Az egész magyar gazdaság fejlődését segítheti a fintech szektor
A magyar gazdaság fejlődésében jelentős szerepet játszik a munkatermelékenység, ebből a szempontból viszont a vállalatok még fejlesztésre szorulnak. Ennek fejlesztéséhez hozzájárulhat a digitális edukáció, illetve a finanszírozási nehézségek kiküszöbölése is, ebben pedig a fintechek is nagy segítséget tudnak nyújtani.
Jönnek a digitális asszisztensek banki applikációkba, hamarosan mindenki saját AI-bankárt kap
Nyírő József, a Finshape társ-vezérigazgatója egy új, mesterséges intelligencia alapú ügyfélélményt mutatott be a Portfolio Financial IT 2023 konferenciáján. A látottak alapján nem nehéz elképzelni, hogy hamarosan mindenki digitális asszisztensek segítségével bankol majd.
Már biztosítást is köt nekünk a mesterséges intelligencia, ha megkérjük rá
Egyre népszerűbb a K&H mesterséges intelligenciája, a Kate nevű program, amelynek használatával befektetési tanácsokat is kaphatunk, de akár utasításokat is adhatunk neki. A pénzintézet folyamatosan dolgozik a robot fejlesztésén, a jövőben Magyarországon egyre több funkció várható.
A digitalizáció nem munkahelyeket szüntet meg, hanem a túlórák számát csökkenti
Számos kihívással kell szembenéznie a bankszektornak a digitalizáció területén: egyrészt folyamatosan szigorodnak a szabályozói követelmények, másrészt az IT területen folyamatos munkaerőhiány van. Éppen az utóbbi indok miatt is fontos a folyamatok digitalizációja, hiszen ez nem a munkahelyek megszűnését, hanem a túlórák csökkenését fogja eredményezni.
Sok dolog kell még ahhoz, hogy népszerűbbek legyenek az elektronikus fizetési módok
Sok változtatásra van szükség, hogy 2030-ra megforduljon a kártyás és készpénzes fizetések aránya, de a jelenlegi trendek azt mutatják, hogy van erre lehetőség. A payment piac fejlődéséről és jövőjéről Gauder Milán, az IzzyPay igazgatósági tagja, Marosi Bence, a Giro Zrt. üzleti igazgatója, Racskó Tamás, Mastercard igazgatója és Sármay Bence, a Visa Magyarországért felelős területi vezetője beszélt a Portfolio Financial IT 2023 konferencia harmadik szekciójának kerekasztal-beszélgetésén.
Jön az Azonnali Fizetési Rendszer 2.0, nagy feladat hárul a bankokra
A Portfolio Financial IT 2023 konferenciáján Huba Eörs, az IFUA Horváth ügyvezető partnere a 2024 februárjában elstartoló Azonnali Fizetési Rendszer 2.0. adta üzleti lehetőségekről beszélt. Az előadásból kiderült, hogy az ARF 2.0 -val egy hatalmas piac nyílik meg a bankok előtt, a rendszer alapjaira pedig számos fizetési szolgáltatást lehet építeni.
Egyre nehezebb felismerni az átveréseket, sikeresebbek a telefonos csalások is
Már arra sem kell időt szánniuk a csalóknak, hogy kifejlesszék a saját módszereiket az átverésekre, ugyanis számos vállalat már kész csomagokat is kínál. A mesterséges intelligencia terjedésével egyre nehezebb lesz felismerni a csalásokat, de jó hír, hogy vannak kezdeményezések a felhasználók tudatosságának növelésére.
Hasít az azonnali fizetési rendszer Magyarországon
Marosi Bence, a Giro Zrt. üzleti igazgatója a Portfolio Financial IT 2023 konferenciáján az Azonnali Fizetési Rendszer fejlődéséről beszélt. Magyarországon szemmel látható a rendszer fejlődése, de fontos, lenne, hogy minél több helyzetben megoldást tudjon nyújtani a vállalatoknak és a végfelhasználóknak egyaránt.
Akár befektetési eszközként is használhatjuk az NFT-t, de még nincsen megfelelően szabályozva
Globális szinten egyre népszerűbb az NFT: ezeket főként a művészeti ágazatok és a játékiparban használják, de akár befektetésként, valamint kommunikációs eszközként is megjelenhet. Fontos kérdés azonban, hogy a szabályozók hogyan állnak majd hozzá ehhez a kérdéshez, de az már biztos, hogy nem zárkóznak el teljesen tőle.
Elmúlt a hype-köd a kriptó körül, most már a szabályozásról kell beszélnünk
A Portfolio Financial IT 2023 konferenciájának második szekciójában Fischer Bálint, a Dorsum üzletfejlesztési igazgatója az Európai Unió MiCA szabályozása által teremtett üzleti lehetőségekről beszélt. A fő üzenet az volt, hogy a szabályozás már itt van, a szereplőknek pedig ideje megtalálni azokat a használati eseteket, amelyekből jelentős pénzügyi előnyre tehetnek szerint.
Tovább digitalizálná a kormány a pénzügyi szektort
Különböző lépésekkel digitalizálná a kormány a pénzügyi szektort, a közeljövőben több biztonságot, kényelmet javító intézkedés várható. Július elsejétől már a boltoknál is lehetőség lesz készpénzfelvételre, de arra is lesz lehetőségünk, hogy posta helyett elektronikus úton kapjuk meg a hivatalos leveleket.
Nem lehet becsukni az ajtót a fejlődés előtt, de sok veszélyt rejt az AI
A Portfolio Financial IT 2023 konferenciájának első panelbeszélgetésében a mesterséges intelligencia banki felhasználásának különböző lehetőségei és a legnagyobb kockázatok kapták a főszerepet. Az eszmecserében Becsei András, az OTP vezérigazgató-helyettese; Hegedűs Éva, a Gránit Bank vezérigazgatója; Léder Tamás, a Revolut magyarországi vezetője; Német Balázs, a K&H innovációs vezetője és Vinnai Balázs az MBH Bank elnöki főtanácsadója vettek részt.
Nagy változás jön a Mastercardnál: Magyarországon is új szolgáltatások jönnek
Eölyüs Endre, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős igazgatója a Portfolio Financial IT konferencián tartott előadásában bejelentette, hogy a társaság üzleti transzformáción megy keresztül, és az év közepétől kezdve Magyarországon is új szolgáltatásokat vezetnek be.
Egyre népszerűbb a generatív AI, de nem teljesen veszélytelen a használata
Ma már egymilliárd felhasználóval rendelkeznek a mesterséges intelligenciával működő szolgáltatók, a cégek több mint fele pedig igénybe veszi a generatív AI-t a munkafolyamatok megkönnyítésére. A használat közben azonban érdemes odafigyelni a kockázatokra is, ugyanis a lehetőségek mellett számos veszélyt is rejt magában.
Hogyan transzformálja a bankszektort az AI-forradalom és a digitalizáció?
További részletek hamarosan.
Címlapkép: Stiller Ákos/Portfolio