Kullancsokkal már nemcsak az erdei vadcsapásokon lehet találkozni, a vérszívók beköltöztek a kertekbe, a városi parkokba, ott is lehet találkozni velük, ahol korábban nem fordultak elő. Kockázatos lehet még egy séta is a Margitszigeten, ami után érdemes átvizsgálni a bőrt tetőtől talpig. Elsősorban a testhajlatokat, a hajas fejbőrt érdemes ellenőrizni.
Oltások: életre szóló védelem
Ha kullancsot talál az ember a bőrébe fúródva, a lehető leghamarabb el kell távolítani a vérszívót egy arra alkalmas eszközzel. Jobb híján egy cérnahurokkal vagy csipesszel is kihúzható a kullancs, és nem baj, ha a szívószerve, "a feje" beszakad. De nem szabad sanyargatni, olajjal, vegyszerrel fojtogatni az állatot, vagy a potrohát összenyomni, mert a gyomrában hordozott kórokozókat így könnyen az áldozat véráramába juttatja."A kullancs hordozta betegségek közül súlyos következménnyel járhat az agyvelőgyulladás. A beteg egyéni szerencséjén múlik, hogyan vészeli át a fertőzést" - mondja prof. dr. Mészner Zsófia, védőoltási szaktanácsadó. "Járványügyi adatok szerint évi 60-100 kullancs okozta agyvelőgyulladás fordul elő. Ez a jéghegy csúcsa, mert a betegség lefolyásának különböző súlyossági fokozata van. Egyesek enyhe fejfájással, influenza-szerű tünetekkel átvészelik, a betegek egyharmada azonban sosem gyógyul meg teljesen, a maradványtünet lehet mozgászavar vagy más idegrendszeri gyulladás".
Ez a fertőzés védőoltással megelőzhető, a vakcina nem tartalmaz élő kórokozót, tehát az oltástól nem lehet elkapni a betegséget. Az immunitást - védettséget - oltási sorozattal alakítják ki, az első és a második oltás között legalább 4 hét teljen el, de lehet 6-8 hét is, a második és harmadik oltás között 5-6 hónap várakozási időt ajánlott betartani. Ez a három oltás kialakítja az alapimmunitást, utána 5 évente, 65 év felett pedig 3 évente ajánlott emlékeztető oltást adni.
"Az oltás jól tolerálható, de közvetlenül kullancscsípés után nem javasolt beadni, mert ha a kullancs fertőzött volt, akkor súlyosabb betegség alakulhat ki" - figyelmeztet dr. Mészner Zsófia . "Ha kullancscsípés után 4 hétig nincs tünete, akkor lehet kezdeni az oltássorozatot".
Megelőzhető és gyógyítható: Lyme-kór
Egyre gyakoribb, több ezerre becsülik a Lyme-fertőzöttek számát évente. Bár nincs ellene védőoltás, ez a betegség gyógyítható. A Lyme-kór legjellegzetesebb tünete a vándorló bőrpír, amely általában néhány napos lappangási idő után a csípés helyén jelentkezik. A bőrelváltozás kis kerek foltként jelentkezik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál. Enyhe helyi fájdalom, égő érzés, ritkán viszketés, esetleg láz, fej- és izomfájdalom kísérheti. A Lyme-kór megfelelő adagban, az előírt ideig szedett antibiotikummal általában jól gyógyítható.Kiránduláson, védekezésül érdemes sűrű szövésű, világos színű ruházatot, vászonsapkát viselni, a nadrág szárát jobb betűrni a bakancsba. Pihenésre ajánlott a napsütötte tisztást választani és pokrócra telepedni. Hatásos védelmet nyújtanak a különféle kullancsriasztó szerek az életkorhoz és az aktivitáshoz igazodva. Olyan növényi alapú termékek is kaphatók, amelyek csecsemők, kisgyermekek megóvására alkalmazhatók. Érdemes végigböngészni a használati útmutatót, és keresni a csomagoláson a "Bőrgyógyászatilag tesztelt" (Dermatologically tested) pecsétet.
Gondolni kell a házi kedvencek védelmére is, kutyát, macskát kullancs elleni nyakörvvel vagy cseppekkel lehet megóvni.