Az egyik OSINT-elemző csapat megvizsgálta az ismert, nagyobb európai tárolóbázisokat, és az ott található haditechnikai eszközöket, körüljárva azt a kérdéskört, Európának milyen lehetőségei maradtak Kijev támogatására.
Ezen a bázisokon és javítóműhelyeken nagy részben kivont, szolgálatot nem teljesítő harcjárművek állnak, így elméletben Európa meglévő védelmi képességeit nem befolyásolják, de legalábbis jóval kisebb hatást gyakorolnak rá, mintha hadrendben tartott állomány átadása történne.
Az első, és legfontosabb helyszín, amit kiemeltek, az a németországi Rockensüß-ben található szétszerelőüzem, amely ma már a legfontosabb javítóüzemmé lépett elő. Kulcsfontosságú szerepet játszik a német Leopard 1-esek és Marder 1A3 gyalogsági harcjárművek felújításában.
2024 nyarán több, mint 130 Marder, 90 Leopard 1 harckocsi és 100 Gepard mobil légvédelmi gépágyú állt a telephelyen, jelentős részük jó állapotban.
Sok páncélozott jármű került olyan magáncégek kezébe, mint a Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft. Az orosz invázió előtt ők akár 100 járművet (főként Leopard 1 harckocsikat) is tároltak a szabadban. Most már egy sincs belőlük. Viszont sokkal több harckocsit tároltak zárt térben, ezek darabszáma jelenleg ismeretlen.
Nem szabad megfeledkezni a Rheinmetallról sem, amelynek jelentős készletei voltak Leopard 1 harckocsikból és Marderekből, hasonlóan fedett raktárakban. Ezek közül azonban már sokat felújítottak és katonai segélyként elküldtek.
Olaszország legnagyobb bázisán 2021-ben kb. 1000 darab M113 pszh-t, és legalább 20 darab M109-es önjáró tarackot tároltak a szabadban, ennél is több üteget és Leopard 1-est (kb. 200 darabot) a raktárakban.
A 2024-es év elejére az M113-asok száma a felére csökkent, így körülbelül 440 maradt. Ami pedig az M109-eseket illeti, Olaszország több, mint 200 darabot küldött tartalékba.
Ezen kívül több, mint 100 Leopard van Svájc tulajdonában is, bár annak az esélye, hogy ezek felbukkanjanak Ukrajnában, igencsak csekély.
Ukrajna egyik legnagyobb támogatója, az Egyesült Királyság fő raktározási központja az Ashchurch Central Vehicle Depot, ahol több mint 6500 különböző típusú jármű található. A legtöbbet itt is zárt térben tárolják. A külső részen azonban itt is legalább 100 darab Warrior gyalogsági harcjármű, további 100 Cougar és Bulldog, 40 darab Challenger 2 harckocsi, és 10 darab AS-90-es önjáró tarack található.
Más bázisokon szabadtéren áll még legalább 50 darab MRAP és néhány további AS-90-es.
Franciaországnak három, különböző tárolóbázisa van. A legtöbb járművet zárt térben tárolják, néhányat még a föld alatt is, azonban a külső placcokon látható: 50 darab Leclerc harckocsi, 80 darab AMX-30 és -10, illetve 60 darab AMX-30-as tarackváltozat, illetve 200 VAB páncélozott harcjármű.
Mindezek alapján jól látható:
Európa igencsak el van látva korosodó, részint már elavulnak számító platformokkal.
- Olaszország még mindig képes lenne Leopard 1-eseket és M113-asokat adományozni, akár százas nagyságrendben is.
- Németország még mindig tud biztosítani legalább 150 Mardert, 100 Leopard 1-est, és ugyanennyi Gepardot, hasonlóan a leszerelt járművek közül.
- Franciaország VAB-okkal, és AMX-ekkel tudná támogatni Ukrajnát.
- Az Egyesült Királyságnak pedig vannak kivont Warrior IFV-ik, és AS-90-esek átadásában is gondolkodhatnak.
A legtöbb európai fegyvert ráadásul az oroszokkal ellentétben zárt térben tárolják, így ez a becslés messze nem pontos. Másfelől pedig felújításuk, javításuk alacsonyabb költségekkel járhat, mint hasonszőrű orosz társaiké.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images