A bőr erős, rugalmas, folytonosan megújuló burokként védi a szervezetet a külvilág fizikai, kémiai ártalmaitól és a kórokozóktól. A napsugárzás fizikai sérülésként leégést okozhat. Mivel a bőr elraktározza mindazokat az ártalmakat, amelyek az élet során érték, hosszú távú ártalomként az óvatlan napozással, a leégéssel, a mértéktelen szolárium használattal fokozódik a bőrrák kockázata. Ezért nem ajánlott órákig napozni az első meleg, nyári napon. A napfény ártalmai ellen véd a fényvédő krém, a bőrt fedő öltözék, az UV-szűrős napszemüveg, a kalap, a napernyő, az árnyék.
Látható elváltozások
A gyakoribb bőrdaganatok, a basalioma (alapsejtes rák), és a spinalioma (laphámrák) egyszerűen felfedezhető elváltozások, korai felismerés esetén mindkettő jól gyógyítható. A melanoma, a bőr festéksejtjeiből kiinduló, rosszindulatú daganat azonban rejtőzködő betegség, nehezen felfedezhető és korán képez áttéteket távoli szervekbe. Leggyakrabban már meglévő anyajegyből alakul ki, amit rendszeres szűréssel lehet idejében felfedezni.Anyajegy vizsgálat - mire kell figyelni?
ABCD(E) szabály értelmében gyanús jel:- A: aszimmetria: két tengely mentén szabálytalan
- B: border-határ: szabálytalan, csipkézett
- C: colour-szín: sokszínű, kékes, barnás, rózsaszínes árnyalatok
- D: diameter-átmérő: 6 mm-nél nagyobb
- E: elevation-előemelkedés: megvastagodik, "megmozdul" az anyajegy.
Az önvizsgálatba az arc, a hajas fejbőr, a fül mögötti terület, a mellkas, a hónalj, a kar, a körmök, a hát, az alsó testrészek, a testredők és a talp vizsgálata is beletartozik. 6-8 hetente ajánlott elvégezni, és gyanú esetén azonnal bőrgyógyászhoz kell fordulni!
Fokozott kockázatot jelent a világos haj, a fehér, nehezen barnuló bőr, a sok illetve nagyméretű anyajegy, a családban előfordult melanoma.
UV sugárzás - mérhető kockázat Az Országos Meteorológiai Szolgálat UV-sugárzás előrejelzést május 1. és szeptember 30. között készít, erős UV sugárzás esetén figyelmezteti a lakosságot: kerüljék a közvetlen napfényt. Magyarországon évente 700-800 embert diagnosztizálnak melanomával. A melanoma a 20-30 éves korosztályban a leggyakoribb daganat. Rossz a prognózisa: 4 betegből 1 meghal. Pedig jól gyógyítható lenne, ha idejében felfedeznék, ha helyesen értelmeznék "a bőrre írt jeleket".