A dengue-láz terjedése és az éghajlatváltozás közötti összefüggést vizsgálta egy új tanulmány, amely szerint a betegség előfordulásának közel ötöde a globális felmelegedésnek tulajdonítható. A kutatók figyelmeztetnek: ha nem teszünk lépéseket a klímaváltozás mérséklésére, ez az arány 2050-re akár 60%-ra is emelkedhet - számolt be a Live Science.
Az Egyesült Államokban a szakértők a légúti megbetegedések szezonális emelkedésére számítanak az elkövetkező hónapokban. A Covid-19, az influenza és a légúti szinciciális vírus (RSV) okozta fertőzések várhatóan megszaporodnak az őszi-téli időszakban, ahogy az évről évre lenni szokott - írja az USA Today.
A Komárom-Esztergom vármegyei Tárkányon is kimutatta a madárinfluenzát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma, az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás megkezdődött - közölte a Nébih szerdán az MTI-vel.
Néhány évvel a pandémiát követően a mindennapokban szinte alig észrevehető hatással jár a koronavírus. Nincsenek már az egész világot érintő szigorú lezárások, utazási tilalmak, vagy maszkviselési kötelezettségek. Ennek ellenére a vírus máig súlyos következményekkel jár – számolt be a The Conversation.
A vírusok nem feltétlenül rosszak, nagyon hasznosak is lehetnek az emberek számára; a víruskutatónak az a célja, hogy ne elszenvedjük a koronavírus-járványhoz hasonló járványokat, hanem minél korábban megelőzzük őket – erről beszélt a Magyar Tudomány Ünnepe kapcsán az InfoRádióban Kemenesi Gábor víruskutató. Szerinte a félelem elleni legjobb fegyver a tudás.
Csökkent a légúti fertőzéssel és az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulók száma az elmúlt héten – derül ki az NNGYK heti jelentéséből. A szennyvízadatok szintén arra utalnak, hogy csendesedhet az őszi járvány.
A múlt héten enyhén csökkent a koronavírus örökítőanyagának koncentrációja a szennyvízben - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön a honlapján. Az adatok alapján a koronavírus-fertőzések számának növekedése megállhat a közeljövőben, és az influenzás fertőzések számának jelentős növekedése sem várható - prognosztizálja az NNGYK.
Németországban tavaly óta csaknem négyszeresére nőtt a nyugat-nílusi lázat okozó vírusfertőzéses esetek száma - jelentette kedden a fertőzőbetegségeket kutató Robert Koch Intézet (RKI).
A gombás megbetegedések Covid-járvány óta tapasztalható elterjedése aggodalommal tölti el a szakértőket. A Bloomberg elemzésében új adatokra támaszkodva bemutatta, hogy az ilyen jellegű betegségek földrajzilag egyre nagyobb területen ütik fel a fejüket. A kutatások arra is rámutattak, hogy egyes gombafajták terjedését fokozhatja a globális felmelegedésnek köszönhető egyre magasabb hőmérséklet.
Újabb országokban azonosították a majomhimlő (mpox) veszélyesebb változatát. A klád 1b változat súlyosabb tüneteket produkál és magasabb a halálozási aránya is, mint a korábban terjedő variánsnak. Megnéztük, mit lehet tudni a vírusról, milyen tüneteket produkál, hol terjed, milyen járványokat okozott és hogyan lehet védekezni ellen.
172 200 fő fordult a múlt héten orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, vagyis az előző három hétnél kevesebben. Közülük viszont 17 100-nál influenzaszerű megbetegedés tünetei jelentkeztek, ami a megszokottnál magasabb szám, ugyanakkor magát az influenzavírust csak 1 labormintában mutatták ki. A koronavírus szennyvízben mért örökítőanyagának országos átlagkoncentrációja továbbra is stagnálást mutat, emelkedő tendencia Zalaegerszegen, míg csökkenő tendencia Egerben, Győrben, Pécsett, Salgótarjánban és Tatabányán látható – közölte honlapján a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.
A új, aggasztóbb mpox törzs, az 1b klád első esetét azonosították az Egyesült Királyságban.
Bár a Covid-19 elleni vakcinák kifejlesztése jelentős előrelépést jelentett, Magyarországon még mindig vannak hiányosságok a védőoltások elérhetőségében. Kiemelte, hogy a SARS-CoV-2 és az influenza közötti különbségek jelentősek – mondta el Oroszi Beatrix, a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központ igazgatója az InfoRádió Aréna című műsorának, ahol a járványügyi helyzetről, az új koronavírus-variánsokról és egyéb fertőző betegségekről, valamint a járványmegelőzés fontosságáról és a társadalom hozzáállásáról is beszélt.
201 000 magyar fordult orvoshoz akut légúti fertőzéssel (ARI), köztük több mint 20 000 ember influenzaszerű tünetekkel az idei 42. héten - közölte a friss heti jelentésében a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ. A 100 000 lakosra jutó ARI-t tekintve a helyzet rosszabb, mint egy évvel ezelőtt, de valamivel jobb, mint 2022/23-as szezonban. Közel 200 embert kellett kórházba szállítani súlyos akut légúti fertőzéssel (SARI), közel felüket COVID-19 vírussal.
Már Németországban is kimutatták a vírus új változatát, és Rusvai Miklós szerint importált esetek több országban is előfordulhatnak. A virológus arról is beszélt az InfoRádióban, hogy mire kell nagyon figyelniük azoknak, akik üdülni vagy munkavégzés céljából Afrikába utaznak, ahol a megfertőződött betegek 7-8 százaléka életét veszti - írja az Infostart.
Aggodalom ejtette rabul a gyorsétteremláncokat, miután a McDonald's E.coli baktériummal fertőzött terméke miatt közel 50 ember betegedett meg, és egy ember meghalt az Egyesült Államokban. A hatóságok vizsgálatai szerint a fertőzés forrása a hamburgerben használt szeletelt hagyma volt, amely a Taylor Farms nevű beszállítótól érkezett.
Megvan a megállapodás.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
El kell adniuk a Chrome-ot?
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Farkast kiáltott Ukrajna?
Kecskeméten tett bejelentést Lázár János.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?