Nagy Márton bejelentette: a biztosításoknál folytatódik a harc az infláció ellen
Üzlet

Nagy Márton bejelentette: a biztosításoknál folytatódik a harc az infláció ellen

A biztosítási szektorban folytatja harcát az áremelésekkel szemben a kormány – jelentette be a nemzetgazdasági miniszter. A hír kapcsán érdemes felidézni, hogy 100 forintnyi befizetett biztosítási díjunkból 14 forint lett különadó és 3 forint biztosítói nyereség tavaly, a tárgyalások tétje tehát most az, hogy a különadó kisebbik részét kitevő extraprofitadó idei lefelezése milyen mértékben fog lecsapódni a lakossági ügyfeleknél. Az adóteher 2026-os szinten tartását egyébként éppen a múlt héten jelentette be Nagy Márton, egy héten belül tehát másodszor érezhetik magukat harapófogóban a biztosítók.

Folytatódik az infláció elleni harc

„Tovább harcolunk az áremelések ellen, ennek érdekében ma olyan biztosítótársaságok képviselőivel találkoztam, mint a Generali, az Allianz Hungária, a Groupama, az Alfa Vienna Insurance Group, az NN, a SIGNAL, a CIG Pannónia, a BNP Paribas és a Magyar Posta Biztosító” – közölte Facebook-oldalán Nagy Márton.

A miniszter hozzátette:

Az élelmiszerkereskedők, a bankok és a telekommunikációs cégek után a biztosítók következnek. A cél változatlan, megvédjük a magyar lakosságot az áremelésekkel szemben!

Mi áll a háttérben?

Az utóbbi években valóban jelentősen emelkedtek a biztosítási díjak, ami az előző évi inflációt követő (a biztosítási évfordulótól függően késleltetve jelentkező) szerződés szerinti indexálások természetes eredménye.

A lakásbiztosításoknál például az árleszorító hatással is bíró lakásbiztosítási kampány ellenére 2024 végén 17,1%-kal magasabb átlagdíjakat regisztrált az MNB, mint 2023 végén, miközben a kárráfordítás szintje nem változott számottevően. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosításoknál az átlagos éves díj 8%-os emelkedést mutatott, ami több mint duplája volt a kárráfordítás 3%-os éves emelkedésének.

Az általános infláció lecsengésével ugyanakkor várhatóan a biztosítások is sokkal kisebb mértékben drágulnak, mint az utóbbi negyedévekben, így a díjak korlátozása nem feltétlenül tűnik indokolnak. Különösen annak fényében nem, hogy a biztosítási szektor az egyik leginkább túladóztatott szektor a nemzetgazdaságban, ahogy alábbi ábránk mutatja. Így fordulhatott elő, hogy 100 forintnyi befizetett biztosítási díjunkból 14 forint lett különadó és 3 forint biztosítói nyereség tavaly.

biztosítók

Idén lehetőséget kaptak arra a biztosítók, hogy mintegy 200 milliárd forintnyi állampapír-állománynöveléssel szektorszinten lefelezzék az extraprofitadójukat (más néven pótadót), így a teljes különadó-terhelésük a tavalyi 240 milliárd forintról akár 220 milliárd forint alá csökkenjen (azért csak ennyivel, mert időközben a „hagyományos biztosítási adó” és az extraprofitadó alapja is emelkedik a díjbevétellel együtt).  

A mostani tárgyalások tétje tehát mintha az lenne, hogy

ezt a 20 milliárdos különadóteher-csökkenést milyen arányban adják tovább a biztosítók az ügyfeleknek díjcsökkentés, avagy a díjemelések visszafogása formájában.

Akárhogy is lesz, ez várhatóan a biztosításközvetítőket is negatívan érinti, akik jutalékbevételüket jellemzően díjarányosan realizálják.

A múlt héten már kaptak egy kedvezőtlen hírt a biztosítók: a kormány szinten tartja az extraprofitadót jövőre, ami várhatóan a teher nominális emelkedését fogja jelenteni a szektornak, hiszen az adó alapja, a díjbevétel növekedést mutat.

Hogy volt a bankoknál?

A bankok esetében néhány hete az történt, hogy a teljes szektor letérdelt a kormány akarata előtt, és egyrészt önkéntes alapon, egyesével teljesítették Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elvárását, amely szerint vissza kell venniük a december óta (meglátásunk szerint egyébként teljesen jogkövető módon) végrehajtott bankszámladíj-emeléseikből, emellett 2026 közepéig vállalták, hogy nem hárítják tovább belső működési költségeik emelkedését és az inflációs hatást a lakosságra.

Elképzelhető, hogy a biztosítóknál is hasonló intézkedésre fog sor kerülni.

Címlapkép forrása: Nagy Márton Facebook-oldala

Kasza Elliott-tal

Edison International - elemzés

A Top10-es listámat nézegetve találtam rá, nem volt benne az első 10-ben, de jók a számai. Aztán megnéztem pár negyedéves prezentációját, és eldöntöttem, hogy követni fogom.Cégismertető

Holdblog

Zsidayval vágjuk a rendet a káoszba

Zsiday Viktorral próbáltunk meg rendet teremteni Trump fejében. De sikerült? Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, A

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet