
Hogyan értékeli 2021 első negyedévét? Milyen tényezők mozgatták a bevételt és az eredményeket? Mit várnak az idei évre, van publikus profitcél, vagy növekedési célkitűzés?
Összességében úgy értékelem, hogy sikeres negyedévet zártunk, és optimista vagyok a jövőre nézve. A 2021-es év Q1 időszakát még nagyban érintette a Covid 3. hulláma, ez nagy hatással volt az egyes szegmensekre, főleg a turizmust érintette hiszen a szállodák szinte teljesen zárva tartottak. Ilyen nehéz körülmények között is el tudjuk mondani, hogy a vállalatcsoport összességében sikeresen teljesített.
Mérföldkőnek tekintem, hogy akviráltuk a Tigáz-t, nagy lépést tettünk előre a Titász felvásárlásában,
emellett növekedni tudott a nettó árbevétel, pozitív EBITDA mellett közel 8.2 milliárd forintos adózott eredményt mutat az IFRS szerinti konszolidált beszámoló.
Az idei évre a turizmusban számítok a tavalyinál jobb bevételi mutatókra, ez persze nagyban függ attól, hogy hogyan alakul a COVID a továbbiakban.
Kedden publikált gyorsjelentésük szerint csökkent az első negyedévben az Opus Global cégcsoport működési bevétele az előző év azonos időszakához képest, annak ellenére, hogy az ipari termelés, valamint a mezőgazdaság és élelmiszeripar szegmens is kétszámjegyű bevételnövekedésről számolt be. Az energetika üzletág azonban látványosan fejlődik. Hogyan értékeli a cégcsoport számait?
A vállalatcsoport 2021 első negyedévi konszolidált adózott eredménye 8,1 milliárd forint, mely a tavalyi azonos időszakhoz képest több, mint 5,4 milliárdos eredményjavulást jelent a cégcsoportnál, a konszolidált EBITDA-mutatója több, mint 2,8 milliárd forint. A cégcsoport 2021.03.31-én konszolidált szinten 678,5 milliárd forint mérlegfőösszeggel zárt, amely 118,4 milliárd forinttal, azaz több, mint 21%-kal nőtt a tavaly év végi bázisadatokhoz képest, amely növekedés az első sorban az energetika szegmens újraépítéséhez köthető. Azt is hozzá kell tennem, hogy a 2021. I. negyedévi konszolidáció során az eredménykimutatásban az energetika szegmens eredménye nem került bevonásra, mivel a Tigáz akvirálása a negyedév utolsó napjával valósult meg.
Az építőipar válságállónak bizonyult tavaly, sőt, az egész ipari termelési divízió jól teljesített az Opusnál, és rendszeresen érkeznek a bejelentések az újabb és újabb elnyert projektekről, több milliárd forint értékben. Ez alapján úgy tűnik, hogy jók a kilátások, a megrendelések jönnek folyamatosan. A nyersanyagárak elmúlt hónapokban látott emelkedése beleszólhat a szegmens erős teljesítményébe?
Az ipari divízió valóban jól teljesített 2020-ban, a Q1-ben a szegmens összes működési bevétele 13 százalékkal nőtt az előző év hasonló időszakához képest. Az építőiparban a jelenlegi szerződésállomány és az előttünk lévő feladatok alapján időarányosan jól állunk, jelenleg úgy látjuk, hogy a 100 milliárdos nagyságrendű éves forgalomra vonatkozó célkitűzésünk tartható.
Úgy gondolom, hogy az alapanyagoknál is normalizálódni fognak az árak. Mindez, illetve a divíziónkban dolgozó szakemberek jelenthetik a garanciát arra, hogy az építőipar a következő negyedévekben is sikeres lesz, és továbbra is megtartja piacvezető pozícióját.
Hogy áll az energetikai divízió felépítése, hogy halad a Tigáz felvásárlása? Várhatók újabb akvizíciók? Miért éppen az energetikában ilyen aktív a vállalat, mi a hosszú távú stratégiai célkitűzés az üzletágban? Terveznek-e esetleg más irányban is bővíteni?
Az energetika egyike azon stratégiai üzletágaknak amire a vállalatcsoport stabilan építhet a jövőben. Az energiafelhasználás várhatóan évről évre növekszik mind lakossági mind vállalati környezetben. Energetikában a következő időszak a Titász akvizíció zárásáról fog szólni, ezt követően tudunk foglalkozni a Tigáz és a Titász közötti szinergiák kiépítésével: a két cég földrajzi értelemben és működésben is közel áll egymáshoz.

A két szolgáltató kapcsán is elkezdtük felmérni azokat a területeket, ahol bővítéssel vagy beruházással modernebbé és jövedelmezőbbé tehetjük a társaságokat a jövőt illetően. Ezzel az ügyfeleiknek is korszerű, innovatív energetikai megoldásokat tudnak kínálni, amivel tovább növelhetik az ügyfélkiszolgálás színvonalát. Mindkét szolgáltató stabil bevételt biztosítva, jelentős mértékben járulhat hozzá a cégcsoport eredménytermelő képességéhez és szilárd alapot jelent a tőzsdei vállalat energetikai divíziójának további erősítéséhez.
Az Opus régiós érdekeltségei olyan szinergiákat biztosítanak, amelyek révén tovább növelhető ezen energetikai cégek hatékonysága.
Stratégiai célunk, hogy hosszú távon a hazai energetikai piac meghatározó szereplőjévé váljunk.
A tőzsdei holdingcég növekedési potenciálként tekint Magyarország keleti régiójára, amelynek gazdasági fejlődését aktívan kívánja támogatni.
A mezőgazdasági üzletág is egyre növekvő bevételről és profitról számolhat be: ez minek köszönhető, milyenek a kilátások a szektorban?
A mezőgazdaság a pandémia hatására felértékelődött. A mezőgazdaságban szereplő vállalataink minőségi termékekkel tudnak hozzájárulni a magyar termeléshez. A Viresol esetében a korai évekhez képest már sokkal nagyobb kapacitással tudunk termelni. Hosszútávon azok a vállalatok lehetnek sikeresek a mezőgazdaságban, akik képesek lesznek innovatív módszereikkel szembenézni a klímaváltozás hatásaival.
A Kall Ingredients például innovatív módszerivel szinte azonnal átállt alkoholgyártásra a vírus idején, amikor nagy szükség volt a fertőtlenítő szerek gyártására. Az élelmiszeripari ágazatban 2021-ben is azon dolgozunk, hogy az eddig elért piaci pozíciónkat megtartsuk, optimalizáljuk az elérhető előnyöket mind a hazai, mind a nemzetközi piacokon.
Kiemelt célunk, hogy a bevezetett új termékek esetében kiaknázzuk a piaci lehetőségeket.
Mindezzel párhuzamosan a legújabb ipari és piaci trendeknek megfelelő innovatív termékfejlesztésekre fókuszálunk.
Milyenek a kilátások a járvány által megütött turizmusban üzletágban? Lehet már az idei nyár olyan erős, mint a válság előtt? Lehet hosszú távú hatása a járványnak az utazási/nyaralási szokásokra, okozhatott strukturális változásokat? Ha igen, akkor azok hogyan hatnak az Opus turisztikai divíziójának üzletmenetére?
Bár kevesen gondolnák, de még a turisztikai szegmensben is volt pozitív hozadéka a pandémiának. Erősebb, hatékonyabb lett a Hunguest, miközben biztosította, hogy szervezeti szinten meglegyen a nyitási üzemi hőmérsékletük.
A szállodaláncnál rengeteget dolgoztak a magasabb vendégélményért, illetve számos területen éveket léptek előre néhány hónap leforgása alatt, elkezdték a vállalat erősebb digitalizációját.
A Hunguest bebizonyította, hogy alapos kockázatelemzés mellett, de gyorsan hoz döntéseket. A koronavírus első hulláma alatt átütemezték és előre hozták hét szállodájuk felújítását, hogy a két hónapnyi üzemszünetet a leghatékonyabban használhassák ki. Több megújult szálloda még ebben az évben megnyitja kapuit a vendégek előtt. Magyarország történetének legnagyobb szállodaipari beruházássorozatát hajtják végre, és új, friss arculatot kap a Hunguest. Nyilván mindezekből a jövőben profitál a vendég, maga szállodalánc, és végső soron az anyavállalat Opus is.
Az idei nyár előfoglalási adataiból arra lehet következtetni, hogy a külföldivel szemben idén is inkább a hazai pihenést választották a magyar családok, bizakodóak vagyunk. A járvány hosszú távon is képes változtatni a nyaralási szokásokon, a Hunguestnél azonban fel vannak készülve ezekre az új igényekre.
