Üzlet

Nem véletlenül öntenek hatalmas összegeket pont ide a nagy iparvállalatok

Portfolio
Rengeteg pénzt költenek már most a világ iparvállalatai arra, hogy a működésüket a dolgok internete (Internet of Things - IoT) megatrendbe illő megoldással tegyék még hatékonyabbá: az IDC becslése szerint IoT megoldásokra 2013-ban 42,2 milliárd dollárt költöttek, 2018-ra ez a szám közel 100 milliárd dollárra nőhet. Hogy mégis miért áldoznak ilyen hatalmas összegeket hálózatba kapcsolt szenzorokra és az ezekből nyert adatokat elemző szoftverekbe? Egyszerű a válasz: profitért.
Jelenleg mintegy 23 milliárd eszköz van valamilyen formában hálózatra kötve, 2020-ra ezek száma meghaladja majd az 50 milliárdot. A gépekben, eszközökben, a végpontokon elhelyezett szenzorokból kinyert adatok egy rendszerbe kötve olyan új információkat biztosítanak többek között az iparvállalatoknak, amelyek segítenek javítani a hatékonyságukat.

Nem véletlenül öntenek hatalmas összegeket pont ide a nagy iparvállalatok
Forrás: World Economic Forum
Mindez pedig pénzben mérhető értéket teremt:
  • A világ egyik legnagyobb iparvállalata, a GE például úgy becsli, hogy 20 év alatt az ipari internet 10-15 ezer milliárd (!) dollárral járul hozzá a GDP-hez. Ez azt jelenti, hogy ennyivel lenne szegényebb a világ, ha ez nem lenne.
  • A McKinsey előrejelzésében pedig az szerepel, hogy 10 év alatt az IoT 6,2 ezer milliárd (!) dollárnyi értéket teremt a világon, és ez tízszer több, mint amennyit például a 3D nyomtatás előretörésétől várnak.


Nem véletlenül öntenek hatalmas összegeket pont ide a nagy iparvállalatok
A Thyssenkruppnál minden liftbe belekerülnek a szenzorok. Forrás: Europress/Getty
A világ legnagyobb lifteket gyártó és üzemeltető cége, a német Thyssenkrupp is szenzorokat épített a liftekbe, hogy ezzel megtalálja vagy előre jelezze az üzemzavarokat, így jelentősen csökkentették a meghibásodások miatti leállásokat és a felesleges liftjavítási kiszállásokat.

Az amerikai UPS csomagküldő szolgálat - saját területén szintén a legnagyobb szereplő - a szállítási eszközeik alkatrészein elhelyezett szenzorok és mérőeszközök által gyűjtött adatokat elemzi algoritmusok segítségével. Így az alkatrészekről már azelőtt kiderül, hogy le kell cserélni, mielőtt meghibásodnának. Ezzel jóval biztosabban tudják eljuttatni a csomagokat a címzettekhez, és a működési költségeiken is sokat faragnak.

Léteznek olyan ezekhez hasonló "smart" megoldások, amelyek a készletezés optimalizálására szolgálnak. Például az összeszerelő munkahelyeken lévő tároló berendezések automatikusan képesek érzékelni (akár a munkahelyen felhasznált mennyiségek, akár súly alapján), hogy mikor szükséges az utánpótlást megrendelni. Ezek a rendszerek az aktuális gyártási utasításokat, készletszinteket, kiszállítási időket, folyamatban lévő feladatokat, és a rendelkezésre álló erőforrásokat is képesek figyelni, így a készlethiány és a túlkészletezés is megelőzhető.

A témában eddig megjelent cikkeink:

A cikk megjelenését a T-Systems Magyarország támogatta.

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

KonyhaKontrolling

Csináljunk jó adórendszert!

Nemrég olvastam egy jó könyvet, ami az adózásról, főként annak a történelméről szólt. Egyfelől számomra nagyon érdekes a téma, de elgondolkoztatott arról is, hogy milyen a jó adórendsze

Kiszámoló

Bankkártya helyett fizess gyűrűvel

Írtam a Curve-ről egy update cikket nemrég. Akkor vettem észre, hogy a Curve lehetőséget ad a bankkártyán és mobiltelefonon kívül számos egyéb fizetési lehetőségre is. Amikor megjelent a Pa

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
befektetés tőzsde chart getty stock