
A kiskereskedelem jelenlegi helyzetéről, kihívásairól volt szó a Portfolio Retail Day 2025 konferencia első szekciójában. A nyitóelőadást Gerlaki Bence, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára tartotta, majd Madár István, a Portfolio vezető elemzője előadásában a magyar háztartások fogyasztási szokásait elemezte. Ismertette a jelenlegi évtizedre vonatkozó makrogazdasági kihívásokat, úgymint a gyenge külső konjunktúra, szenvedő exportpiac, elapadó uniós források, a munkaerőtartalék beszűkülése, költségvetési kiigazítási kényszer, valamint gyenge az üzleti és a lakossági bizalom.
Jelenleg az látszik, hogy a reálbérek némileg emelkednek, a háztartások fogyasztási kiadásai is kis mértékben, de a növekedést alapvetően a beruházások zuhanása és az export gyengélkedése fékezi.
Megbicsaklott a gazdasági bizalom, ami a növekedési kilátásokra is kihat.
Így nem a kiskereskedelem a nyertese a reálbérek emelkedésének. Az inflációs sokknak hosszú távú hatásai vannak. 2-2,5 százalékos GDP-növekedés várható idén, ami bőven elmarad a várakozásoktól egy feltörekvő gazdaság esetében, tehát továbbra is rögös pályán halad a magyar gazdaság.

A konferencia vezetői kerekasztal-beszélgetése során a résztvevők többek között a kiskereskedelmi szektor aktuális kihívásairól és a várakozásaikról beszélgettek. Bán Zoltán, a Net Média Zrt. (Portfolio Csoport) vezérigazgatója elsőként arról kérdezte a vezetőket, hogy tapasztalják-e a fogyasztás elmaradását.
A bizalmi válságot érezzük: Győr kereskedelmi szempontból kiürült, mindenki Szlovákiába jár vásárolni
– kezdte Heiszler Gabriella, a SPAR Magyarország elnöke - ügyvezető igazgatója, majd hozzátette, hogy reakcióként folyamatos akciókat hirdetnek, amit kommunikálnak is. A fogyasztás kapcsán elmondta, hogy mennyiségi növekedés várható idén, ám
a forgalomnövekedés nagy részben függ az árrésstoptól, hogy az meddig fog valójában tartani.
Szerinte május végéig ez lehet még bírni, de tovább már nem. A beszállítók panaszkodnak, de Heiszler Gabriella szerint
egy szektortól, a kiskereskedelemtől várja a kormányzat, hogy csökkenjenek az árak, de ez egy sokszereplős társasjáték, amit mi egyedül nem tudunk megoldani
- emelte ki.
Németh Kornél, a Rossmann Magyarország ügyvezető igazgatója hasonló trendekről számolt be, bár esetükben kevésbé volt drasztikus a helyzet, szemben például egy élelmiszerüzlettel. A január és a februári időszak jobban teljesített fogyasztási szempontból, ugyanakkor a beszállítói áremelkedés nagy kihívást jelent - főleg, hogy a kereskedőkön kérik számon az áremelkedést.
Az építkezések elmaradása a lakberendezési termékek forgalmazására is hatással lehet, bár Szimeiszter Sándor, a JYSK Magyarországért, Ausztriáért és Görögországért felelős országigazgatója szerint a 2024-es évben náluk már érezhető volt a fellendülés.
Az iparági átrendeződésből jól jöttünk ki,
- mondta, majd a várakozásait illetően optimista szcenáriót vetített fel 2025-re: a másik két országához, Ausztriához és Görögországhoz viszonyítva is jól teljesít Magyarország. A költségoldal kiemelten fontos, azonban a vezető az áremelés helyett a hatékonyságnövelésben hisz.
Várkonyi Balázs, az Extreme Digital alapítója, a Vatera és a Jófogás ügyvezető igazgatója az infláció utáni "árnyékot", azaz a fogyasztói bizalmatlanságot látja jelenleg a legnagyobb problémának. Az online kínai e-kereskedelmi platformok, például a Temu kapcsán elmondta, hogy nagy részt vesznek el a piacból, már látható, hogy főleg a kisebb és közepes szereplőket csőd szélére kényszerítették, de a megjelenésüknek egy előnye is volt:
az erős marketing fellépésükkel elértek egy olyan társadalmi csoportot, főleg a nyugdíjasokat, akikről mindenki azt hitte, hogy sosem fognak internetezni, online rendelni. Mégis így történt.
- mondta el. Az új belépőkkel a többi e-kereskedelmi szereplő tortája is megnőhetett.

Címlapkép forrása: Portfolio
Vérfürdőt hozott az amerikai tőzsdékre Trump vámháborúja: 2020 óta nem volt ilyen zuhanás
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár.
Találkozott egymással Putyin és Trump megbízottja, lezuhant egy orosz stratégiai bombázó – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Eddig nem látott felvétel jelent meg a Wagner és az orosz erők közötti harcról
Így lőtték le Moszkva szupermodern harci gépét.
Vallottak az ukrán katonák: ez történik most az ukrán fronton
Nem sok jót jósoltak Oroszországnak.
Szabályosan szétverik az amerikai tőzsdéket: Donald Trump is megszólalt
Az elnök elég egyértelműen látja a helyzetet.
Ukrajna szerint Oroszország most már biztosan meg fogja támadni Európát
Már csak az a kérdés szerintük, felkészültünk-e.
Legalább 150 ezer Ft-ot ki kell tudni venni minden ATM-ből
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel felvehető maximális összeg nagyságát i
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
A Sikeres Kereskedő - Vételi és eladási pontok, stratégiák, tőzsdepszichológia
Egy tőzsdei könyv, ami nem aranyhalat akar rád sózni, hanem felruház a horgászás képességével, ami a befektetések világában a saját kereskedési módszer kialakítását jelenti.