
„Itthon drágábban gyártunk, mint Amerikában” – hangzik el a szokatlan tételmondat, méghozzá építőipari kontextusban. Olcsó nyersanyag, drágább munkaerő, utóbbiból következően jóval hatékonyabb szervezés – ezek az egyenlet elemei, amelyek a fenti eredményt kiadják.
Cserkúthy András, a GLT Delta Kft. ügyvezetője pontosan látja, hogy mekkora potenciál rejlik az előregyártásban, amelyre saját vállalkozása is nagyban épít. Ám még ezzel együtt is van hova fejlődni, amit az amerikai hasonlat is hűen tükröz.
Időrabló típusú találkozások
Ahhoz, hogy megértse a különbséget, személyesen ment ki az építkezésre, hogy nyomon kövesse a helyszíni történéseket. Bécsben például tizenegy toronyházon dolgoznak, átlagban három ember toronyházanként, és az egyik legszembeötlőbb időrabló tényezőnek a le- és felmenetel bizonyult. Lemenni egy szerszámért, mosdóba, kávézni, ebédelni: csak egy út 25 perc volt a huszonötödik emeletről. Mindezt úgy, hogy a vállalat „szorgalmas magyar kollégákkal" dolgoztat.
A nagyobbik probléma a motiváció hiánya.
A generálkivitelező motivált, mert egy összegre szerződött, de minél mélyebbre mész a kivitelezés szintjein, ez annál kevésbé van így. A létra legalján az órabéresek vannak, és ott kell kitalálni valamit
– mondja a szakember.

Motiválni a motiválhatatlant
Hiába spórolnak ugyanis akár hetven százalékot az előregyártással, a maradék harmincat is meg kell nyomni, ami a helyszíni szereléshez fűződik.
„Mi azt csináljuk, hogy van egy fix órabér, de a vezető szerelő tud dealeket kötni a projektvezetővel, aki látja az apró részleteket. De ez csak rövid távon működhet, nem hónapok távlatában, ahol sok minden felmerülhet. Ha viszont azt mondjuk, hogy figyelj, ha ezt a tizennyolc méter csövet felrakod holnap délutánig három emberrel, akkor kapsz harmincezer forintot, az már értelmezhető, és addig nem megy haza, amíg be nem fejezi. Ők is keresnek, mi is spórolunk.
Ez a kulcs: le kell bontani részleteiben a folyamatot, amihez motivációs eszközöket kell rendelni a teljesítmény javítása érdekében.”
A digitalizáció önmagában kevés
Cserkúthy András a digitalizációt alapvetőnek tartja, az azonban önmagában nem gyógyír mindenre. Jó rendszerekre van elsősorban ugyanis szükség. Erre az Ardo Foods példáját említi, amely akkor vezetett csak be vállalatirányítási rendszert, mire a forgalma bőven meghaladt a millárd eurót. „A rendszer az első, utána jöhetnek a digitalizációs eszközök, amelyeket erre ráhúzok” – mondja a szakember.
Színre szín, számra szám
Ha már a motivációnál tartunk, Cserkúthy András ennek kapcsán az általános munkaerőhiányra is felhívta a figyelmet.
Megszűnt a jó közép-európai olcsó munkaerő. Már se nem jó, se nem olcsó, és nincs is.
A jók régen elmentek Ausztriába, Németországba. Ma már nincs, aki elmenjen. Aki pedig itthon van, jól él, ezért sem annyira motivált, magyarázza a szakember.
És Amerikában is ez van.
Ott azért TERVEZNEK MEG MINDENT JÓL ÉS GYÁRTANAK ELŐRE, mert aki a helyszínen szereli, az jó esetben tudja a számokat, meg a színeket, de nem tud angolul. Ezért mindent úgy terveznek, hogy színt a színre, számot a számra.
