Az ukrán hírszerzés főigazgatósága (HUR) pénteken kiadott közleményében részletezte a csütörtöki orosz rakétatámadás technikai adatait. A jelentés szerint az Asztrahán térségéből indított rakéta 15 perc alatt érte el célpontját, Dnyipro városát.
A röppálya utolsó szakaszán a fegyver sebessége meghaladta a 11 Machot, azaz a hangsebesség több mint tizenegyszeresét.
A HUR közleménye kitér a rakéta szerkezetére is, miszerint a rakéta hat robbanófejjel volt felszerelve. Az ukrán hírszerzés szerint a rakéta valószínűleg a "Kedr" mobil rakétakomplexumból származott.
A Kedr rendszer tesztelésére 2023 októbere és 2024 júniusa között került sor az asztraháni Kapusztin Jar rakétakilövő pályán.
2020-ban az orosz állami média egy új rakétarendszer állítólagos kifejlesztéséről számolt be, amelyet "Kedr" kódnévvel illettek. Oroszország már 2021-ben bejelentette az állítólagos első teszteket, később pedig nyilvánosságra hozták, hogy mobil és silóból indított változatban is elérhető lesz. A új rendszer a Jarsz interkontinentális ballisztikus rakétát hivatott felváltani, hasonlóan a Rubezshez.
A fejlesztési és tesztelési dátumok alapján azonban a Kedr még a Rubezsnél is újabb rendszernek minősül.
Elképzelhető lenne, hogy az "Oresnyik" és a "Kedr" alatt ugyanazt a fegyvert kellene érteni, ugyanakkor a két fegyver karakterisztikája enyhén eltér egymástól. Az Oresnyiket egy MRBM, vagyis közepes hatótávolságú ballisztikus rakétaként aposztrofálták, a "Kedr"-re ugyanakkor az orosz állami média minden esetben ICBM-ként, vagyis interkontinentális ballisztikus rakétaként hivatkozik.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön kijelentette, hogy Moszkva az "Oresnyik" nevű új, közepes hatótávolságú, hiperszonikus ballisztikus rakétával mért csapást egy ukrán katonai létesítményre. Kijev ezzel szemben eddig azt állította, interkontinentális ballisztikus rakétával támadták területét, véleményük szerint RSz-26 "Rubezs" ICBM-mel.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images