A napelemes hálózati csatlakozások kérdése, illetve az áramvásárlási szerződések témája is szóba kerül a Portfolio április 18-i Vállalati Energiabeszerzés című konferenciáján, amelynek részletei itt érhetők el, jelentkezni pedig itt lehet.
Milyen lehetőségei vannak azoknak a kkv-knak, amelyek a megugrott energiaköltségeket csökkenteni szeretnék, de közben a naperőművi piacon hálózati csatlakozási nehézségekről hallanak?
A jelenleg tapasztalható állapot a csatlakozási lehetőségek tekintetében nem kizáró ok az energetikai beruházásokban gondolkodóknak. A villamoshálózat fejlesztése gőzerővel zajlik, hogy mihamarabb tudjanak ismét a hálózatra betápláló napelemes rendszerek csatlakozási engedélyhez jutni és szaldó elszámolás formájában újra maximális hatékonysággal működni.
A Smart Solar Kft. által fejlesztett On-Site Naperőművek, a maximális energiasűrűséggel és üzembiztonsággal szolgálják a fogyasztási hely hálózati villamos energiaigény csökkentését. Ezen úgynevezett Saját Célra Termelő Erőmű (SCTE) ugyan On-Grid üzemű működésre képes elsődlegesen, de akár energiatárolós funkcióval is bővíthetőek a hálózati üzemzavarok csökkentése érdekében.
Ezen SCT Erőművek villamos energia export limitációval rendelkeznek, így a jelenlegi betáplálási stop időszak alatt is kapnak létesítési, és bekapcsolási engedélyt.
Mit tapasztaltak, erősödött-e a vállalatok naperőművi beruházási hajlandósága?
A globális energiapiacon jelentős változások történnek napjainkban a szemünk előtt. A teljes vállalati szektor keresi a megoldási lehetőségeket, hogyan is tudnának alkalmazkodni, az új kihívásoknak megfelelni, a változásokat a kiszámítható üzemi működésbe beépíteni azzal versenyelőnyt szerezni.
Az időjárásfüggő energiatermelő egységek robbanásszerű növekedésének hatására minden ország és kontinens keresi a műszakilag és gazdaságilag optimális megoldásokat. A megoldáshoz szükséges műszaki fejlesztésekhez idő és az üzemi szabályzatok újragondolása szükséges, mely változások külső szemlélőként olykor nehezen követhetőnek tűnnek, de ezen újragondolás/újra tervezés nélkül nem teljesíthetőek az energetikai átálláshoz szükséges új működési környezet és infrastruktúra megvalósítása.
A nemzetközi tendencia Magyarországon is megfigyelhető: felrobbant az időjárásfüggő energiatermelő egységek piaca, a legnagyobb magyarországi gyáraktól kezdve a pár fős kkv-kig rengeteg a megkeresés.
Ugyanakkor, ahogy világszerte, úgy Magyarországon sincs a PPA-nak nagy történelme. Jelenleg a jogi, és az üzemi körülmények pontos világos meghatározása az elsődleges feladat a szerződő felek között, hogy hosszútávon mindkét fél számára biztonságos kiszámítható szerződéses kapcsolatba kerüljenek.
Vannak-e megoldási irányaik az előállított napenergia kapcsán a PPA típusú vásárlási/értékesítési lehetőségekre?
A jelentős energiafogyasztó vállalatok hosszútávon tudnak rögzített alacsony áron villamos energiát vásárolni a fogyasztási helyen létesített naperőművekből. A cél a helyben előállítható kedvező árú zöldáram maximalizálása, hogy az a teljes energiaigény minél nagyobb hányadát tudja fedezni. Ezzel a gyáregység a teljes villamos energiaköltségét kiszámíthatóbb módon tudja diverzifikálni.
Energetikai rendszerintegrátorként a naperőműveket a villamos hálózathoz oly módon csatlakoztatjuk, hogy a villamos hálózat ellátásbiztonságát az üzleti alapon segítse. Ezzel pénzügyileg még kedvezőbbé válik a villamos energia igény teljes bekerülési költsége.
A cikk megjelenését a Smart Solar Kft. támogatta.
Címlapkép: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