A nagyléptékű alkalmazkodási folyamat meglátása szerint felülről fog elindulni, azaz beruházói oldalról kényszerítik ki, hogy a vállalkozások tegyék hatékonyabbá a működésüket. Cserkúthy ismét amerikai példát említ: a Merck gyógyszergyár stratégiájában fehéren-feketén benne van, hogy az új épületek 80%-ának előregyártottnak kell lenniük, ilyenkor ugyanis „a helyszínen nincs ütközés, nincs pótmunka, és ezért nem malmoznak tömegesen az emberek”.
Torzító támogatások, elkerülhetetlen konszolidáció
A GLT Kft. ügyvezetője úgy látja, hogy az osztrák és német építőipari piac is válsággal küzd, a hazainál jóval nagyobb a visszaesés. Svédország egy fokkal jobb, ahol a vállalat nemrég nyitott irodát, ott viszont meg kell küzdeni a protektív piaci környezettel. A Közel-Kelet vonzó lehetőségeket kínál, míg Horvátországban ugyan sok forrás van, a piac szerkezete és az üzleti kultúra különbségei miatt nem könnyű az érvényesülés. Ezen túl a hadiiparhoz kapcsolódó épületek jelenthetnek további megrendeléseket a magyarországi szereplők számára. Alighanem további konszolidációra lehet ugyanakkor számítani a jövőben nyugati mintára, hiszen a GLT Deltához hasonló közepes cégek ott nem jellemzőek. Cserkúthy András ugyanakkor úgy látja, hogy az uniós források piactorzító hatással is járnak, ami egyrészt az árak felhajtásához, másrészt a szükséges hatékonyságnövelő gyakorlatok elmaradásához vezettek.

Bevált a forgatókönyv
Várakozásai szerint nálunk is az amerikaihoz hasonlóak lesznek a viszonyok, azaz elég lesz néhány igazán jó szakember, aki magát a szerelést elvégzi. A GLT Delta Kft. már több mint egy évtizede számolt ezzel a forgatókönyvvel, ezért sikeres az általános munkaerőhiány ellenére.
Most vagyunk ott, hogy kezdi megérni működni. Aki most kezdené a felkészülést, a sok eszköz és tudás rendelkezésre állása miatt részben könnyebb dolga van, másrészt viszont nehezebb is, mert fel kell az egészet építeni. Az emberek gondolkodását is meg kell változtatni ehhez, és azt nehéz.
Az igazi aranytartalék Cserkúthy András szerint a cégek működésében van, ami abból a szempontból jó hír, hogy ezen mindenki képes házon belül dolgozni. A házi feladat tehát adott, már "csak" meg kell valósítani.
Címlapkép forrása: Portfolio
A vámok miatt bezuhanhat India ékszerexportja
Az indiaiak reménykednek a gyors megállapodásban.
Itt a NASA bejelentése: több mint kétszeresére nőtt a 2024 YR4 aszteroida becsalódásának esélye
A Holdat találhatja el 2032-ben.
Kimaradt Oroszország Trump globális vámtámadásából
Washington a szövetségeseket végigpofozza, de a legnagyobb ellenségét nem.
Totális vámháborút indított Trump – Itt vannak az első piaci reakciók
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár, új csúcson az arany.
Az amerikai pénzügyminiszter szerint nem is Trump miatt esnek a piacok
Ez csak egy technológiai eladási hullám.
Új világra ébresztette a globális gazdaságot Donald Trump
Most tört ki igazán a kereskedelmi háború.
Az egyik legjobban fizető munkát is elveheti az AI, milliók kerülhetnek utcára
A szoftverfejlesztés csak a kezdet a sztárstartup alapítója szerint.
Esni kezdett a forint a brutális vámháború hírére
Komoly mozgásokat hoztak Trump bejelentései a világban.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Hatékony HR-folyamatok 2. rész: A teljesítménytől a megtartásig
A vállalati sikerhez vezető út továbbra is az embereken keresztül vezet. A hatékony HR-folyamatokat bemutató blogsorozatunk második részben tovább haladunk a humánerőforrás-kezelés fejlettebb
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Nagy Márton: csökkenhet a lakossági állampapírok prémiuma, és jön a szigorúbb állampapírtartás
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.