volt itthon.
- 1165 tranzakciót zártak le tavaly a közép- és dél-európai régióban, összesen 47,7 milliárd dollár becsült értékben. Az összeg 10,7%-kal nagyobb a 2015-ben mértnél, azonban a tranzakciók száma elmarad az akkori 1281 darabtól. A tranzakciók 30,9%-ában voltak nyilvánosak a tranzakciós értékek.
- A fúziók és felvásárlások piacán tavaly Csehország, Törökország és Lengyelország volt a legaktívabb a régióban, Csehország elsőbbsége meglepő volt az előadók szerint, miután korábban még Törökország birtokolta az első helyet. Ennek oka az lehet, hogy a cseheknél a japán és kínai befektetők érdeklődése is megnövekedett, emellett a cseh korona gyengülése is kedvezett a tranzakcióknak.
- A teljes régiós becsült tranzakciós piacméret 47,7 milliárd dollárt tett ki tavaly, az országok közül Lengyelország M&A piaca bizonyult a legnagyobbnak 11,6 milliárd dolláros becsült mérettel. Ehhez hozzájárult, hogy a lengyeleknél és a cseheknél is voltak tavaly egymilliárd dollárt meghaladó tranzakciók is.
- Itthon tavaly 110 tranzakciót zártak le, amely 15%-os csökkenés 2015-höz képest. A tranzakciók számát tekintve ezzel Magyarország az 5. a sorban a régióban Románia után. A nyilvánosan hozzáférhető adatok alapján 1,61 milliárd dollár volt a magyar M&A piac értéke, ami 6%-kal magasabb az egy évvel ezelőttinél. Itthon 4 tranzakció értéke haladta meg a 100 millió dollárt, a CA Immo, a Richter, a Coast2Coast és az IBM tranzakcióiról van szó.
- A magyar tranzakciós piacon tavaly a helyi ügyletek voltak többségben, a teljes tranzakciószám 54%-a. A külföldre irányuló tranzakciók száma 2016-ban is alacsony volt, bár valamelyest növekedést mutat, köszönhetően például az OTP horvátországi és a Richter svájci felvásárlásainak.
- Az előző évekhez hasonlóan itthon a stratégiai befektetők voltak többségben tavaly is, bár a pénzügyi befektetők aránya részben a Jeremie-programnak köszönhetően régiós szinten is magasnak mondható.
- A három legaktívabb iparágat az IT, a feldolgozóipar és a szolgáltatások jelentették a régióban. Itthon az feldolgozóipar volt a legnépszerűbb iparág 2016-ban 15 ügylettel, ezt a szolgáltatások, az IT és az ingatlanpiac követte. Utóbbi egyértelmű aktivitást mutat, tavaly több ingatlan adásvételi ügyletet is lebonyolítottak.