A Hunguest Hotels jelen van Ausztriában és Montenegróban is, más országokban terveznek terjeszkedni a régióban?
A Hunguest a hazai szállodaipar egyik meghatározó szereplője, sok utazó dönt a szállodalánc mellett. A régióban is egyre népszerűbb a Hunguest márkanév, ezért is van lehetőség a terjeszkedésre. Mivel a márka már bizonyított idehaza és külföldön is, ez nagyobb teret biztosít számunkra, nem fogunk elmenni a jó üzletek mellett, legyen szó hazai vagy akár külföldi lehetőségről.
Az idei évre mit várnak az egyes stratégiai üzletágakban és milyen éve lehet a teljes cégcsoportnak? A konszolidáción lesz még ismét a hangsúly és az organikus növekedésen, vagy keresnek felvásárlási célpontokat a stratégiai üzletágakban?
A cégcsoport idei évét előre megmondani nem egyszerű a jelenleg ugyan háttérbe húzódó, de mégis a mindennapjainkra hatással lévő pandémiás időszakban. De bizakodóak vagyunk, a Q1 időszak számai alapján azt gondolom, hogy jogosan. A konszolidációra nagy hangsúlyt fektetünk az év hátralévő részében, folyamatosan javítjuk a vállalatok hatékonyságát.
Áprilisban sikeresen lezajlott egy 39 milliárd forintos kötvénykibocsátás az NKP keretein belül, mire használják a befolyt összeget és terveznek-e újabb kötvénykibocsátást?
A kötvénykibocsátásból származó forrásokat az energetikai divíziós tervekhez használjuk, nem tervezünk további kötvénykibocsátást rövid – középtávon, az Opus Global kellő forrással rendelkezik a tervei megvalósításához.
Mészáros Lőrinc, a cég egyik fő tulajdonosa múlt héten arról beszélt, hogy a piacnak 350 forintra kellene áraznia az Opus részvényeit, mi a véleményük erről?
A vállalat számára sokkal inkább az volt fontos az adott interjúból, hogy a legnagyobb Opus-részvényes hosszú távon elkötelezett a cég papírjait illetően, de az általa elmondottakat elemzések is alátámasztják. Az Equilor legutóbbi, áprilisi elemzése is megerősítette, hogy 395 forintos célárat tart reálisnak. Bízunk benne, hogy a piac be fogja árazni a megfelelő szintre az papírjainkat.
Mikor fizethet osztalékot az Opus, mikor jöhet ez egyáltalán szóba, mihez kell ennek teljesülnie? Az Equilor legfrissebb elemzésében 2024-re várja az osztalékfizetést (addigra stabilizálódhat szerintük a cash flow annyira, hogy szóba jöhet az osztalékfizetés), ez reális lehet?
Az osztalékfizetés első és legfontosabb feltétele az akvizíciók zárása, és az akvirált vállalatok stabil, bevételtermelő pályára állítása. Erre jó példa az energetikai szegmens, ahol a Tigáz már a megfelelő pályán van, a Titász viszont még egy le nem zárt akvizíció. Az osztalékfizetésről azonban a közgyűlés dönt.
A cikk megjelenést az Opus Global Nyrt. támogatta.
Fotók: Stiller Ákos/Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Kiderülhetett, mi okozta pontosan az orosz stratégiai bombázó végzetes balesetét
Szibériában csapódott a földbe.
Találkozott egymással Putyin és Trump megbízottja, lezuhant egy orosz stratégiai bombázó – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Teljes erővel nekimentek az oroszok Andrijivkának – Úgy néz ki, katasztrófa lett a vége
Továbbra sem működnek a nagy, látványos páncélosrohamok.
LNG-mentőöv Amerikából: új gázhíd épül Ukrajna és a Nyugat között
Fontos bejelentés érkezett.
Macron ráparancsolt a francia cégekre: fordítsanak hátat az Egyesült Államoknak
Keményen betámadta Trumpot a francia elnök.
Legalább 150 ezer Ft-ot ki kell tudni venni minden ATM-ből
A napokban benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely alapján minden településen ATM-nek kell lennie. A jogszabálytervezet ugyanakkor az egy művelettel felvehető maximális összeg nagyságát i
Itt a vámháború, száz éve is volt már egy
Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a v
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.